• 18 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הצל יוצא נגד מורה 'שמאלנית' מב''ש - שהחלה לקבל איומים

שרה אברהמי סולומון, מורה מזה 25 ומעצבת בכירה במשרד החינוך, הגיבה לצילום החמוצים של ביבי: ''נתראה בטקס בככר'' - והרגיזה את 'הצל'. הערב, בעקבות איומים וקריאות הורים לפטר אותה, הגישה תלונה במשטרה

זעם הגולשים. המורה שרה אברהמי הסתבכה עם 'הצל' (צילום: ניקולאס סמירנוב)

האם שרה אברהמי סולומון, מורה ומעצבת בכירה במשרד החינוך בבאר שבע תלך בדרכה טלי מזרחי, המורה ממיתר שאולצה להתפטר בלחץ הורי התלמידים אחרי שגילו שהיא שמאלנית? אברהמי הגיבה בדף הפייסבוק של ראש הממשלה בנינמין נתניהו, שהצטלם עם פח חמוצים, אחרי נאום החמוצים שלו אתמול בכנסת. ''נתראה בטקס בככר כפרוני", כתבה ועוררה עליה את חמתו של לא אחר מאשר יואב אליאסי 'הצל', אשר לו אחד מעמודי הפייסבוק הפופולאריים בישראל ומי שנתפס כבעל כוח פוליטי רב וכאחד ממעצבי דעת הקהל של הנוער.

הצל נגד המורה. התגובה שעוררה את הסערה (צילום מסך)
"שימו לב לאיום ששולחת מורה מתיכון רגר בבאר שבע לראש הממשלה בלי פחד מההשלכות כי היא יודעת שלא יגעו במורה 0מאלנית (כך במקור - ד.ב.).  המורה שרה, אם היית כל כך אמיצה לרשום את זה אל תתקפלי עכשיו. תעמדי מאחורי המילים שלך בלי תרוצים וסיפורים של הובנתי לא נכון או כל חרטה אחרת תיהי אמיצה!", כתב לה אליאסי. הוא היה עדין. מגיבים אחרים דורשים את פיטוריה לאלתר ואף גרוע מזה: "מת לראות את הגופה שלה אחרי שהמאבטחים שלו יפרקו לה את החיים אם היא רק תתקרב חחח איומי סרק מאישה פח", כתב לה למשל, שמעון אזולאי .  פיני גרובי כתב  "אתם מבינים למה המורה המכוערת צריכה לגור בעזה שם מזמן היא הייתה נרקבת בכלא או במקום אחר'' ואלה רק שתיים מתוך מאות התגובות.

מאות תגובות תקפו את המורה מבאר שבע (צילום מסך)

''יש לי שני ילדים שמשרתים בסיירת ושניים אחרים שהם בהנהגה הארצית של תנועת הצופים. אני אשת חינוך מזה 26 שנה ולא חוששת מכלום. לא חוששתי להגיד ובחיים לא הסתרתי את דעתי. אני זו שעיצבה את הטקסים הראשונים במשרד החינוך לזכר רבין בבאר שבע וזו שמעצבת ספרי לימוד ואני עומדת מאחורי מה שכתבתי. ממש לא חוששת ואם צריך, אגיש תלונה במשטרה על איומים", אומרת לברנז'ה news אברהמי סולומון. "הבוקר כתבתי לרעית ראש הממשלה, הגב' שרה נתניהו, וביקשתי ממנה להתנער מהשפה הבוטה שנקטו חלק גדול ממי שהגיבו נגדי".

שרה ארבהמי סולומון (צילום מתוך הפייסבוק האישי)​​​​​​​
​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​לדבריה, היא הייתה מודעת לתגובות שעלול לעורר מה כשכתבה בדף של ראש הממשלה. נתניהו דיבר על אנשי השמאל החמוצים, שמתלוננים על המצב בארץ ונוסעים לבלות בחו''ל והיא, השיבה לו שהוא מוזמן לבוא לראות את הטקס (לזכר רבין) בככר. תגובה של שתי שורות, בין מאות התגובות שהיו שם.  שתי השורות האלה היה די בהן כדי לעורר את חמתו של יואב אליאסי, הצל, הנחשב כיום לאחד ממובילי דעת הקהל בישראל, עם מאות אלפי עוקבים בפייסבוק שלו. 

אברהמי סולומון היא דמות מוכרת בבאר שבע. היא הייתה נשואה לעו''ד ברוך סולומון, אחד המשפטנים הבכירים והוותיקים בנגב, עבדה בתקשורת המקומית וחברה גם לעשייה הפוליטית, בליכוד ומאוחר יותר, בעבודה. היא גם כיכבה בלא מעט צילומי יופי בעיתונות המקומית והארצית. היא לא חסכה מעולם את ביקורתה החריפה וסכתה להערכה רבה בשל כך. 

שרה אברהמי סולומון עובדת במשרד החינוך מזה כ-26 שנה, כמעצבת בכירה וכמורה לאמנות. היא אחראית על לא מעט טקסטים לימודיים, אך את הביקורת שלה על המערכת היא לא מסתירה ואף משמיעה אותה בפני הבכירים: ''חייבים ערכים, לא רק ציונים. כשאני מדברת וכותבת, זה מתוך דאגה לארבעת ילדיי ולילדי ישראל שעוד מעט יתגייסו. לא חששתי אף פעם לדבר ואני לא חוששת היום. כשאני עושה דברים, אני עושה זאת מתוך אכפתיות למה שוקרה כאן. הרי הכי נוח והכי קל זה לעזוב. אבל זה חזק ממני ואמשיך להגיד דברים ולא נראה לי שאני צריכה לחשוש לא מפיטורים ולא מעיצומים. לקחתי שנת חופשה ללא תשלום בשביל הדברים האלה".

עם זאת, צריך לזכור כי לפני כשלוש שנים פוטר המורה אדם ורטה, בעקבות מכתב תלונה שכתבה נגדו התלמידה ספיר סבח, בו סיפרה כי המורה "שמאלני מדי". ב-2012 פוטר, בלחץ פוליטי מהימין, אדר כהן, מי ששימש ממונה על מקצוע האזרחות במשרד החינוך, בעקבות דברים שכתב, על נושאים רגישים בהם זכויות אדם וצה''ל. עניין פיטוריו עורר סערה והוא אמר כי עוזב את תפקידו "בגב זקוף". 

מורה בפריפריה, שאין לו אפשרויות תעסוקה אחרות יחשוב פעמיים אם לומר דברים שחורגים מהקונצנזוס. על כן, דבריה של שרה אברהמי-סולומון, יוצאי דופן, במיוחד בתקופה בה הממשלה מבקשת לזחק את אחיזתה בחינוך, באקדמיה, באמנות ובתקשורת ולהנהיג סוג של היתרים ואיסורים בסוגיות של חופש ביטוי. 

מורים לשעבר בבאר שבע מספרים, שלא לייחוס, על חשש גדול לעסוק בדברים שאינם בקונצנזוס ודלון עם התלמידים על שאלות מהותיות כגון סרבנות מצפונית, גזענות או לחילופין, נושאים הקשורים בשיוויון לקבוצות שונות, בהם הקהילה הלהט''בית. אברהמי ידעת לספר על יחס מאוד זהיר לנושא רצח רבין בבית הספר בבאר שבע. מורה לשעבר, שהעדיף לעזוב את באר שבע אמר לנו כי ''אתה לא מנסה היום להיות גיבור. אתה עובד מול מערכת חזקה ושר מאוד חזק וכולם מבינים את רוח המפקד. אישית, לא יכולתי להמשיך להישאר בבאר שבע, אבל גם במרכז לא קל".

עידכון: הערב שרה אברהמי סולומון הגישה תלונה במשטרה על איומים. 

שרה אברהמי במסר לשרה נתניהו (צילום: פייסבוק אישי)
​​​​​​​
​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load