• 18 ינואר 2019

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משבר תעסוקה חסר תקדים בנגב: מרבית עובדי טבע טק מועמדים לפיטורים

מפעל טבע טק בנאות חובב צפוי לפטר את מרבית 1200 עובדיו, כחלק מתוכנית קיצוצים נרחבת להצלת מה שפעם היה ענקית תרופות. אתר כלכליסט חשף הבוקר את עיקרי התוכנית שתפגע בבאר שבע והנגב

טבע. עובדי החברה בנגב מועמדים לפיטורים (צילום: גוגל מפות))

קריסת חברת טבע, שהייתי פעם ענקית התרופות הישראלית, שולחת גלי הלם לכלכלה המקומית: 1200 עובדי החברה במפעל בנאות חובב, תשובי באר שבע והבנגב, מועמדים לפטורים. מדובר לא רק בהם, אלא באובדן מקומות עבודה במעגל השני והשלישי של נותני שירותים. זוהי מכה נוספת שחוטפים באר שבע והנגב, שרואים כיצד חברות גדולות סוגרות, במחי יד, מפעלים באיזור, בין אם זה נגב קרמיקה, האימומים הרובצים על פניציה ירוחם, בשל לחצי חרדים ועל אביב מחזור, בשל בירוקרטיה ממשלתית.

תוכנית הפיטורים, שהיא חסרת תקדים במשק הישראלי, נחשפה הבוקר באתר "כלכליסט":  על פי התוכנית, המפעל בנאות חובב, המייצר חומרי גלם כימיים לתרופות ומועסקים בו 1,200 עובדים, יצומצם באופן דרסטי. היות ובשוק התרופות הגנריות חומרי הגלם מגלמים 40%-50% ממחיר התרופה, לחברת טבע יש אינטרס לשמור על דריסת רגל בתחום. קיים סיכוי שהחברה לא תסגור את המפעל, אך בכל מקרה ייערכו בו קיצוצים נרחבים, ומרבית עובדיו, אם לא כולם, צפויים להישלח הביתה. גם בשאר מתקני החברה ברחבי הארץ ייערך הליך פיטורים מסיבי. 

ההשלכות לגבי באר שבע חמורות: עובדי התעשייה הכימית נתפסים כקהל חזק ובעל יכולת כלכלית. באר שבע ביססה את עצמה כעיר של מסחר ושירותים, שפרנסתה ממכירה ומתן שירותים שונים ופחות כעיר יצרנית. משווקי שירותים ועסקים שונים מבקשים לפנות בעיקר לפלח השוק הזה והמסחר בעיר מתכוונן על פיהם. פיטורי 1,200 עובדים - המצטרפים לאחרים שפוטרו לאחרונה ולעסקים שנסגרו, מנחיתים מכה קשה על הכלכלה המקומית, שגם כך מתמודדת עם ריבוי מתחמי קניות וירידה בכוח הקניה של התושבים. במעגל השני והשלישי של מפוטרי טבע טק יש נותני שירותים, חברות קבלניות קטנות ועוד, שגם צפויים להיפגע. 

חברת טבע קיבלה מממשלת ישראל הטבות ששוויין עובר את 6 מליארדי השקלים. מפוטריה בבאר שבע יקבלו פיצויי פטורים, מכתב ללשכת התעסוקה ומכתב המסתיים במילים: "בהצלחה בהמשך הדרך". היום נשאלת השאלה, האם הטבות המס המפליגות שקיבלה טבע נעשו לאחר בדיקה מקיפה והאם ראשי רשויות בנגב, ההתסדרות ופוליטיקאים למיניהם מדברים גבוהה גבוהה על פיתוח הנגב, ישבו בשקט. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load