• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

חסר תקדים: עיריית ב''ש נתנה הוראת פינוי ל-48 משפחות

נשלחים לרחוב: הבניינים ברח' קפלן 12 הוכרזו מסוכנים, הדיירים קיבלו הוראת פינוי. ''זרקו אותנו, אין לנו לאן ללכת, במקום לעזור, זורקים אותנו''

לרחוב: דיירי הבניין קיבלו צו פינוי (צילום סלולארי, גוגל מפות)

זמן קצר אחרי חשיפת הליקויים החמורים בבניינים ברח' קפלן בכתבה בלעדית בברנז'ה NEWS, אנחנו חושפים הערב כי דיירי הבניין קיבלו הוראת פינוי חתומה על ידי מאיר צ'צ'שווילי, מנהל מחלקה באגף ההנדסה. הדיירים נדרשים, על פי הצו, לפנות את הדירות, בשני הבניינים, בהם כ-48 בתי אב. לא זכור, לפחות לא לאחרונה, מקרה בו עיריית באר שבע הורתה לפנות דיירים מביתם. 

צו הפינוי (צילום סלולאר)​​​​​​​

''אנחנו לא יודעים מה לעשות. לנו אישית, אין לאן ללכת", אומרים לנו בני משפחה המתגוררים בבניין. ''נתנו הוראה, כדי לכסות את עצמם במקרה של רעידת אדמה, אבל לא נתנו פתרון. אתמול יצאנו מהבית וראינו את ההודעות האלה ונעשה לנו רע. אין לנו בית אחר, אין לנו כסף לשכור דירה, בטח לא לבנות דירה ואם הבניין מסוכן, לא נראה לי שאפשר למכור את הדירה. אין עם מי לדבר. זה מפחיד והתאריך מתקרב".

בבדיקה שערך מהנדס אזרחי בבניין, נמצאו ליקויים חמורים: פיר המעלית, אשר על פי חוות דעת המומחה אמור לשמש כגרעין המבנה, אינו בנוי מבטון מזויין, אלא בנוי מבלוק ונתמך על תקרת המרתף. בבדיקת ברזלי הזיון והחישוקים בעמודים נמצאו מרווחים גדולים בין הברזלים ולעיתים גם חוסר בחישוקים. בתפר שבין חלקי המבנה נראות שקיעות יחסיות, בין שני חלקי המבנה ובמיוחד בקומות הגבוהות במבנה. בכל העמודים נערכו בדיקות לחיצה והתוצאות לא היו טובות, בחלק מהעמודים  החומר היה כל כך חלש, עד כי לא ניתן היה לבצע בדיקת לחיצה. 

הבניין בככר קפלן, סמוך למרכז חנויות (צילום: גוגל מפות)

כבר לפני שנה, היה צורך לפנות משפחה מהבניין, בעקבות ליקויי בטיחות שנמצאו במבנה. המשפחה גילתה סדקים בקירות הבית ובבדיקה התגלה כי מדובר בכשלים, המצריכים הצבת תומכים. מאוחר יותר, גילו השכנים כי הבעיות הרבה יותר חמורות. כעת, מדובר בהחלטה סופית, על פי כל דיירי הבניין יפונו ממנו, אחרי שהפך מסוכן. 

חוקי העזר העירוניים מעניקים לאגף ההנדסה להכריז על בניין כמסוכן ואף להורות על פינויו. אלא שיש 48 משפחות ללא פתרון. בחוות דעת שחשפנו בכתבה, צוין: "לאור האמור להעיל, יתכן כי לאחר התייעצות עם הדיירים ונציגי העירייה, המסקנה המתבקשת והכלכלית ביותר תהיה פינוי המבנה, פירוקו ובנייתו מחדש". הבניין סמוך למרכז חנויות, במיקום די מרכזי בבאר שבע, בסמיכות למכללת סמי שמעון. 

בתגובה שנמסרה על ידי עיריית באר שבע עם גילוי הליקויים נאמר בין היתר: "מדובר בבניין פרטי ישן אשר נבנה לפני שנים רבות, בו התגלו ליקויים מהותיים ובשל כך הוכרז מבנה מסוכן. בעקבות  ממצאים אלה, דרשה העירייה מדיירי הבניין לפעול באופן מידי לחיזוק המבנה וזאת על פי הנחיות שימסור להם קונסטרוקטור מטעמם. הליך התכנון וביצוע עבודות לחיזוק המבנה טרם בוצעו".

​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load