• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אפקט כחלון: ירידה חדה בהתחלות הבניה בבאר שבע

היקף התחלות הבניה בשנה החולפת, בהשוואה לתקופה המקבילה אשתקד, ירד ב-42.7 אחוזים. רוכשים רבים נמצאים בעמדת המתנה לשיווקי מחיר למשתכן, לצד עלייה תלולה במחיר הקרקעות

בונים, אבל פחות. אתר בניה בבאר שבע (צילום: דני בלר)

ירידה חדה ביותר בהתחלות הבנייה בשנה החולפת, לעומת התקופה המקבילה אשתקד, בבאר שבע:  42.7%, כך עולה מנתונים המפרסמת היום הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה. הנתון הזה מצטרף אל נתונים נוספים, שפרסם לא מכבר משרד האוצר, המצביעים על קפאון בשוק הנדל''ן.

לירידה בבאר שבע הסברים משלה: אמנם נעשה שיווק מסיבי של תוכנית מחיר למשתכן, כאשר שכונות חדשות אמורות לשנות את פניה של באר שבע, אלא שהבנייה תסתיים, במקרה הטוב רק בעוד שנים. הבנייה בשוק החופשי מתרכזת ברובה בפרויקטי יוקרה ומגדלי סטודנטים והתושבים מחכים למבצעים של משרד השיכון.

כמו כן, נוצר מיעוט היצע של קרקע זמינה לבנייה. שיווק קרקעות המדינה מופנה בעיקר לתוכנית מחיר למשתכן, מזה יותר משנתיים. כתוצאה מכך, עסקאות על קרקע פרטית התייקרו מאוד. מצד שני, הבנקים מקשיחים מאוד את הקריטריונים לקבלת משכנתא ומשפחות רבות בבאר שבע מוצאות עצמן מחוסרות יכולת לקבלת הלוואה, בשל היעדר יכולתם לגייס את הסכומים הראשוניים.

גורם נוסף הוא יציאתם האיטית אמנם, של משקיעי הנדל''ן מבאר שבע. פעם באר שבע נחשבה לזולה מאוד וניתן היה למצוא בה דירות בפחות מחצי מיליון שקלים, שהניבו שכר דירה גבוה יחסית והעניקו תשואה נאה ופטורה ממס. המשקיעים העמידו תנאים לשוכרים - שיהיו חזקים ואיכותיים. למערכת ברנז'ה NEWS הגיעו תלונות רבות, של אימהות חד הוריות ושל בודדים, שמאוד התקשו לשכור דירה בבאר שבע. הערכה מאוד זהירה, מדברת על מאות דירות לשכירות העומדות ריקות בעיר. 

עם זאת, מדגישים בלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, כי הנתונים, בסיכום שנתי, עלולים להשתנות. פרסום הנתונים בתקופות קצובות, נעשה מתוך מגמה לשקף את הנעשה במשק בפרקי זמן קצובים. 


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load