• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כתב אישום חמור: מנהל המטווח בערד סחר בתחמושת, שחלקה הגיעה לשטחים

משטרת ישראל ושירות הביטחון הכללי ניהלו חקירה, במהלכה התברר כי מנהל המטווח בערד גנב תחמושת ומכר אותה לתושבי חורה, ערערה וכסייפה, שסחרו בה עם גורמים בשטחים

חלק מהתחמושת הגיע לשטחים (צילום הדמיה: MONUSCO / Abel Kavanagh / CC BY 2.0)

פרשייה חמורה נחשפת: פרקליטות מחוז דרום (פלילי) הגישה לבית משפט המחוזי בבאר שבע חמישה כתבי אישום נגד חמישה נאשמים תושבי הנגב בגין מעורבותם בפרשת סחר בתחמושת אשר נגנבה במרמה ממטווח עירוני בעיר ערד והופצה גם בשטחי איו"ש. בין היתר, התחמושת הגיעה לכפר יטה, הכפר ממנו הגיע אחד המחבלים שביצעו את הפיגוע הכפול בבאר שבע, בשנת 2004, בו נרצחו 16 אזרחים ונפצעו מעל 100.

חמשת הנאשמים בפרשה החמורה הם מרסלו בירנדורף, תושב ערד, מנצור אבו עגאג ועלה אבו עגאג תושבי כסייפה, נצראלדין אבו ריאש תושב חורה ומחמד אבו עראר תושב ערערה בנגב. החמישה מואשמים, כל אחד על פי חלקו, בעבירות בנשק, לרבות סחר בנשק, רכישה, החזקה והובלה וכן עבירות של זיוף בנסיבות מחמירות, שימוש במסמך מזויף וקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות.

על פי עובדות כתבי האישום, שהוגשו באמצעות עו"ד קרן שטרית, עולה כי הנאשם מרסלו בירנדורף עבד כמנהל המטווח העירוני בעיר ערד וכן שימש בזמנו החופשי גם כמדריך ירי במשמר האזרחי של משטרת ישראל.

כך עבדה השיטה

במסגרת תפקידו כמנהל המטווח בערד, נהג מרסלו להזמין תחמושת מספקים שונים, לשימוש במטווח, תמורת תשלום, באישור ובמימון המשרד לביטחון פנים והעמותה לקידום הספורט בעיריית ערד, באופן מוסדר. במסגרת תפקידו, היה על מרסלו לדווח ביומנים מסודרים אודות מכירת כל תחמושת, ועל בסיס אותו דיווח, היה מנהל את הזמנות התחמושת הבאות.

בין מרסלו לבין הנאשם מנצור אבו עגאג היתה היכרות על רקע אימוני ירי של מנצור במטווח. בתקופה שבין מחצית שנת 2014 ועד לנובמבר שנה זו סיכמו בינהם מרסלו ומנצור כי מרסלו ימכור למנצור תחמושת מהמטווח.

על מנת להסתיר את מכירת התחמושת למנצור, דיווח מרסלו דיווחים כוזבים ביומני המטווח, לפיהם נעשה שימוש בתחמושת במטווח על ידי חלק מהיורים השונים, בכמות רבה הרבה יותר מאשר נורתה על ידם בפועל. על בסיס דיווחים כוזבים אלו, הזמין מרסלו באופן חוקי ובמימון מלא של הרשויות השונות כמויות גדולות יותר של תחמושת, אשר את חלקה מכר למנצור.

חלק מהתחמושת הגיע לכפר יטה

במהלך תקופה זו, מכר מרסלו למנצור תחמושת בהיקף של מעל 160,000 כדורי תחמושת, אשר תמורתם קיבל סך של מעל 320,000 שקלים. חלק מהתחמושת שרכש מנצור ממרסלו, מכר מנצור לנאשם נצראלדין אבו ריאש בתמורה לסך של כ-148,000 שקלים. בנוסף בהתאם לסיכום ביניהם, העביר נצראלדין לתושב יאטה בחברון כ-20,000 כדורי תחמושת וקיבל תשלום ממנצור בעבור ההעברה.

חלק אחר מהתחמושת מכר מנצור לנאשם עלה אבו עגאג תמורת סך כולל של כ-156,000 שקלים. חלק מהתחמושת שרכש עלה ממנצור, הוא מכר לתושבי חברון בהיקף של עשרות אלפי כדורי תחמושת. עלה אבו עגאג מכר לנאשם מחמד אבו עראר חלק מהתחמושת בקרטונים שהכילו כדורי תחמושת וקיבל עבורם סל של כ-16,900 שקלים בכסף ויתרת תשלום בזהב.

כפר יטה, אליו הגיע חלק מהתחמושת (צילום: דני בלר)​​​​​​​
חלק מהתחמושת שרכש מחמד אבו עראר העביר יחד עם אחר לתושב רמאללה וחלק מהתחמושת מכר לתושב חברון. כתבי האישום כנגד חלק מהנאשמים כוללים אישומים נוספים המיוחסים להם בגין עבירות נוספות בנשק. במקביל להגשת כתבי האישום ביקשה הפרקליטות להורות על מעצרם של הנאשמים עד תום ההליכים נגדם. התיק נחקר ע"י משטרת ישראל (יחידת פח"ע דרום) ושירות הביטחון הכללי.

במשטרה אומרים כי "החשוד העיקרי בפרשה זו ניצל את מעמדו כמנהל מטווח בהתנדבות ובעבור בצע כסף מכר את הכדורים ביודעו שאלו יכולים להגיע לגורמים עויינים. משטרת ישראל חושפת עבריינים המפיצים אמל"ח במטרה להעמידם לדין ולצמצם את כמות האמל"ח הלא חוקי המשמש גורמי פח"ע ופלילים."

מהחקירה עולה כי החשוד מכר 150 אלף כדורים במאות אלפי שקלים, במחיר של 2 שקלים לכדור. במהלך החקירה נתפס אמל"ח רב לרבות רובה קרל גוסטאב, למעלה מ 20,000 כדורי 9 מ"מ, 3 אקדחים, מחסניות ועוד. משטרת ישראל ושב"כ רואים בחומרה את מעורבותם של אזרחים ישראלים בסחר באמל"ח לתושבי איו"ש , זאת לנוכח האיום שהאמל"ח יגיע לתשתיות הטרור וישמש לביצוע פיגועים.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load