• 18 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

על סף קריסה: המתנדבים שעוזרים לנזקקי ב''ש בקריאה נואשת לסיוע

אלינור רווח אזולאי, שיחד עם צוות מתנדבים מסור מסייעת לנזקקים בב''ש, על סף קריסה: המחסנים ריקים, אך היקף המצוקה רק גדל. היום היא פנתה בקריאה נרגשת לראש העירייה. לדבריה, אסור לנו, כחברה, להתעלם מהמצוקה

אין מה לתת. המחסן של אלינור התרוקן מתרומות

כואב הלב: אלינור רווח אזולאי, שעוזרת, יחד עם צוות מתנדבים מסור, לנזקקים רבים כל כך בבאר שבע, נמצאת עך סף יאוש. מספר הפונים רק הולך וגדל, אך מספר התורמים קטן.  

"המחסן של אלינור ריק" - יש אנשים בבאר שבע  שלא יידעו על מה מדובר, אבל רבים אחרים, אלפים, מצטמררים למקרא המשפט. אלינור רווח אזולאי, שעוסקת בהתנדבות מלאה ובאופן פרטי לסיוע לנזקקים עומדת חסרת ישע: "אין תרומות. עיקר התורמים שלי הם אנשים קשי יום בעצמם וגם להם קשה. אין תרומות אבל אני מקבלת מדי יום פניות קורעות לב מאנשים שנשארו בלי אוכל. זה הולך וגודל. יש בבאר שבע מצוקה גדולה ויש אנשים שלא רוצים להכיר במצב. אני מעריכה, שכ-40 אחוזים מתושבי העיר נמצאים במצב קשה מבחינה כלכלית. כשמגיעים אליי, זה אחרי שהם כבר מיצו את שאר האפשרויות ואני רואה איך מספר הפונים גדל מדי יום".

מספר הנזקקים בבאר שבע עולה

על פי הערכות שונות, בהן נתוני הביטוח הלאומי וגם, נתונים של ארגונים חברתיים, כ-40 אחוזים מתושבי באר שבע מתכרים שכר נמוך, שאינו מגיע לגובה שכר המינימום. שכר המינימום קבוע בחוק, אבל יש כל מיני דרכים לעקוף את החוק. זה יצר בבאר שבע מעמד שלם של "עובדים-נזקקים". לצידם, ציבור הנכים, שקצבאות הרעב שהם מקבלים ידועות כיום לכל. רבים הם גם חסרי מעמד, כי הרשויות לא מכירות בהם. 

''הגענו למצב בו אם חד הורית, שעובדת למחייתה, פשוט קורסת בגלל העלויות: שכר דירה, צהרון, נסיעות, הוצאות בריאות ואוכל. אם אם חד הורית צריכה לשלם לצהרון 600 שקלים לחודש, זה עיוות", אומרת אלינור. ''אבל השבוע הגענו למשבר של ממש. משפחות שלמות נשארו בלי אוכל, תינוקות נותרו רעבים. אנשים לא מבינים עד כמה המצוקה גדולה בבאר שבע. אני מקבלת עזרה דווקא מאנשים שאין להם בעצמם ודווקא הם מוכנים לתרום ברוחב לב. בזכות האנשים הטובים של באר שבע, שאני מכירה דרך קבוצת הפייסבוק באר שבע ביחד, קובצת מתנדבים נפלאים ואני, עוזרים בדברים שקשה להאמין, נמצאים מחוץ לתחום האחריות של הרשויות - בין אם זה סיוע ברכישת תרופות, או הטענת כרטיס חשמל".

אלינור, יחד עם נלי עיאש ודגנית דהן
מדי יום, אלינור, יחד עם נלי עיאש ודגנית דהן, ממיינות את הפניות, אוספות את המצרכים ומנסות לתת כמה שיותר ומכל הלב. יחד איתן, צוות שעושה ימים כלילות להגיע לכל מי שנזקק לעזרה: דוד צוררו, ליאור מהדיפור, ליאור כהן, אלי מלכה,  איתמר מלכה, טניה קצמן ולירז גבאי. 


"המצוקה פשוט גדולה מדי בבאר שבע.  במחלקת הרווחה עוזרים עם ארגז מוצרים יבשים במסגרת נושא הביטחון התזונתי. אבל ילד לא יכול לחיות על פסטה לבדה.  ילד צריך פירות, ירקות, בשר עוף, חלב וכן - גם מעדן, חטיף וקורנפלקס, בשביל ההרגשה" ''יש ימים שאני קורסת ואני יודעת אסור לי להגיד 'לא' למי שנזקק. אני לא יכולה להרים מפעל כזה ללא עזרה של הרשות המקומית. הרי לא אחת, דווקא עובדות סוציאליות ופקידות סעד בעצמן פונות אליי בבקשת עזרה. המצוקה פשוט גדולה מדי בבאר שבע.  במחלקת הרווחה עוזרים עם ארגז מוצרים יבשים במסגרת נושא הביטחון התזונתי. אבל ילד לא יכול לחיות על פסטה לבדה.  ילד צריך פירות, ירקות, בשר עוף, חלב וכן - גם מעדן, חטיף וקורנפלקס, בשביל ההרגשה". 

זעקה לעזרה

הפעם פנתה אלינור, בפוסט נרגש, לראש עיריית באר שבע: "אני מתחננת בפנייך -  תעזור לי. כל השבוע אני מעלה פוסטים לעזרה ולא מצליחה לטפל במשפחות. רוב הפניות הן לקראת סוף החודש. נוצרים מצבים קשים, בהם עד ה-28  לחודש, עת משלומות הקצבאות, אין להורים כסף לשלוח את הילדים למסגרות.  חייבים לחשוב על פיתרון.  זה לא יכול להימשך כך".  

"הינה, רק מהבוקר:  אני מטפלת באבא שעומד לפני ניתוק חשמל ופינוי מהבית והמקרר שלו ריק. אמא שאין לה מטרנה לתינוק.  בחורה צעירה, בת 27, חסרת דיור, גרה ברחוב ומקבצת נדבות כדי להתקיים ולא מוצאת עבודה כי היא מכורה לשעבר.  אמא שצריכה מיטה ואין לה כסף להובלה וזה רק טיפה בים". 

אלינור חשה מצוקה גדולה: "הלב שלי כבר מתפוצץ. אני כבר לא יכולה להוציא מהכיס שלי. עד שנטפל בנושא, אני חייבת את עזרת הציבור 
כל מי שיכול לעזור ולתרום אוכל טיטולים, מטרנות, כל דבר כל המידות כל הסוגים  - הכל. המחסן שלי ריק. אין לי אפשרות לעזור למשפחות אפילו לא בעזרה ראשונה".


''יש ימים שאני קורסת ואני יודעת אסור לי להגיד 'לא' למי שנזקק. אני לא יכולה להרים מפעל כזה ללא עזרה של הרשות המקומית. הרי לא אחת, דווקא עובדות סוציאליות ופקידות סעד בעצמן פונות אליי בבקשת עזרה".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load