• 18 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כך כשלה תוכנית התעסוקה לנשים בדואיות שעלתה למדינה מיליוני שקלים

דיון מיוחד ביום הנגב בכנסת: אחוז תעסוקת הנשים עלה ב-1% בלבד משנת 2012, לקראת תכנית החומש החדשה לא נבחנו הסיבות לכישלון; ח'כ עאידה תומא סלימאן: 'מיליונים הושקעו ללא תוצאות'

נשים בדואיות עובדות במוקד בזק בחורה (צילום ארכיון: ליאור לוין / CC BY SA 4.0)

הוועדה לקידום מעמד האישה ולשוויון מגדרי בראשות ח"כ עאידה תומא סלימאן קיימה הבוקר דיון בנושא תעסוקת נשים ערביות בדואיות בנגב. הדיון התקיים במסגרת יום הנגב בכנסת שנערך ביוזמת ח"כ טלב אבו- עראר. בדיון השתתפו נשים בדואיות תושבות הנגב ונציגי ארגונים הפועלים בתחום, אשר סיפרו על המצוקות והקשיים שחוות נשים בדואיות בנגב המבקשות להשתלב בשוק התעסוקה ביניהם קשיי שפה, גיל, היעדר תשתיות ותחבורה ציבורית, היעדר מענים מרשויות הרווחה והתעסוקה התואמים את צרכיהן ועוד.

כמו כן, בדיון הציג פורום דו קיום בנגב לשוויון אזרחי דו"ח אודות מצב תעסוקת נשים בדואיות בנגב (מצ"ב מצגת ודו"ח מפורט). הנתון המרכזי העולה מן הדו"ח מראה כי תכנית חומש לפיתוח וצמיחה כלכלית בחברה הבדואית בנגב שהפעילה הממשלה בשנים 2012-2016 כשלה בהעלאת אחוז התעסוקה בקרב נשים בדואיות בנגב: בעוד שהיעד שהוצב לתכנית היה להעלות את אחוז תעסוקת הנשים הבדואיות מ-23% ל-41% עד שנת 2020, עד היום עלה אחוז התעסוקה ל-24% , כלומר עלייה של אחוז אחד בלבד. לתכנית הוקצו כ- 274 מיליון ₪ והיא פעלה תחת משרד ראש הממשלה .

תכנית חומש נוספת למגזר הבדואי אמורה להתחיל לפעול השנה, עד שנת 2021, תחת משרד החקלאות. היעד שהוצב לתכנית זו בתחום שילוב נשים בדואיות תעסוקה, זהה ליעדה של התכנית הקודמת- 41%. בדיון היום דרשה יו"ר הוועדה ח"כ עאידא תומא סלימאן להבין האם בחנו משרדי הממשלה את תוצאות התכנית הראשונה, את הסיבות לכישלונה בתחום התעסוקה שכן לדבריה "מיליונים הושקעו ללא תוצאות". לדברי בני צרפתי, מרכז בכיר תכנון ובקרה במשרד החקלאות, בימים אלה מסיים המשרד לגבש את תכניות העבודה לתכנית החדשה ואף ציין כי בתכניות יושם דגש על תחום הנשים ותעסוקת נשים בפרט, לרבות הגדלת הסבסוד למעסיקי נשים בדואיות, הרחבת תכניות לימוד עברית תעסוקתית לנשים, תכניות להעצמת והכשרת נשים ועוד. עם זאת, לא סיפק צרפתי תשובות באשר להסקת מסקנות מכישלונה של תכנית החומש הראשונה בתחום התעסוקה.

חברי הכנסת שנכחו בדיון הצטרפו לדרישתה של יו"ר הוועדה לבחינת כישלון תכנית החומש הראשונה וכן ביקשו להציב את העיסוק בתחום התעסוקה בתוך עיסוק רחב יותר באוכלוסייה הערבית ככלל ובאוכלוסייה הערבית- בדואית בנגב בפרט. ח"כ סעיד אלח'רומי אמר כי " מדובר בסוגיה מאוד כאובה במגזר הערבי הבדואי בנגב. לא יהיה פיתוח של אזור הנגב בלי לעזור לאישה הבדואית לצאת ממעגל העוני, האבטלה והמצוקה. נשים רבות לא מקבלות מענה לצרכיהן, מבקשים מאימהות לצאת לעבוד בשעה 4 בבוקר עבור 120 ₪ ביום, ואם הן מסרבות שוללים מהן קצבאות. לאותן נשים אין כסף ללכת לעו"ד, לערער על החלטות אומללות כאלה של המערכת ולכן אנחנו כאן היום, כדי לעמוד לצדן ולהרים קול זעקה".


ח"כ חנין זועבי: "אי אפשר לדבר על תעסוקת נשים בלי לדבר על רדיפה פוליטית וגירוש. אם רוצים לדבר על סבל, אז צריך לדבר על כל הסבל- על הרס בתים, על הפקעת אדמות ורדיפה. זה ההסבר לכישלון, יש לראות אדם כמקשה אחת ולא לחלק אותו, לראות את כלל הקיום הפלסטיני הערבי בנגב".
ח"כ חנין זועבי אמרה כי "אי אפשר לדבר על תעסוקת נשים בלי לדבר על רדיפה פוליטית וגירוש. אם רוצים לדבר על סבל, אז צריך לדבר על כל הסבל- על הרס בתים, על הפקעת אדמות ורדיפה. זה ההסבר לכישלון, יש לראות אדם כמקשה אחת ולא לחלק אותו, לראות את כלל הקיום הפלסטיני הערבי בנגב. ח"כ יוסוף ג'בארין אמר: "כדי להשיג תוצאה צריך לדבר על מיליארדים, לא על מיליונים ולהשקיע בכל התחומים. יצירת מקומות עבודה לנשים בדואיות בנגב זו השקעה משתלמת לטווח הארוך, לכל הצדדים".

בתום הדיון סיכמה יו"ר הוועדה ח"כ תומא סלימאן וביקשה לשים דגש על טיפול בבעיית הכפרים הלא מוכרים: "אם הממשלה לא תשכיל להבין שאי אפשר להמשיך במדיניות כזו של למחוק אנשים שנמצאים בשטח ולמנוע מהם זכויות בסיסיות ביותר, הנשים בכפרים הלא מוכרים לא יוכלו להשתלב בשוק העבודה. אישה לא יכולה לצאת לעבודה במצב שבו אין חשמל ומים בבית ואין תחבורה ציבורית. בנוסף, על הממשלה לבדוק עצמה היטב בביצוע התכניות שלה".

"אני מבקשת לקבל ממשרדי הממשלה הרלוונטיים דוחות שבוחנים את התכנית הקודמת, את הפער בין התכנית לבין התוצאה וגם את כל התכניות לעתיד. כמו כן אני מדגישה את החשיבות של להתחבר לארגוני השטח, בדגש על ארגוני הנשים, שסללו את הדרך לתעסוקת נשים הרבה לפני שהממשלה החלה לפעול בתחום. יש ללמוד מהידע והניסיון שהם צברו. כולנו רוצים שנשים ישתלבו בתעסוקה אבל לא שיהפכו לכוח עבודה זול, מנוצל ומדוכא בתהליך הזה".
 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load