• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הוגש כתב אישום נגד המעורבים ברצח סמל רון קוקיא ז''ל

כתב האישום נגד שני האחים אבו ג'ודה מפזורת כסייפה, המעורבים ברצח החייל רון קוקיא ז''ל, חושף את דרך פעולתם שכללה תצפיות על בסיס צה''ל ובתוך העיר ערד

סמל רון יצחק קוקיא ז''ל, על רקע זירת הרצח (צילומים: דובר צה''ל, ירון רבינוניץ', עורך עיתון הצבי-ערד)

פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית המשפט המחוזי בבאר שבע שני כתבי אישום נגד חאלד אבו ג'ודה וזאהי אבו ג'ודה,  שניהם תושבי פזורת כסייפה, בגין מעורבותם ברצח החייל רון קוקיה ז"ל בערד לפני כחודש.

כתב האישום נגד חאלד מייחס לו עבירה של רצח בכוונה תחילה שהינו מעשה טרור, ניסיון לרצח שהינו מעשה טרור, החזקת סכין שהינה מעשה טרור, הכנה לביצוע מעשה טרור שהינו רצח ופעולה בנשק למטרות טרור.

לנאשם זאהי מיוחסות עבירות של ניסיון לרצח שהינו מעשה טרור והחזקת סכין שהינה מעשה טרור ועבירות נלוות לרבות שיבוש מהלכי משפט, סיוע לאחר מעשה והדחה בחקירה.

מכתבי האישום שהוגשו באמצעות עורכת הדין מורן גז, עולה כי הנאשמים הינם אחים למחצה וכי חאלד הינו בעל השכלה בהנדסה רפואית ועבד כמתמחה בחדרי הניתוח בבית החולים סורוקה החל מה-8 בנובמבר.

כתבי האישום נגד הנאשמים כוללים שני אישומים: האחד מתאר את האירועים אשר קדמו לאירוע הרצח. האישום השני מתאר את אירוע רצח החייל רון קוקיה ז"ל ב-30 בנובמבר,  וחלקו של כל אחד מהנאשמים באירוע זה.

הנאשם ברצח: בדואי אזרח ישראל, תומך חמאס

האישום הראשון: על פי כתבי האישום, הנאשם חאלד נהג לצפות בהזדמנויות רבות באתרי אינטרנט ובפייסבוק בסרטוני פעילות צבאית של כוחות צה"ל ברצועת עזה וכן  בסרטונים בשבח ארגון החמאס.

מתוך החומר בו צפה, הושפע חאלד מפעילותו של ארגון החמאס ותורתו ולאור זאת, החל לפרסם בעצמו, בחשבון הפייסבוק שלו, פוסטים אודות האמונה באללה ודברי שבח לאסלאם. כך למשל, ב-30 באוקטובר,  כתב חאלד פוסט שנוסחו: "אלוהים תשמור את ארץ המוסלמים ותעשה מאויבך אויבי הדת, בראשיתם תפיל אותם ותיתן לנו את הניצחון על שבט הכופרים".

בעקבות האמור גמלה בליבו של חאלד החלטה לעשות מעשה למען העם הפלסטינאי וזאת, בין היתר, על מנת להביע במעשים את תמיכתו בארגון החמאס ולהאדיר שמו שלו בארגון. במסגרת זו, גיבש חאלד החלטה ולפיה יבצע פיגוע כנגד חייל צה"ל.

הנאשם היה מתמחה בחדר הניתוח בסורוקה, תכנן לחטוף חייל בעזרת חומרי הרדמה אליהם הייתה לו גישה

לצורך כך, ביצע חאלד מספר פעולות הכנה מקדימות, בין היתר משיכת סכום של 54,000 שקלים מחשבונו בבנק לצורך מימון מחייתו לאחר ביצוע הפיגוע, עת יהיה בבריחה ומבוקש על ידי כוחות צה"ל, רכש רכב שישמש אותו להימלטות לאחר ביצוע הפיגוע. תחילה תכנן חאלד לחטוף חייל באמצעות חומרי הרדמה, אליהם היתה לו נגישות מתוקף תפקידו בבית החולים סורוקה כטכנאי הרדמה, ולנהל מו"מ על שחרורו תמורת שחרור אסירים פלסטינים הכלואים במדינת ישראל. אולם משהבין כי הוצאה לפועל של פיגוע מסוג זה מסובכת, חיפש תוכנית חלופית לביצוע הפיגוע.

בשלב מסוים שיתף חאלד את אחיו זאהי  כי בכוונתו לבצע פיגוע טרור כאמור ושיתף אותו באופנים השונים בהם חשב להוציא את הפיגוע אל הפועל.

לרצח קדמו סיורים ותצפיות על בסיס צבאי סמוך לפזורה ועל תחנות הסעה ובתי קפה בערד

בהמשך לכך ביקש חאלד מזאהי לצאת עמו לביצוע סיורים בשטח על מנת לנסות לאתר חייל ולהוציא את תכניתו אל הפועל. זאהי הסכים והשניים קשרו ביניהם קשר ולפיו יבצעו יחד פיגוע במתווה של מציאת חייל חמוש, לבדו, בשעות הלילה, אותו ידקרו בסכין למוות לצורך חטיפת נשקו האישי. השניים אף סיכמו ביניהם כי מעתה יקראו לנשק במילת קוד-"פיצה", על מנת שכוונותיהם לא יחשפו. חאלד אף הציג בפני זאהי את הסכין שעתידה לשמש לביצוע הרצח.

במסגרת הקשר, במספר מועדים בשעות הלילה, יצאו חאלד וזאהי לסיורים רכובים באזור ערד, במהלכם תצפתו על תחנות אוטובוסים ובתי קפה לצורך מציאת קורבן למימוש תכניתם. השניים הבחינו בחיילים רבים הולכים לבדם בשעות הלילה, אך אלו לא היו חמושים ולכן לא יכלו לבצע את זממם. בשלב מסוים התמקדו השניים בבסיס הצבאי "תל ערד" הנמצא בסמוך למקום מגוריהם, כמקום בו יוכלו למצוא מטרה לצורך ביצוע הפיגוע.

בעקבות כך בשתי  הזדמנויות, הגיעו השניים לאזור הבסיס הצבאי "תל ערד", וחיפשו חיילים במטרה לבצע הפיגוע. השניים הצטיידו בקפה ואוכל בכדי ליצור מצג שווא של מטיילים במקום. בכל אחת מההזדמנויות הנ"ל, לא הבחינו השניים בחייל בגפו אלא בקבוצות חיילים, ולכן לא יכלו להוציא הפיגוע אל הפועל.

האישום השני עוסק באירוע הרצח עצמו: ב-30 בנובמבר,  בעת שנסע חאלד ברכבו ברחבי העיר ערד, הבחין בחייל סמ"ר רון יצחק קוקיה ז"ל לבדו, כשהוא חמוש בנשק, והחליט לבצע את הפיגוע שתכנן.

חאלד יצר בסמוך לשעה 21:13 קשר טלפוני עם זאהי ומסר לו כי "יש פיצה", מילה שסוכמה ביניהם כמילת קוד ל"נשק". בסיום השיחה, ירד חאלד מהרכב כשהוא מצויד בסכין, וצעד לכיוון החייל שישב אותה עת על ספסל במקום.

החייל נלחם ברוצחו בכוחותיו האחרונים, עשה הכל למנוע חטיפת הנשק

בסמוך לשעה 21:17, התקרב חאלד לחייל מאחור ודקר אותו מספר דקירות - בצוואר, בעורף ובקרקפת, תוך שהוא מנסה לחטוף מהחייל את נשקו האישי.

החייל בכוחותיו האחרונים אחז בנשק על מנת למנוע חטיפתו, אך  חאלד הצליח לחטוף מהחייל את נשקו ונמלט ברכבו מהמקום לכסייפה, כשהוא מותיר את החייל  מדמם למוות.

החייל שנותר במקום מדמם, הלך מספר צעדים  על הכביש ועוברי אורח שהבחינו במצבו התקרבו אליו וראו אותו מדמם מצווארו ומפיו ואומר "אני מת, אני מת". למרבה הצער, כעבור זמן קצר, עם הגיעם של כוחות הצלה לאזור נקבע מותו של החייל.

לאחר הימלטו מהמקום, הגיע חאלד לביתו שבאזור  כסייפה, שם פגש בזאהי, הציג בפניו את הסכין כשהיא מגואלת בדם ואת נשקו האישי של החייל. חאלד סיפר לזאהי כי רצח חייל, חטף נשקו ובכך מימש את תכניתם.

מיד לאחר מכן, הסתירו הנאשמים את נשקו של החייל, וחאלד שטף את הסכין על מנת לנקות ממנה את דמו של החייל והסתירה, והכל בכוונה להעלים ראיות.

התיק נחקר ע"י שירות הבטחון הכללי ויחידת פח"ע נגב במשטרת ישראל. במקביל להגשת כתבי האישום בקשה הפרקליטות לעצור את הנאשמים עד תום ההליכים נגדם.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load