• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

קריסת טבע: ככל שחולפות השעות מתברר עומק המשבר שיווצר בנגב

העננים סביב קריסת ענקית התרופות מתפזרים: אלה לא רק כ-800 עובדי טבע ששרדו את גל הפיטורים האחרון שיישלחו לרחוב, אלא עוד אלפי נותני שירותים בנגב. שלב השאלה מי נרדם בשמירה ואפשר לדברים לקרות והלך ומתקרב

הפגנות של עובדי טבע הבוקר, בכל רחבי הארץ (צילום: דוברות ההסתדרות)

ההסתדרות תשבית את המשק בכללותו ביום ראשון, למשך חצי יממה, לאות הזדהות עם עובדי טבע, אבל ספק אם זה מה שיעזור להם ולעוד עשרות אלפים העומדים לאבד את פרנסתם, מאחר וענקית התרופות הוציאה חלק מהפעילות שלה למיקור חוץ. זהו אינו גל הפיטורים הראשון בטבע השנה. לפני כחודשיים בוצע סבב פיטורים, במהלכו פוטרו מאות מעובדי טבע טק בנאות חובב, בהם עובדים ותיקים בגילאי ה-40 וה-50. כעת, מתברר כי מרבית העובדים בטבע טק בנאות חובב מועמדים לפיטורים.

היום, חמישי, בשעה 14:00, אמורה הנהלת חברת טבע לצאת בהודעה דרמטית. בדקות הקרובות, בשעה 10:00 לערך, עובדי טבע בבאר שבע יתחילו לנטוש את העמדות שלהם ולחסום צמתים בעיר.  

אתמול נודעה עובדה מקוממת במיוחד: מפעל טבע טק בנאות חובב, בו מועסקים 880 עובדים, ייסגר והייצור יועבר להודו. גורל דומה צפוי למפעלי טבע אחרים בפריפריה, בהם המפעלים באשדוד ובקריית שמונה. קריסת החברה עלולה לעלות לישראלי יקר, בהיקפים שלא ידועים בשלב זה. מדינת ישראל עלולה למצוא את עצמה משלמת מכיסה הרבה כסף ואף נדרשת להעלות מסים. 

חברת טבע קיבלה ממדינת ישראל הטבות מס בשווי של למעלה מ-6 מיליארדי שקלים בשנים 2012-13. אלה הטבות המס הגדולות ביותר שנתינו אי פעם לחברה ישראלית. בכירי טבע נהנו מתנאים מפנקים ושכר שמן. עוד מעט, יגיע שלב השאלות, במיוחד כלפי מי שבאותה עת ישבו במשרד האוצר וכלפי אותם שומרי סף שהיו אמורים להתריע מפני האסון. אבל בישראל נוצרה תרבות שלא אוהבת שומרי סף, שרואה במערכות החוק ומשפט, התקשורת והחברה האזרחית אויבים שמקלקלים הכל. המצב בטבע לא נוצר מהיום למחר. 

בנוגע לנגב, טבע טק הייתה מעסיקה גדולה, באופן ישיר עבדו בה פעם כ-1,200 עובדים. באופן עקיף - בין אם במיקור חוץ או על ידי שירותים שצורכים העובדים, המשכורות הטובות אפשרו להם לנהל חיים טובים במושגים מקומיים. עובדי טבע נחשבו אמידים וקהל יעד מבוקש ומועדף בנגב. בעיר שאין בה אפשרויות תעסוקה רבות, סגירת המפעל בנאות חובב מהווה מכה קשה מאוד לבאר שבע.

באשר לעובדים, במיוחד העובדים בנגב, ברגע שיקבלו את מכתב הפיטורים ביד, הם יהפכו לשקופים. לא יהיה להם מכפיל כוח ביד. מצפה להם תור ארוך בשירות התעסוקה והסתגלות למציאות אישית חדשה, שונה מאוד מזו של בכירי החברה, שהולך ומתבהרת חגיגת השכר בה הם חיו. היחס של הבנקים למקבל משכורת טובה -  במושגי באר שבע - ולמקבלי קצבת אבטלה שונה מאוד. הבנקים ישאלו שאלות וידרשו להעמיד בטחונות. המשפחות יצטרכו להתרגל לירידה חדה ברמת החיים.

ההסתדרות מנהלת קרב מאסף. המלחמה תהיה על כך שהעובדים יקבלו את כל מה שמגיע להם ואולי סוג של פיצוי מוגדל. מהרגע שהחברה תכריז על פיטורים כתנאי להמשך קיומה, אחרת תקרוס, המלחמה תהיה קשה. כבר היו מקרים במשק של עובדים שמצאו עצמם מקבלים פרוטות אחרי עשרות שנות עבודה קשות.

ככל שחולפות השעות, מתבהר היקף הפגיעה העקיפה של קריסת טבע: במעגל התעסוקה השני ייפגעו בין היתר חברות ליסינג, עסקי הסעדה קטנים וגדולים, סניפים של חברות שילוח, חברות קבלניות קטנות ועוד. עם אובדן ההכנסות מהעבודות הקבלניות אלה, העסקים האלה יאלצו לפלוט עובדים או אף עלולים להיסגר. לדעת יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן הפיטורים בטבע יפגעו ב-7,000 משפחות של עובדי טבע,  ובעשרות אלפי משפחות נוספות''.
 
בהסתדרות מבטיחים מלחמה חסרת פשרות: "טבע, ספינת הדגל של התעשייה, הופכת מול העיניים שלנו לסמל של חורבן התעשייה הישראלית. טבע, שקמה על הראש הישראלי, על המצאה של מכון ויצמן, שקידשה את הכחול-לבן, זונחת את העקרונות שלה, נוטשת את החזון של המייסדים שלה", אמר ביום רביעי בערב יו''ר ההתסדרות, אבי ניסנקורן. "אני חושב שהיום המייסדים של טבע מתהפכים בקברם. זה לא היה קורה אם הם עדיין היו בהנהלת טבע. לא נתפס איך והדירקטורים הישראלים שם מרימים יד - והיא לא רועדת - לחסל את טבע בישראל. אלפי משפחות תלויות בטבע. הן לא ישנות היום בליליה. הן לא עוצמות עין. מה הם יגידו לילדים שלהם?".

בממשלה, אותה ממשלה שאישרה הטבות מס מפליגות, שותקים, אבל שלב מתן ההסברים וחקירות עלול להגיע מוקדם מהצפוי, כשאלפי עובדים יתפרקו על דלתות שירות התעסוקה, שפריפריה אין לו מה להציע לבני 50 פלוס ובאגפי הרווחה של העיריות. אם ההסתדרות תצא אכן למלחמה - יותר נכון, לקרב מאסף - למען העובדים, זה הולך לעלות יקר למשק הישראלי, בצורה של אבדן ימי עבודה. השבתה של שירותים חיוניים תאלץ את הממשלה לבצע צעד ואף להכניס את היד לכיס על מנת לסייע לעובדים. וזאת, מבלי שדיברנו על וועדת חקירה שתצטרך לקבוע מי אחראי למחדל ומי חתם על הטבות המס לחברה שתוך שנים מעטות, הגיעה למצב של קריסה.

לעובדים בנגב מחכים ימים מאוד לא קלים: הסיכוי למצוא מקום עבודה אחר בבאר שבע שואף לאפס וההסבות המקצועיות לא מבטיחות בכלל פרנסה. בגיל 50 פלוס, קשה להניח שהעובדים ילכו ללמוד מקצועות כמו קונדיטוריה או מדריך תיירים. קשה לראות אותם, הגילאים אלה ועם הכשלתם, לשים בצקים או מסבירים על החי והצומח בנגב. יש מנוסים וצעירים מהם.

כשמדברים בבאר שבע על עבודה, זה נעשה בדיאלקטיקה של שנות החמישים: ''להביא מפעלים''. באר שבע וישראל לצורך העניין, לא יכולות להתחרות בייצור של מדינות כמו סין או ההודו (אליה תעבור פעילות טבע טק). עתיד התעסוקה נמצא בתחום הידע ובבאר שבע לא מבינים שימי המפעלים חלפו מהעולם וגם, ככל הנראה, העבודה המאורגנת, הבטוחה, שהופכת נדירה יותר. גופים גדולים מעסיקים בנגב מאות ואלפי עובדי קבלן. עובדי קבלן הם עובדים שקופים, בלי שם ובלי כתובת אליה הם יכולים לפנות, מלבד אולי, מיני ארגונים בתל אביב, שבאר שבע עבורם רחוקה מהעין ומהלב. עובדי קבלן זה כלי נוח למעסיקים. הוא לא צריך להתעסק איתם. יש קבלני משנה שיעשו זאת בשבילם.

הולכת ומתקרבת שעת ההכרעה, בה הממשלה כן תצטרך להתערב, כי יהיה לחץ מלמטה ובעיקר, כי מתחילות להישאל שאלות קשות. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load