• 20 נובמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

על כיסא גלגלים, בתוך קרטון: דרי הרחוב בב''ש מנסים לשרוד את הלילה

ביתו של שמעון הוצת והוא יושן על כיסא הגלגלים שלו בקריה החרדית. בפתח חנות גדול בעיר העתיקה דר רחוב הקים לעצמו בית מקרטונים: ככה חיים דרי הרחוב של ב''ש. מי יעזור?

בפתח חנות בקק'ל: חסר בית נרדם במחסה קרטונים (צילום: וואצאפ)

אצל שמעון אלבז - הזמן דוחק: כבר כמה ימים שהוא נאלץ לישון ברחוב, אחרי שהצריף שהיה גר בו הוצת ומעט הרכוש שלו עלה באש. שמעון, בן 54, מרותק כיסא גלגלים, נזקק לתרופות על בסיס יומי, יושב בקריה החרדית ומקבץ נדבות. ''אני לא מתבייש: אין לי. אני חייב תרופות, אבל אני אוסף כמה שקלים כדי שיהיה לי משהו לאכול. איו לי בגדים להחלפה, אין לי איפה להתקלח. בלילות אני מחפש פינה חמה וישן שם. הבטיחו לעזור לי, אמרו לי שאני בעדיפות ראשונה, אבל פשוט נזרקתי לרחוב. אין לי לאן ללכת".
שמעון אלבז. על כסא גלגלים ובלי קורת גג (צילום: ירון לב)
עוברים ושבים, תושבים חרדים, רואים את האיש ומנסים לעזור לו. שמעון מאוד מפחד מהימים הקרים יותר וחושש לבלות את החורף ברחוב. לדבריו, יש לו משפחה בבאר שבע, שניתקה איתו קשר: ''הגעתי למצב הזה - אחרי שכל חיי הייתי אדם ישר: שירתתי בהנדסה, יש לי 12 שנות לימוד, לא עשיתי בחיי רע לאיש - והגעתי לרחוב. פה גיליתי שאין עם מי לדבר. ניסיתי הכל, תמיד אומרים שאני בעדיפות ראשונה, אבל שום דבר לא זז". שמעון לא לבד. יש כמוהו עוד רבים בבאר שבע.

מדי ערב, ען רדת החשיכה, דר רחוב מגיע לפתח חנות גדולה ברחוב קק''ל בעיר העתיקה בבאר שבע, מקים לעצמו מחסה מקרטונים, כזה שרואים אצל עניי מדינות העולם השלישי, מדליק לעצמו ג'וינט, מחלץ נעליים, מוריד גרביים, פורס שמיכה ונרדם. ''התקשר אליי בעל החנות וסיפר לי שהעובדות מפחדות לצאת והקליינטים לא נכנסים, בגלל המחזה הנורא", אומר י', גם הוא בעל עסק. י', יחד עם בעלי עסקים נוספים, מסייעים לדרי הרחוב, אבל כאנשים פרטיים, האמצעים שלהם מוגבלים. 

רק לאחרונה השקיעה עיריית באר שבע עשרות מיליוני שקלים בשיפוץ רחוב קק''ל, בשדרת האוכל, בעיר העתיקה, ממש במורד הרחוב בו נשכב לישון חסר הבית. השיפוץ, הוא חלק ממהלך להפוך את העיר העתיקה לעוגן תרבותי.  על כן י' כואב מאוד את מה שקורה: ''לטפל בעיר העתיקה זה לא רק שיפוצים. יש גם אנשים שצריכים לקבל מענה, במיוחד אותם דרי רחוב. כמי שגר בעיר הזו ואכפת לי ממה שקורה בה - אני לא מוכן לעבור על כך לסדר היום".
קרטונים, ריהוט ישן וקופסאות: דר רחוב הקים בית ליד חנות גדולה במדרחוב (צילום: וואצאפ)​​​​​​​
חיפוש ברשת מעלה כי בבאר שבע מופעל דיור שיקומי לדרי רחוב.  מדובר בפרויקט שמפעילה עמותת יחדיו. בשיחות שלא לייחוס, אומרים לנו העוסקים בתחום, כי לא ניתן לכפות טיפול על דר רחוב, אלא במצבי קיצון. מדובר בסוגיה מורכבת: כל דר רחוב הוא סיפור בפני עצמו, כל אחד הגיע למצב הזה מסיבה שונה. רבים מהם הם אנשים נורמטיביים שנואשו מהחיים, איבדו חיים במערכת, התייאשו להתדפק על דלתות. 

מעיריית באר שבע נמסר בתגובה: 

"כל מקרה של דר רחוב שמגיע לאגף הרווחה נבדק ומטופל באופן מידי.

במרבית המקרים לדר רחוב יש בית ומשפחה ואינו בהכרח חסר דיור, אלה סיבות אישיות שמובילות אותו לשוטט ברחובות.

אגף הרווחה מציע לדרי הרחוב תוכניות גמילה ושיקום בתוך הקהילה ומחוצה לה.

יש להדגיש, במידה ודר הרחוב אינו מעוניין בתוכניות המוצעות לו, אין באפשרות האגף לחייבו.

בנוגע לאיש אשר צולם, הנ"ל אינו מוכר לשירותי הרווחה.

צוות טיפול מאגף הרווחה שיצא למקום מספר פעמים לא הצליח לאתרו.

כידוע ישנם דרי רחוב המגיעים למקום מסויים בלילה ועוזבים לפנות בוקר.

מכל מקום אגף הרווחה ינסה שוב לאתרו במידה ומי שרואה, איש זה או כל אדם הנמצא במצב דומה, מוזמן לדווח למוקד העירוני בזמן אמת".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load