• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תשברו את הראש לבד: מה קורה כשלא כל הדיירים בבניין משתתפים בהוצאות

בתים ישנים רבים בשכונות הותיקות הפכו לפרה החולבת של משקיעי הנדל''ן. כשיש תקלה במערכות המשותפות, זה יכול להפוך לסיוט

ניתוק מים בשכונה ותיקה. הסיוט של הדיירים (צילום סלולארי)

הסיוט של הדיירים בבניינים הישנים, בשכונות הותיקות: צינור מים מתפוצץ, קו ביוב שנסתם. על פי החוק היבש - יש להפסיק את המים מיידית ולתקן את התקלה תוך זמן קצוב. מדובר בדרך בעלויות גבוהות ובדיירים דלי אמצעים, כשחלק מהבתים בבלוקים שייכים למשקיעי נדל''ן, שכלל לא גרים בבאר שבע ולפעמים, אין לאף אחד מושג מי גר שם או לכמה יחידות פוצלה הדירה. יחידות דיור, שיוצרות עומס על התשתיות הישנות, שנבנו בסטנדרטים מלפני 50 ו-60 שנה.

כשיש תקלה, כמו שקרה לדיירי שני בניינים שונים שפנו לברנז'ה NEWS, הדבר יכול להפוך לכאב ראש נוראי. ברחוב יעקב אבינו בשכונה ד' התפוצץ קו מים באחד הבניינים. קו המים נמצא בשטח שנסגר על ידי אחד השכנים ולא ניתן לגשת אליו. הדיירים אחרים נותרו בלי מים. 

בשכונה ג', בבית בסמטת הנדיב, נסתם קו הביוב. גם כאן, הדיירים קיבלו התראה לתקן את התקלה תוך זמן קצוב. אי תיקון התקלה עלול ההיה לגרור את ניתוק אספקת המים לבניין. גם כאן, לא הצליחו הדיירים לגייס את כלל השכנים, כי לא כולם מוכנים היו לשלם. כאן, בסופו של תהליך, הדיירים חויבו בסכום של כ-600 שקלים לדייר, בעבור תיקון קווי הביוב. הדיירים, במקרים כאלה, מחויבים "לפעול מיידית לתיקון התקלה", אחרת התאגיד יפעל לתיקון ויחייב אותם בהוצאות. ''600 שקלים לדייר, לניקוי קו ביוב נראה לי יקר. ביקשתי פירוט ואני עדיין מחכה'', אומרת דיירת בבניין.  הדיירים נדרשים לשלם, אבל אם הם רוצים לקבל פירוט עלויות, הם צריכים לפנות למשרדי התאגיד. הם לא יכולים, כך מסתבר, לקבל פירוט של העבודות ועלותן, עם דרישת התשלום.

''יש אצלנו המון דיירים מתחלפים והדיירים הקבועים הינם אנשים מוחלשים ברובם. נייתי לדבר מספר פעמים עם מחלקת הרווחה. הגיע הזמן שיטפלו בבתים המשותפים, בשכונות המוחלשות. הבעיה היא לא רק שלנו, בבלוק, אלא של אלפי בתים משופתים אחרים בבאר שבע", אומרת לנו דיירת בבניין.

תשתיות ישנות: המים נוזלים ונוזלים (צילום ארכיון: דני בלר)

אלה לא המקרים הראשונים: כבר בעבר דיווחנו על בלוק שלם שנותר ללא מים ברח' הגמל בשכונה ה', בית ישן שחלק מהבתים בו בבעלות משקיעי נדל''ן וממש מעבר לכביש, בשדרות יעלים, התפוצץ קו ביוב והציף את הבלוק. גם שם, התקשו מאוד הדיירים לגייס את הכסף לתיקון התקלה. משפצי הדירות גם לא מהססים לפגוע ברכוש המשותף ולעקוף את קווי הביוב הישנים. הם יוציאו צינור ביוב פרטי, מול אפם של הדיירים הותיקים. לא בכל הבתים, לא כל משקיעי הנדל''ן. יש כאלה הנוהגים ביושר, מתעניינים בנכס, 

אלא שמאז שנערכה רפורמת תאגידי המים, הטיפול הרבה יותר נוקשה: מה שבשטח הפרטי, הוא באחריות הדיירים. התאגיד לא מתערב, אך אוכף ללא פשרות את ההוראות בדבר ניתוק מים. השכונות הותיקות הפכו להיות פרה חולבת של משקיעי נדל''ן: דירות זולות, שמפולצות ליחידות דיור, לרוב בלי אישורים הנדסיים, ללא הסכמת הדיירים ובלי שאיש יידע מה באמת הולך שם. הדירות מניבות הכנסה נאה, פטורה ממס. בעלי הנכסים גרים לרוב מחוץ לעיר. הדיירים מתחלפים ולא תמיד מוכנים לשלם הוצאות פשוטות של כמה שקלים, שלא לדבר על הוצאה גדולה במקרה של תקלה. יש מקרים, בהם מעבר לדלת הכניסה לדירה מסתתרות יחידות משנה, שאף אחד א יודע איך ובאישור מי הונחו בהן תשתיות של חשמל, מים וביוב. 

בבניין משותף בשכונה ה', למשל, צינור מים המגיע דרך פיר איוורור, נקרע ונזל ימים ארוכים. בעל הדירה סירב אפילו לפתוח את הדלת ולדירות במבנה נגרם נזק מנזילת המים. לדיירים הותיקים בבלוק לא היה עם מי לדבר: הדייר לא דובר עברית, בעל הדירה גר בעיר אחרת ובאורח פלא, לדייר את הטלפון שלו. 

זהו המצב באלפי דירות ישנות היום בבאר שבע. מצד אחד, חוסר יכולת לאכוף בכל מה הולך מאחורי הדלת. פרגולה רואים. על פרגולה לא חוקית מטילים קנס. דירה מפוצלת, זה כבר עניין אחר. היא מוסתרת מהעין.

תשתיות מים בשכונה ותיקה (צילום ארכיון: דני בלר)

פנינו לתאגיד המים מי שבע. מהתאגיד נמסר בתגובה:

"בדבר רחוב הנדיב - מדובר במפגע בצנרת הביוב הפרטית, שמתוקף חוק האחריות עליה מוטלת על דיירי המתחם, לרבות טיפול בתקלות שבה ושמירה על תקינותה. אולם, לאור פניות שנתקבלו מצד הדיירים, הוחלט כי התאגיד יסייע בטיפול במפגע באמצעות שחרור סתימת הביוב. בעת הגעת נציגי התאגיד למתחם התברר כי הדיירים כבר פעלו לטיפול במפגע- באופן פרטי למול איש מקצוע". 

"בעניין העלויות - נדגיש כי מדובר בחיוב בגין ההוצאות הכרוכות בעבודה שביצע התאגיד בחודש מאי 2017 לטיפול במפגע ביוב שאירע בצנרת הביוב הפרטית במתחם, זאת מתוך רצון לסייע לדיירים ולפנים משורת הדין. הדיירים המעוניינים בפירוט אופן חישוב החיוב והעבודות שבוצעו - מוזמנים לפנות למשרדי אגף ההנדסה בתאגיד בשעות קבלת קהל". 

"בדבר רחוב יעקב אבינו - כפי שצוין בתוכן השאילתא, ניתן להסיק כי התבצעה בניה בלתי חוקית במתחם שחוסמת את הגישה לטיפול במפגע הקיים בצנרת המים הפרטית, שכאמור לעיל - נמצאת באחריות דיירי המתחם ע"פ חוק. הואיל ומדובר הן בחריגת בנייה והן בשטח הפרטי, אין התאגיד רשאי להיכנס לשטח ובאחריות הדיירים לפעול למול אנשי מקצוע רלוונטיים לצורך טיפול בתקלה המהווה מפגע תברואתי וסביבתי". 

"לעניין ניתוק אספקת המים - נציין, כי בחודש שעבר נתלו במתחם התראות בבקשה לפעול לטיפול במפגע. משלא טופל הנושא עד היום - נותקו הבוקר דיירי המתחם מאספקת המים כאשר כמה שעות לאחר מכן וטרם הגשת השאילתא - חודשה ושבה לסדרה אספקת המים במתחם".

מעיריית באר שבע לא נתקבלה תגובה עד לפרסום הכתבה. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load