• 18 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משרד החינוך ישקיע יותר ממיליארד שקלים במגזר הבדואי בנגב

משרד החינוך הכריז היום על תוכנית חסרת תקדים בהיקפה לשיפור מערכת החינוך במגזר הבדואי: הכפרים הבלתי מוכרים יקבלו סיוע עתק, תוספת של עשרות אלפי שעות לימוד

תלמידות בדואיות. השקעה ענקית בחינוך בכפרים הבלתי מוכרים (צילום: שגרירות ארה''ב בישראל / CC BY 2.0)

במושב מיוחד שהתקיים ביום ג', בוועדת החינוך והתרבות של הכנסת, הציג מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, את תכנית החומש של משרד החינוך לחיזוק מערכת החינוך בחברה הבדואית בדרום.

בתוך כך, סייר המנכ"ל בכל רחבי האזור בדרום, ב-60 בתי ספר, ובדק מקרוב את סוגיית בינוי מוסדות החינוך, ובכלל זה שיפוץ מבנים והחלפת מבנים זמניים במבני קבע. על רקע אופייה הייחודי של החברה, נדרש מיפוי עומק של יישובי הפזורה, וגיבוש מתווה יעיל שייתן מענה על רקע המגבלות בשטח.

סיור השטח כלל את כל חלקי הפזורה בדרום -  60 בתי ספר. הסיור נועד כדי לעקוב מקרוב אחר התקדמות תחום הבינוי בחברה הבדואית, שכן סוגיית התשתיות ומבני קבע היא מהאתגרים הגדולים שניצבים בפני מערכת החינוך, למען הצלחת התכנית הלאומית שמוביל השר נפתלי בנט לצמצום פערים.
 
בסיור עקב המנכ"ל מקרוב אחר תכניות המתאר, מצב הקרקעות ומצב המבנים של גני הילדים ובתי הספר, וביקש לקבל תמונת מצב מקיפה ומעמיקה אודות מצב המבנים שיש לשפץ או להחליף (כמו קרוואנים).
 
מנכ"ל משרד החינוך, שמואל אבואב, פירט בוועדה את מכלול הפעולות שנעשות בשטח, ואמר: "אנו נחושים להזניק את מערכת החינוך הבדואית בדרום. אנו עוברים יישוב אחר יישוב, בית ספר אחר בית ספר, פוגשים גננות, מנהלים מורים. אנחנו עורכים מיפוי מדוקדק, מגבשים תכניות פעולה ומבצעים מעקב ובקרה כמעט ברמה יומיומית. יש פערים, אין ספק בכך. מטרת העל שלנו היא להביא לצמצום פערים, בהתאם למדיניות שקבע שר החינוך נפתלי בנט, ואנחנו נחושים להביא הישגים בנושא זה".
 
אלה  עיקרי תכנית החומש שהציג מנכ"ל משרד החינוך בפני חברי ועדת החינוך:
 
בין היעדים לחמש השנים הקרובות: למערכת החינוך הבדואית יתווספו 14,127 שעות תוספתיות. שפת אם: שיפור של כ-40 נקודות במבחני המיצ"ב. מתמטיקה: שיפור של כ-25 נקודות במבחני המיצ"ב. אנגלית: שיפור של כ-45 נקודות במבחני המיצ"ב.
 
המיפוי העלה שישנם 52 בתי ספר יסודיים שמצריכים ליווי מקצועי, ועוד 16 חטיבות ביניים ו-10 תיכונים. בתי הספר הללו יקבלו ליווי מקצועי צמוד. כמו כן, יפעל משרד היחנוך לצמצום מספר בתי הספר ל-14 סך הכל, כשאף תיכון לא נזקק לליווי מקצועי.
 
באשר למבחני בגרות, המטרה היא  בטווח 5 שנים: להרחיב את אחוזי הזכאות, מ-46.6%, ל-60% ולהגדיל ב-19% את שיעור העומדים בדרישות הסף של האוניברסיטאות והגדלת מספר הלומדים את מקצועות הטכנולגיה. מטרה נוספת היא הגדלה משמעותית של הסטודנטים הבדואים באוניברסיטאות.
 
על מנת לתת מענה מבחינה חברתית-כלכלית, המשרד מתקצב באופן תוספתי את תלמידי החברה הבדואית.  החל משנת תשע"ה נוספו כמיליארד שקלים לטובת תקצוב דיפרנציאלי בחינוך היסודי ובחטיבות הביניים, בעיקר באמצעות הגדלת שעות הטיפוח. העלות המשוערת של שעות הטיפוח במערכת נאמדות בכ-1.1 מיליארד שקל בשנה.

תכניות נוספות שכבר פועלות בשטח, וזוכות לתעדוף דיפרנציאלי: צמצום מספר התלמידים בכיתה, סייעת שנייה, תמריצים למורים, הסעות תלמידים (ילדי גילאי 3 ו-4 מוסעים החל מהשנה בחינם), תכנית הצהרונים, מלגות, בית הספר של החופש הגדול, תכנית ההזנה, תכנית אתגרים לחינוך הבלתי פורמלי, סל תרבות, השאלת ספרי לימוד, חיזוק תנועות הנוער ועוד.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load