• 15 נובמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אחרי נאום טראמפ: חמאס מחמם את הגזרה, ירי לעבר עוטף עזה

יום זעם בעקבות נאום טראמפ: אזעקה הערב בגיזרת העוטף, ללא נפילות בשטח ישראל, קולות נפץ נשמעו גם באיזור חוף אשקלון, חשש מהסלמה

נשיא ארה''ב טראמפ. הכיר בירושלים, גרר יום זעם (צילום: שגרירות ארה''ב / נחלת הכלל)

נמשכת המתיחות בדרום. אחרי שהשבוע הוזעקו תושבי העוטף מספר פעמים באותו לילה, כשלטענת דובר צה'לל ובעקבות בדיקה - אלה היו אזעקות שווא, הערב, בשעה 18:15, נשמעה אזעקת צבא אדום. על פי מקורות פלסטיניים, היו שתי יציאות לכיוון העוטף. עדי שמיעה דיווחו הערבעל קולות פיצוץ באיזור העוטף ובחוף אשקלון.בדובר צה''ל אומרים כי לא היו נפילות בשטח ישראל: "זוהו שני שיגורים מרצועת עזה לעבר מדינת ישראל. הנפילות זוהו בשטח הרצועה". צה''ל פרוס לאורך הרצועה. במהלך היום היו הפרות סדר לאורך גדר הרצועה, צעירים הבעירו צמיגים וזרקו אבנים לעבר חיילי צה''ל. בתקשורת הערבית מדברים על "יום זעם".

בישראל רואים בירי הערב תוצאה ישירה של נאום טראמפ, בו הוא הביע הכרה בירושלים  כבירתה של ישראל. הצהרת טראמפ גררה ביקורת גם מבית וגם ממנהיגים בעולם הערבי, בין היתר, נשיא תורכיה קרא לנתק את הקשרים עם ישראל, קשרים ששקומו לא מכבר. מצד שני, לתורכים יש אינטרס כלכלי מובהק בישראל ורצון לייצא בעיקר מוצרי מזון, זולים בעשרות אחוזים מתוצרת ישראל.

אתר ''עזה עכשיו'' מדווח על הירי לעבר ישראל (צילום מסך / טוויטר)

בעקבות הודעת טראמפ נרשמו הפרות סדר בירושלים ובגדה: יותר ממאה מפגינים פלסטינים נפצעו באירועים בגדה המערבית ומזרח ירושלים, בהמלך עצרות מחאה, כך על פי הסהר האדום. האירועים היו ברמאללה, חברון, טול כרם, בית לחם וקלנדיה. בסולטאן סולימאן, מזרח ירושלים, שלושה מפרי סדר פלסטינים נעצרו, אחרי עימותים עם כוחות הביטחון. 

צה"ל מגביר כוחות בשטחים. גדודים נוספים הועמדו בכוננות. ראש הממשלה בנימין נתניהו יכנס התייעצויות ביטחוניות במהלך היום. ברצועה מנסים לחמם את הגזרה ולייצא את המאבק גם לערי הגדה. הירי הערב הוא עדות לכך. הערב נפגש יו''ר הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, עם עבדאללה מלך ירדן. מלך ירדן הזהיר כי כל צעד שנועד לערער את המעמד ההסטורי של ירושלים, עלול להצית באיזור גל של אלימות. לדברי אבו מאזן, ארצות הברית נסוגה מתהליך השלום.

מחר, יום שישי, יום התפילות, הוא יום רגיש. גם בגדה וגם בעזה, מאיימים להחריף את המאבק. גורמים שונים מדברים הערב על "עלייה במתיחות וחשש מפיגועי בודדים".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load