• 20 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עובדי נגב קרמיקה בכנסת: 'כשאימי נפטרה לא בכיתי כמו בדיון הבוקר'

נמשכת הדרמה של עובדי נגב קרמיקה, שזומנו לדיון דחוף בוועדה העבודה והרווחה של הכנסת: 'אנשים בירוחם חיים ממשכורת למשכורת...כל אחד מאיתנו במצוקה'

פורצים בבכי: עובדי הנגב קרמיקה בדיון בכנסת (צילום מסך)

דיון טעון אתמול בוועדת העבודה והרווחה של הכנסת בעניין גורלם של עובדי נגב קרמיקה, אשר קיבלו באישון לילה, מעט לפני השבת, מכתבי פיטורים וכאשר הגיעו למפעל, נתקלו בחומת מאבטחים ששכרה ההנהלה. מדובר ב-140 עובדים, חלקם בעלי ותק של 40 שנה, שאין להם אפשרויות תעסוקה אחרות באיזור שבו האבטלה גבוהה. 

יו"ר ועד העובדים בנגב קרמיקה יעקב צרפתי פנה לוועדה בגרון חנוק: "הייתה לי אמא צדיקה וכשהיא נפטרה לא בכיתי כמו שבכיתי הבוקר. לא נעשה מו"מ. נתנו לנו חוברת עבת כרס והביאו אותנו למצב של שכר מינימום לאחר 40 שנים של עבודה. הם באו לסגור את המפעל. באו בשיטת הסלמי – הורידו לנו שעות נוספות ועכשיו זה הנתח העבה. אנשים בירוחם חיים ממשכורת למשכורת. נגב קרמיקה ממשיכה למכור אבל המפעל סגור. לקחו מכל דגם את הכמות שהם רוצים לחודשיים הקרובים. מכרתם אריחים סוג א' ב-8 שקלים לרשות הפלסטינית להיפטר מסחורה". 

יוסי גל חבר ועד נגב קרמיקה. עובד 28 שנים במפעל: "אין לי איפה להרוויח. זו הפרנסה, הלחם של הילדים שלי. כל אחד ואחד מאתנו במצוקה. במצבי יכולתי להוציא פנסיה רפואית ולשבת בבית בגיל 41 . לא יכולתי להראות דוגמה כזאת לילדים שלי. אנחנו מגיעים לישיבות וצוחקים לנו בפנים. דרכינו דרכי שלום, אבל אם צריך נבעיר את המדינה. אנחנו מבינים את מהמפעל ואת הקושי של הבעלים. אם יש לכם אחריות על המפעל ולפחות על המכונות, אני מתחנן לפניכם – שמתם ביריונים שעושים שם נזק. מחר אני לא אוכל להפעיל את המכונות הללו".

עדות העובדים: נציגי הוועד פורצים בבכי (צילום: שידור דוברות הוועדה)


יו"ר הוועדה חה"כ אלי אלאלוף (כולנו): "הבטחנו להתכנס ולמצוא את הפתרונות למצב הנוכחי. המפעל הזה הוא לא רק פונקציה כלכלית הוא גם פונקציה אורבנית. הוא לב היישוב. זה לא עוד מפעל שנכשל וסוגרים אותו. אתם פה מורידים משא של 50-20 טון על יישוב עם התפתחות עירונית. זה מפעל שמקרין על כל העיר וכל התושבים שלו, לא רק על 140 העובדים". הוא פנה להנהלת המפעל: "בעל הבית לא בא ואני אפנה אליו אישית, אגיע אליו ואסביר לו. תתנו את כל ההסברים שתרצו, לא תהיה לכם ברירה אלא לעשות רברס מוחלט מהדרך שלכם".

חה"כ מאיר כהן (יש עתיד) שיזם את הדיון: "יש לי חשד סביר שמי שקנה את מפעל נגב קרמיקה הלך לעשות סיבוב. נגב קרמיקה נמכרה באפריל האחרון והבעלים הקודמים היה לבייב שנקלע לקשיים. הרוכשים העבירו עד עכשיו 50 מיליון ₪ ועדיין לא שילמו את החוב בסך 250 מיליון. היבוא מחו"ל הוגבר כדי לעמעם את המפעל. כשקנו את המפעל לא אמרו את זה. לא ניתן יותר לעשות סיבובים על גבי מפעלים בפריפריה. הרכישה הזאת לא נעשתה בתום לב. הכל כדי לעבור לייבוא. אני מבקש מהבעלים –מחווה של רצון טוב. תתחייבו שהבריונות כלפי העובדים תפסיק, תפתחו את מפעל מחר ולו במתכונת מצומצמת. תנו להם להיכנס ולתחזק את המכונות. אנחנו מתחייבים ללכת לשר האוצר ולשר הכלכלה ולראש הממשלה ולזעוק בכדי שהשינוי יקרה".

חה"כ איציק שמולי (המחנה הציוני): "אם הייתי קונה מפעל לא יכול להיות שהייתי אחרי חצי שנה מופתע מהמספרים. זה מחזק את הטענה שלאורך כל הדרך בחודשים האחרונים אתם לא באים בידיים נקיות לסיפור הזה. אתם סוחטים ושוברים את העובדים ולמה? בסופו של דבר מדברים על עובדים חרוצים טוב וסופו של דבר חוטפים מכה רצינית על הראש. בכל פעם שראשי המפעלים מגיעים לכנסת הם מקבלים עזרה. אנחנו לא נקבל יותר את המשוואה הזאת – שכאשר המפעל מרוויח אתם מקבלים דיבידנדים וכשהוא מפסיד אתם מוציאים מכתבי פיטורים בוואטסאפ".

חה"כ עבד אל חכים חאג' יחיא (הרשימה המשותפת): "בהחלטה הזאת לפטר את העובדים – השיקולים הם שיקולים רעים. מגיע לבעל מפעל להרוויח אבל צריך להפריד בין כמה שאפשר להרוויח לבין רווחת העובדים. בדרך הזו אפשר לסגור את המדינה כי נייצר הכל בסין. ההסתדרות והממשלה צריכים לתת את התשובה שלא יקנו עסק מסוים כדי למכור אותו". 

אודי אמיר סגן יו"ר דירקטוריון מפעל נגב קרמיקה: "נשקול בכובד ראש לפתוח את המפעל. אני מעריך את הדברים של חברי הכנסת".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load