• 20 נובמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אלינור רווח אזולאי זועקת: 'בני יושב בבית, בשל קיצוץ שעות הסייעת'

מי שעוזרת לבאר שבעים רבים כל כך, עומדת חסרת אונים אל מול המערכת: בנה של אלינור רווח-אזולאי, ילד בעל מורכבות, יושב בבית, כי הוחלט לקצץ לבנה שעות סייעת. כשאימו פנתה לסיוע, נענתה כי תישלח אליה פקידת סעד

אלינור ובנה. זעקתה של אם (צילום: באדיבות אלינור רווח אזולאי)

בנה בן ה-11 של אלינור רווח-אוזלאי יושב בבית כבר שבועיים. מדובר בילד, שחולה במחלה נדירה ובנוסף, נזקק לסייעת בזמן הלימודים, בבית הספר בו לומד בבאר שבע. השנה נדהמה אימו לגלות ששעות הסייעת קוצצו באופן ניכר וכי במקום סייעת אחת, שטיפלה בילד והכירה אותו היטב, הוקצו לו שתי סייעות, שלדבריה, ככל הנראה על מנת להשלים את שעות העבודה. כאשר מחתה על הסידור, קיבלה תשובה שפקידת סעד עלולה להישלח לביתה. 

"אני לא מוכנה שבני יילך לבית הספר ללא נוכחות סייעת, מהטעם הפשוט שאם יקבל התקף ולא תהיה לידו סייעת, זה עלול לסכן אותו. לא מובן לי למה מקצצים בשעות הסיוע לבני, כאילו שחל שיפור במצבו. מצבו לא נהיה טוב יותר, הוא זקוק לאותה עזרה. ללא נוכחות סייעת צמודה, הוא עלול לברוח מבית הספר, כפי שכבר קרה ,או חלילה לקבל התקף. בני הוא ילד מתוק, חכם, מלא אהבה, אך יש בו מורכבויות. הוא לומד במסגרת רגילה, אך זקוק לסייעת. ללא נוכחות סייעת, אי אפשר להשאיר אותו במסגרת ולמען שלומו, בעלי ואני החלטנו שהוא נשאר בבית. מה הייתה התשובה של המערכת, לפניות הרבות שלנו לכל גורם אפשרי? נשלח אלייך פקידת סעד. ממש מפחיד אותי".

אלינור רווח-אזולאי מוכרת לחברי קבוצת הפייסבוק "באר שבע ביחד" ולבאר שבעים בכלל, כמי שעוזרת, בהתנדבות מלאה, לאנשים שנקלעו למצוקה. יחד עם צוות חברים וחברות, היא עושה ימים כלילות למען כל מי שנלקע למצבי חיים קשים, משפחות קשות יום ויחידים, שמספרם בבאר שבע רק הולך ועולה. לא תשמעו ממנה מילת תלונה, אף פעם. 

''בשנת הלימודים הקומדת בני קיבל סייעת, בהיקף של 24 שעות שבועיות. אם הוא מקבל התקף, הסייעת יודעת להתמודד עם זה. לאחרונה זה קרה ולמזלו הייתה סייעת צמודה. השנה היקף הסיוע ירד ל-16 שעות שבועיות, משהו כמו שעתיים מדי יום, על ידי שתי סייעות. הן טובות, הן מקסימות, אבל זה לא פתרון לבן שלי. אני לא לוקחת סיכון ולא מוכנה לשלוח אותו לבית הספר", אומרת אלינור. 

"כבר שבוע אני פונה לכל אדם אפשרי במערכת ופשוט,  זורקים אותי מאחד לשני. אנשים יושבים במשרדים נוחים ולא אכפת להם ממה שקורה. ממש אין עם מי לדבר. מה שהרתיח אותי, זה שכאשר התעקשתי לקבל תשובות, אמרו שבגלל שלא שלחתי את הילד לבית הספר, כי אין מצב שאני מסכנת אותו, ישלחו אליי קצינת ביקור סדיר. שישלחו. אני ממש לא מפחדת. לא משתמשים בביקור פקידת סעד כאיום, זה ממש לא מקובל עליי.  מרתיח אותי שיושבת מערכת שלמה ואיש לא זז. ולא, אני לא מבקשת יחס מיוחד. אני מבקשת יחס ושיפתרו את הבעיה של הבן שלי ולא להפחיד אותי עם פקידות סעד, כי זה ממש לא מפחיד אותי".

אלינור פרסמה פוסט כואב מאוד: היא מפרטת בו כיצד פנתה לגורמים בעירייה ובמשרד החינוך כבר בתחילת שנת הלימודים, מיד כשנודע לה הקיצוץ בשעות הסייעת המוקצות לבנה. 

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: "מדובר בתלמיד הלומד בכיתה רגילה, על בסיס המסמכים אשר הגישו הוריו למשרד החינוך, נקבעה הקצאת שעות לסייעת. במסגרת מערך הסיוע לתלמיד שובצו שתי סייעות אשר נותנות מענה מיטבי. לבקשת ההורים הוחלט לשבץ סייעת אחת בלבד".

ממחוז הדרום במשרד החינוך נמסר כי צוות בין מקצועי, לרבות מומחיות בתחום, קבע בהתאם לקריטריונים של משרד החינוך ובהתאם לתפקודו של הילד כי הוא זכאי ל- 16 שעות ליווי של סייעת. יצוין כי כל שעות הליווי יתבצעו על ידי סייעת אחת בלבד.  

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load