• 15 נובמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''מפחדים שהבניין ייפול עלינו'': הדיירים גילו שביתם מסוכן

''לפרק את הבניין ולבנות מחדש'' - כך קובע מהנדס אזרחי שבדק את הבניין באליעזר קפלן 12 בבאר שבע. רשימת הליקויים מעלה תהיות: איך אושר מכלתחילה איכלוס הבית?

המבנה ברח' אליעזר קפלן (צילום: גוגל מפות, צילום ארכיון)

דיירים בבניין בן שבע קומות בככר קפלן 12, בשכונה א', מפחדים שהבניין יקרוס עליהם. בדיקה הנדסית שנערכה בבניין, והועברה לידיעת הדיירים, מצאה ליקויים מהותיים בשלמות המבנה. דיירים , עימם שוחחנו, מביעים פליאה איך בכלל ניתן אישור איכלוס לבתים, כאשר נחנך, לפני כחמישים שנה. בבדיקה הנדסית שנערכה לאחרונה על ידי מהנדס אזרחי, נמצאו ליקויים העלולים להביא לקריסת עמודי תמך. בין היתר, נדהם המהנדס האזרחי לגלות כי פיר המעלית, האמור במבנה לשאת חלק מהעומס, עשוי בכלל מבלוקים - כך עולה ממסמכים שהגיעו לידי ברנז'ה NEWS. 

הסיפור של הבניין בככר קפלן נחשף לראשונה באתר ברנז'ה NEWS לפני כשנה. אז, דיווחנו כי בככר קפלן 12, שני בניינים צמודים. הבניין התגלו ליקויים לראשונה הוא  בניין ב', הוא הקרוב יותר למכללה הטכנולוגית. בסמוך לאירוע, החלו להתגלות סדקים גם בדירות בבניין השכן, בניין א'. הליקויים לא היו חדשים, אלא החמרת מצב קודם. 

המבנה, מכיוון מרכז החנויות (גוגל מפות)

הדיירים נדרשו לבצע במבנה בדיקה של מהנדס אזרחי. ממצאיה היו מדאיגים. בדיקת המהנדס האזרחי מעלה שאלות קשות לגבי אישור האיכלוס, במקור, שניתן למבנה הזה. פיר המעלית, אשר על פי חוות דעת המומחה אמור לשמש כגרעין המבנה, אינו בנוי מבטון מזויין, אלא בנוי מבלוק ונתמך על תקרת המרתף. בבדיקת ברזלי הזיון הוחישוקים בעמודים נמצאו מרווחים גדולים בין הברזלים ולעיתים גם חוסר בחישוקים. בתפר שבין חלקי המבנה נראות שקיעות יחסיות, בין שני חלקי המבנה ובמיוחד בקומות הגבוהות במבנה. בכל העמודים נערכו בדיקות לחיצה והתוצאות לא היו טובות, בחלק מהעמודים  החומר היה כל כך חלש, עד כי לא ניתן היה לבצע בדיקת לחיצה. 

עמודים תומכים שנפגעו במבנה (צילום ארכיון)

המסקנות של המנהדס האזרחי חד משמעיות: קיימת סכנת קריסה עשל עמודי התמך במבנה. במקרה של קריסה בחלקו האחד של המבנה, אין מניעה שהנזקים עיברו לחלקים אחרים.

המהנדס ממליץ לבצע שיקום של כלל העמודים והקורות בהיקף המבנה, החלפת מוטות הזיון, שיקום מסיבי ויקר מאוד יחסית לערכו הנוכחי של המבנה. הוא מדגיש: "השיקום חייב להתבצע מיידית, מאחר ואין אפשרות לחזות מועד קריסת אחד העמודים המיועדים לשיקום".


בין הליקויים במבנה: עמודי תמך מתפוררים, פיר מעליות עשוי מבלוקים במקום מבטון מזויין, הפרשי גובה שנוצרו בין המבנים. "השיקום חייב להתבצע מיידית, מאחר ואין אפשרות לחזות מועד קריסת אחד העמודים המיועדים לשיקום", קבע המהנדס הבודק


המהנדס גם מזהיר כי "שיקום המבנה כאמור יחייב גם חלוקה מחדש של חלק מהדירות במבנה, שיפוץ פנימי של רוב הדירות וכמובן שיקום חיצוני של חזיתות המבנה".

מסקנתו, במכתב שבועבר לדיירים: "לאור האמור להעיל, יתכן כי לאחר התייעצות עם הדיירים ונציגי העירייה, המסקנה המתבקשת והכלכלית ביותר תהיה פינוי המבנה, פירוקו ובנייתו מחדש".

במכתב ששיגר סגן ראש העירייה והממונה על תיק ההנסדה בעיריית באר שבע, טל אל על, לדיירי הבניין, ב-18 ביוני, 2017, נכתב, בין היתר: "...שוכנעתי כי קיימת במבנה משום סכנה ליציבותו, לשלומם ולבטחונם של המחזיקים ושל הציבור".
במכתב שקיבלו הדיירים מאגף ההנדסה, עם זאת, הם נדרשים להתחיל את עבודות השיקום לא מאוחר מדצמבר 2017. 

לפני חודש כבר הוכרז חלק מהמבנה כמסוכן (צילום: ארכיון)

מעייריית באר שבע נמסר בתגובה: "מדובר בבניין פרטי ישן אשר נבנה לפני שנים רבות, בו התגלו ליקויים מהותיים ובשל כך הוכרז מבנה מסוכן. בעקבות  ממצאים אלה, דרשה העירייה מדיירי הבניין לפעול באופן מידי לחיזוק המבנה וזאת על פי הנחיות שימסור להם קונסטרוקטור מטעמם. הליך התכנון וביצוע עבודות לחיזוק המבנה טרם בוצעו".

האם בבאר שבע יד עוד מבנים מסוכנים?

יצויין שאין זו הפעם הראשונה שבניין מוגדר מסוכן למגורים בבאר שבע: רק בספטמבר השנה בניין מגורים ברחוב הכנסת בשכונה ד'  נזקק לטיפול חירום, אחרי שחדר המדרגות הרעוע שבו עמד בפני קריסה. גם שם מדובר באוכלוסיה דלת אמצעים, אשר אין בכוחה לממן עליות שיפוץ גבוהות. במקרה זה גרם המדרגות ניתק ממקומו, בשל שנים של הזנחה. בשכונות הותיקות בבאר שבע בתים אשר נבנו לפני 50 ו-60 שנה ואף יותר. לא בכל מקרה, בית ישן הוא בית מסוכן. בחלק מהבתים הישנים האלה בנו מה שנקרא בלשון העממית של אז "אייזן בטון", בטון ברזל, בניה קשיחה מאוד. הדיירים הותיקים גם שמרו על הדירות באהבה רבה. 

חלק מהבעיות החתילו כאשר דיירים ומשקיעי נדל''ן ביצעו שינויים בתוך הדירות, ללא אישור. בתים פוצלו, תשתיות קיימות נאלצו לעמוד בעומסים גדולים. נזילות פגעו במבנים. אם פעם היו וועדי בתים ו-וועדי שכונות פעילים, היום כל אדם לעצמו. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load