• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מדוע בבאר שבע יש כל כך הרבה תאונות עבודה?

באר שבע נמצאת בממוצע הגבוה של תאונות עבודה, אך מאחורי הסטטיסטיקה עומדים בעיקר הנפגעים, המשפחות - וגם האלמנות והיתומים. מי דואג להם ואיך

קהל עובדים בזמן הדרכה על בטיחות בעבודה (צילום: NAVFAC / CC BY 2.0)

העיר באר שבע נמצאת במדרג הגבוה של נפגעי תאונות העבודה: 1,377 תושבים מקבלים קצבת נפגעי עבודה המקבלים קצבת נכים ותלויים - 0.7 אחוזים מהתושבים בעיר. בהשוואה לערים אחרות, זהו נתון גבוה יחסית. לשם השוואה, בחיפה הנתון עומד על מחצית האחוז, בתל אביב על שליש האחוז ובירושלים, על 0.2 אחוזים. ''תראה אחוז גבוה של נפגעי תאונות עבודה בערים בהן יש תעשייה, שיש בהן בניה רבה, אבל תאונות עבודה יכולות להתרחש גם בסביבה המשרדית", אומר יו״ר המחוז ויו"ר ועדת כספים בארגון נפגעי ואלמנות תאונות העבודה. 

''אני מביט בנתונים'', אומר אוואנס, ''ורואה שרבים מהחברים שהלכו לעולמם, נפגעי תאונות עבודה, הלכו לעולמם בגיל צעיר יחסית, בשנות החמישים והשישים לחייהם.  צריך להבין מה זה אומר למשפחות, מעבר לצער הגדול: לא אחת, מדובר במפרנס העיקרי בבית, באדם שלקח על עצמו התחייבויות גדולות,  משכנתא, הלוואות, פרנסת המשפחה. המערכת תשלם לו קצבה כל עוד הוא חי. אם הוא נפטר, משפחתו מפסיקה לקבל את הקצבה וזה לא האבסורד היחידי. הקצבה לא צמודה לשכר הממוצע במשק, אלא למדד גם אז, רק אם הוא עולה מעל אחוז מסויים".

ולא זאת בלבד: בדרך אל הקצבה, יהיה צורך לעבור וועדות שונות. ''לפעמים חברים מגיעים אלינו, לאירגון, אחרי שעברו דרך כל מיני עורכי דין,  לפעמים שלא לצורך. אנחנו מסייעים לכולם בחפץ לב, אם כי המאבק לא קל".

בארגון חברים עובדים רבים, אנשים ונשים שנתנו את מיטב שנותיהם במקומות עבודתם - במפעלים, בתעשייה, בעבודות משרדיות ובשירותים, ואשר נפגעו למרבה הצער בתאונות עבודה והפכו לנכים. הם זכאים לתבוע ולקבל מהמוסד לביטוח לאומי את זכויותיהם בעקבות הפגיעה. חוק הביטוח הלאומי מכיר, בפרק מיוחד שבו, בנפגעי תאונות עבודה ובאלמנות נפגעי עבודה כזכאים לקבל הטבות שונות מהמוסד. הנפגעים זכאים לתשלומים חודשיים ולגמלאות שונות מהמוסד, ובנוסף, בחלק גדול מהמקרים, הם גם זכאים לעזרה בפועל - לרבות אביזרי שיקום, צורכי ריפוי וסיעוד לנכים. 

אוואנס אלוש. ללוות ולייעץ וגם לתת מסגרת חברתית לנפגעים ולאלמנות (צילום: דני בלר)

אלא שלמרבה הצער, רבים הנפגעים שאינם מכירים את חוק הביטוח הלאומי ועלולים להפסיד את זכויותיהם, שניתנו להם בדין ושיש בהן כדי לתרום משמעותית לאיכות החיים שלהם, אשר נפגמה עקב תאונת העבודה. 

המקרים מוכרים, אולי מוכרים מדי. אלה המצבים מהם חושש כל תא משפחתי, אשר בדרך כלל באים בהפתעה, ללא התרעה, כשהמרפנס הראשי במשפחה בשיא כושרו, נטל על עצמו התחייבויות רבות כגון משכנתא והלוואות שונות. בעבקות הפציעה התא המשפחתי משתבש. שום דבר אינו כבר כשהיה. במקרים הקשים, נותרת אלמנה צעירה, שתצטרך את כל התמיכה וההדרכה לצלוח את הדרך הלא קלה. 

ארגון נכי תאונות עבודה ואלמנות נפגעי עבודה בישראל נוסד לשם כך. הארגון הוקם בסמוך לחקיקת חוק נפגעי עבודה בשנת 1956, והינו הארגון היציג של הנכים והאלמנות בישראל, נפגעי תאונות עבודה, על פי סעיף 148 לחוק הביטוח הלאומי. דמי החבר/ה נגבים ישירות מהגמלה באמצעות המל"ל ומועברים לארגון. כל פעילות הארגון מבוצעת ע"י פעילים מתנדבים ללא שכר. המחוז הדרומי, היושב בבאר שבע, מטפל בגזרה גיאוגרפית גדולה, מאשקלון ועד אילת. 

בארגון מבקשים גם להעניק ליווי חברתי, באירועים ושונים ובחוגים עבור החברים וגם בהלוואות ללא ריבית, במקרה הצורך. 

מדי יום חמישי קורה בארגון משהו משמח: עשרות נכים, חלקם על כסאות גלגלים, באים לקנות כרטיסים למשחקים של הפועל באר שבע. תור ארוך משתרך ואז גם נוצרות שיחות ומוחלפות חוויות. יש גם מי שבאים במהלך השבוע, לפעמים לסידורים, לפעמים לפתוח את הלב. אנשי הארגון מכירים אותם בשם, בפנים, יודעים כל סיפור. אנשי הארגון, מתנדבים, בעצמם נפגעי תאונות עבודה ונכי תאונות עבודה. הם היו שם ומבינים ללב הפונים.

חלק גדול מתאונות העבודה ניתן למנוע, אלא שהמצב בישראל מוכר: חסר פיקוח. יש עובדים המסכנים עצמם שלא לצורך ולאחרים לפעמים אין ברירה. בעניין זה צריכות להיות יותר אכיפה, הקפדה, פיקוח, מודעות.

​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load