• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הבחירות לעירייה יוכרעו ברשתות החברתיות לא פחות מאשר בקלפי

אלה הבחירות המוניציפאליות הראשונות בהן הרשתות החברתיות יהיו שחקניות משפיעות. האם זה מה שיכריע את הבחירות בבאר שבע?

בחירות 2013. הפעם, המשחק יהיה שונה לגמרי (צילום ארכיון: צבי צביה / CC BY 2.0)

לרשתות החברתיות יהיה תפקיד מכריע: אלה יהיו בחירות הפייסבוק הראשונות

בבחירות המקומיות הקודמות, שנערכו בשנת 2013, תושבי באר שבע אמנם היו מחוברים לרשתות חברתיות - פייסבוק, וואצאפ, אינסטגרם - אבל לא בהיקפים של 2018. הטלפונים החכמים היו הרבה יותר יקרים וחבילות הגלישה המוזלות לא היו כ''כ נפוצות. עיקר התקשורת בין המועמדים לבוחרים נעשתה פנים מול פנים, באמצעים שנראים לנו היום מיושנים: סיבובי לחיצות ידיים, סטיקרים, עצרות בחירות ושיחות טלפון מפעילים לבוחרים. בבחירות האלה וקודמותיהן, ב-2008, עדיין ניתן היה לספר מעשיות, להפריח סיסמאות ולדאוג שרק הצילומים והסיפורים המחמיאים ייצאו החוצה. 2018 זה משחק שונה לגמרי: אכזרי יותר, חשוף יותר, נעדר פרטיות.

סטיקר משנות השמונים. ססמאות היום עובדות פחות (צילום: דני בלר)

לוקשים וסלאח שבתי לא עובדים על דור המילניום

כל ניסיון למכור סיסמאות ייתקל בטוקבקים נזעמים, כפי שזה כבר קורה היום: גולשים יוכיחו למועמדים, שחיים עדיין בעידן סלאח שבתי, באמצעות צילומים ובנתונים, מה עשו עד כה ובעיקר, למה הסיסמאות הריקות מתוכן לא עומדות במבחן המציאות. יכולתם להסתיר מידע שואף היום לאפס, וגם תביעות הפחדה או תביעות השתקה עלולות לחזור אליהם כמו בומרנג. נוצר ''מאזן אימה'' חדש של הפוליטיקאים ובעלי השררה אל מול הבוחרים ואל מול התקשורת. 

דנילוביץ' שולט מצוין בזירה הדיגיטלית, מבקריו הרבה פחות

ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' נבחר ופועל כבר בעידן הדיגיטלי. הוא מנהל דף אישי בו הוא מציג פרויקטים בהקמה, פעילויות הנעשות בעיר ומעת לעת, מפגשים שלו עם תושבים באירועים שונים. רוב צילומי התכנים מקצועיים, אבל לא חוטאים לאמת: צילומי רחפנים המראים פרויקט ממעוף הציפור, עריכה תוססת, צילומי סטילס טובים. על כל פרויקט חדש המושק באתר, הוא מקבל מחמאות, אבל גם ולפעמים במידה שווה, ביקורת. למעט אולי תכנים מעליבים, הביקורת אינה נמחקת. הרוביק של הצילומים הוא אותו רוביק של המציאות. נדירים צילומים שלו שעברו ריטוש, וגם העריכה של הסרטונים פונקציונלית: מה שרואים בסרטון הוא מה שיש בשטח - אם זה מבנה, מזרקה, אירוע או הנחת אבן פינה. 

קורה לא אחת, שגולש שהעלה פוסט תלונה בו תייג את עיריית באר שבע, מקבל מענה מראש העירייה בעצמו. באר שבע אינה עיר קלה, היא מלאה באתגרים, מתמודדת עם לא מעט בעיות וקשה לראות מישהו אחר עושה לימונדה יותר טעימה מהלימונים המקומיים. על מנת שיהיה למועמד כזה סיכוי, יהיה עליו להראות קילומטראז' מוכח מול דנילוביץ'. בשתי קדנציות, דנילוביץ' צבר קילומטראז' ענקי היכול לכמת את עוצמת השינוי שחולל בעיר. יהיה קשה לבוא כנגדו בסיסמאות וזה אפילו יראה פתטי. גם מבקריו מכירים בעובדה שראש עיר הוא תפקיד כפוי טובה: תלונות תמיד יהיו. גם אם כל תושב יקבל מענק של אלפיים שקלים, תמיד יהיו מי שיתלוננו. 

הסיפור האמיתי בבחירות הבאות יהיה בהרכב המועצה

הסיפור בבחירות הקרובות יהיה פחות מי יעמוד בראשות העיר; דנילוביץ' נהנה מפופולאריות גדולה, המפלגות הגדולות לא ינציחו לפה מועמד, הפוליטיקה הארצית רואה בנגב ובבאר שבע שעשוע ולא יותר מכך. אין נכון לעכשיו, התארגנות פוליטית מחוזית. הכי קרוב לזה היא מועצת הנגב, שהיא בכלל א-פוליטית. מועצת הנגב מיטיבה להעלות נושאים על סדר היום.

הבחירות המוניציפליות האחרונות העניקו לדנילוביץ' רוב מוחץ במועצת העיר, ללא אופוזיציה של ממש. גם אם כל מי שאינם שייכים לסיעתו יפרשו מהקואליציה, עדיין יש לו רוב גדול ויציב. הקואליציה העירונית חזקה עד כדי יכולתה להעביר כל החלטה. אם כבר, חברי מועצה הושעו לתקופה מסוימת (כמו למשל בפרשת אירוע החגיגות להפועל באר שבע), אבל במקרים אחרים, מלבד שיחרור קיטור, כל החלטה עירונית קוימה, גם כאלה שלא היו פופולאריות: השוק הבדואי בן ה-112 שנה נסגר. הבניה הצפופה בתוך העיר אינה נתקלת בהתנגדות ויוצאת לדרך. מצעד הגאווה הראשון של באר שבע צעד ברחוב הראשי של העיר ובית לקהילה הלהט''בית הוקם בלב העיר, גם אם היו מי שלא אהבו את זה. בעשור של דנילוביץ' קמו פרויקטים בהיקפים חסרי תקדים, שכל סיסמא מולם תראה פתטית. 

בבאר שבע יש היום דור שגדל לתוך המציאות הדיגיטלית וחופש המידע

הבוחרים של 2018 כוללים, לראשונה, את ילידי המאה ה-21, שכבר גדלו לתוך עולם טכנולוגי ורווי מידע, בו לכל אחד גישה שיוויונית למקורות המידע. הם מדברים שפה אחרת מדור ההורים. הם רואים עולם וחשופים למידע בזמן אמת. סיסמאות פחות יעבדו עליהם, שלא לומר סיסמאות בנוסח "בוחרים באיש הנכון" המוצמדות לתמונה שעברה פוטושופ קשה. הם מדברים במעשים ובהישגים. בלחיצת כפתור הם מגיעים למידע גלוי ורב אודות המועמד שעומד מולם, לרבות מפות האינטרסים שלו. הם לא יתנו את הקול, למשל, לרשימה ללא פנים, ללא שמות וללא שקיפות. בפוליטיקה הארצית, זה לא עבד. הבטחות גם לא עובדות, במיוחד לא בבאר שבע. 

לא סופרמן. בן אדם: הקהל למד להבין את גבולות היכולת של ראש רשות ומעריך זאת

במכלול הבעיות של באר שבע בולטות מספר סוגיות, שהן אלה החשובות למצביעים: בראש ובראשונה  - תעסוקה. יכולתו של פוליטיקאי מקומי ליצור מקומות תעסוקה הוכחה כאפסית - ראו מה קרה בטבע. דנילוביץ' יודע שאלפי מפוטרים בבאר שבע יכולים להפיל את בית הקלפים תוך זמן קצר. מצד שני, תעסוקה נוצרת בהחלטות ממשלה, לא בהחלטת ראש עיר. ראש עיר רק יכול לזעוק ודנילוביץ' יודע לעשות את זה מצויין ויש לו אוזניים קשובות בממשלה. הוא איש של "הביאו לי פתרונות - לא בעיות". 

תעסוקה, אחת הבעיות הגדולות של באר שבע (צילום: דני בלר)

נושא חשוב אחר הוא איכות החיים ובזה יש לראש רשות השפעה יותר גדולה: השכונות הותיקות בבאר שבע זועקות לעזרה. התשתיות התיישנו, האוכלוסיה מוחלשת, המצב הכלכלי בא לידי ביטוי גם בנתוני הבריאות, החינוך והגיוס. בזה יש לראש רשות השפעה גדולה יותר ויכולת לעשות גם צעדים. לראש רשות גם יכולת לקבוע אם העיר תהיה צפופה ומפוקקת או מרווחת וירוקה. לבאר שבע חסרות ריאות ירוקות, כמו שחסרים בה מקומות עבודה. ללא תעסוקה, ללא איכות חיים, ללא שיפור במערכת הבריאות, לא רק שלא יבואו לפה חזקים, איכותיים ונכונים, אלא שיהיו מי שיחפשו עתיד טוב יותר במקומות אחרים, במיוחד צעירים. 

הבאר שבעים מבינים שהם כבר לא עיר קטנה ומתחילים, לאט לאט, להתנהג בהתאם

הבאר שבעים מודעים לכך שבאר שבע הנמוכה, זו של הבניינים בני 4 הקומות, המשפחתית, החמה, הולכת ונעלמת. באר שבע היום היא עיר מחוז של גזרה רב גונית: ערים, מושבים וקיבוצים. באר שבע משרתת באותה מידה את תושבי דרום הר חברון שמעדיפים אותה על פני הדרך הפקוקה לירושלים. היא משרתת את הערים, הישובים והכפרים הבדואים, המונים למעלה מ-220,000 איש. בבאר שבע חיים יוצאי כ-60 מדינות. צריך להוסיף לזה למעלה מ-20,000 סטודנטים ועוד אלפים במכללות ואלפי מבקרים המגיעים לצרוך בבאר שבע שירותים ומסחר - מדיון בבית המשפט, דרך טיפול רפואי ועד לשופינג בקניונים ומתחמי הקניות הרבים. זאת עיר גדולה עם אנשים טובים וחכמים. לאט לאט, עם לא מעט עימותים, הבאר שבעים לומדים לקבל גם אחרים, שונים מהם, שחושבים אחרת. עיר גדולה היא בדרך כלל רב גונית. באר שבע כבר לא קטנה. 

הציבור כבר לא אוכל מעשיות וסיסמאות ולא מתרשם מחיוכים ולחיצות ידיים

הקשר עם הבוחר השתנה מאוד בימי חייה של באר שבע. ב-1963 הוציא אליהו נאוי גלויה מנגנת, עם דברים לתושבים, שהיו מניחים על פטיפון. בימים ההם ועד שנות השמונים, עוד היו עורכים עצרות בחירות. בשנות השבעים היו יוצאים עיתונים מטעם, עם תעמולת בחירות במסווה של חדשות. בשנות השמונים ניסו ללכת על הכפשות בין מועמדים. בבחירות הראשונות בהן התמודד דנילוביץ' הופצה, בעיקר בעיתונות הרוסית, טבלה שהשוותה בין "הגנרל טרנר" ל"חיילצ'יק" דנילוביץ' והעובדה שטרנר היה במשטרה והיה טייס בחיל האוויר לבין זה שדנילוביץ', כך נטען, שירת בתפקיד עורפי. כבר אז, ב-2008, זה לא עבד. היו מועמדים שניסו, בבחירות האחרונות, לצאת ללחוץ ידיים של אנשים בבתי קפה, כאילו שזה מה שיביא להם קולות - גם זה לא עבד. גם נציגי מפלגות ארציות שרצו למועצת העיר, הדגישו כי הם מחזקים את דנילוביץ', שנהנה מפופולאריות בלתי רגילה.

ססמאות עובדות פחות. הבחירות לכנסת, 2013 (צילום: דני בלר)​​​​​​​

מסע בחירות של אלטרנטיבה לקואליציה הקיימת חייבת להתחיל כבר בימים אלה ובבאר שבע לפחות, זה לא כל כך נראה. המפלגות הגדולות ​​​​​עסוקות בדברים אחרים, מהישרדות פוליטית ועד לחיפוש מסרים שיעבדו על הקהל, שכבר פחות ופחות מאמין. לפחות רשימה גדולה אחת, בצורה די שקופה, מנסה לבדוק את השטח בפייסבוק, אבל ממה שפרסמה עד כה, ניכר שאין בה מצע, או מסר, או פנים. 

בניגוד למה שחושבים, בבאר שבע יש מעורבות אזרחית ערה

במקביל למערכות השלטון, בבאר שבע יש גופים שעושים עבודה חוץ פרלמנטרית: מועצת הנגב עושה עבודה מצוינת בהנגשת מידע ובמעקב אחר ביצוע החלטות ממשלה. המשמר החברתי והנגב מתעורר ודורש צדק חברתי פעילים בפייסבוק ובארגון הפגנות מעת לעת. מקבוצות הפייסבוק המקומיות, באר שבע ביחד וקבוצתה התאומה בשפה הרוסית, הן הגדולות בעיר - ביחד מונות למעלה מ-110,000 חברים. שתי הקבוצות הן פלטפורמה לשיתוף פעולה בין בני אדם, לשיח פתוח, מהוות רשת חברתית לסיוע וגם לויכוחים ערים, כל עוד אלה נעשים בצורה תרבותית. היום, יותר מאי פעם, הקהל מעורב וחשוף למידע בזמן אמת. את זה מבינים במערכות הממשל וגם בקרב הפוליטיקאים. 


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load