• 18 אוקטובר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

לא חזון ולא בן גוריון: מכת הפיטורים בנגב

מדרשת בן גוריון מועמדת לסגירה, עובדי נגב קרמיקה קיבלו ערב שבת מכתבי פיטורים באמצעות שליחים. רק לאחרונה, זה קרה לעובדי טבע טק. הנגב, לא על המפה

מאבטחים נגד עובדים. מחזה יותר מדי נפוץ בנגב (צילום: פייסבוק Hanni Briga)

זה כבר לא מקום עבודה בודד שנקלע לקשיים, אלא רצף אירועים בו עובדים מקבלים מכתבי פיטורים באישון לילה ובאים בבוקר למקום העבודה רק כדאי לגלות שהבעלים שכרו נגדם מאבטחים. מדרשת שדה בוקר, שקמה בתחלית שנות השבעים והכשירה דורות של בני נוער למצוינות ומנהיגות, עומדת בפני סגירה בשל גרעון של 3.5 מיליון שקלים. במכללה טוענים, כי משרד החינוך אינו מקיים איתה הדברות. 

בערב שבת, היו אלה עובדי מפעל נגב קרמיקה בירוחם שקיבלו מכתבי פיטורים. המכתבים לא נמסרו להם ביד, אלא באמצעות שליחים. בעלי המפעל הציבו מאבטחים בכניסה. ח''כ מאיר כהן מיהר להגיע ולגלות אמפטיה, אבל כהן יושב באופוזיציה וספק אם מסוגל לשנות את רוע הגזירה. גם לאבי גבאי, שלאחרונה מגיע הרבה לנגב, אין את המפתחות של האוטו. המפתחות נמצאות בידי ממשלת ה-61, אותה ממשלה שזכתה לתמיכה גורפת בנגב. בממשלה יודעים את זה וגם יודעים, כי הסיכוי למהפך נמוך. 

רק לאחרונה, היו אלה עובדי טבע טק ששילמו את המחיר. גם אם הושג הסכם שאפשר את המשך הפעלת המפעל, שזכה בעבר לסיוע נדיב מהמדינה, יש עובדים שאבדו את מטה לחמם, בעיר ובאיזור שאין בה אפשרויות תעסוקה רבות. לא לפני הרבה זמן, היו אלה מפעלי כי''ל בנגב, שביצעו צעדי פיטורים. עובדי חיפה כימיקלים במישור רותם עמדו להיות מפוטרים. נדרש מכבש לחצים של ראשי מועצות באיזור. לכ-350 עובדי קבלן בעיריית באר שבע, שהועסקו בניקיון, איש לא עזר. עובדי קבלן הם שקופים ובישראל, כמעט נטולי זכויות. הם לא לבד: יש פיטורים שלא מגיעים לחדשות, כי לפי חוק, הם לא נחשבים כאלה: עובדים זמניים, עובדי פרילאנס, עובדים לא מאוגדים, עצמאיים קטנים, שבבאר שבע לבדה יש אלפים כאלה.

בעיר שלא מצליחה ליצור מקורות תעסוקה, רבים עובדים במודל של "עוסק זעיר", או "עוסק פטור" ומנסים לשרוד. אחרים "פותחים עסק", שמצטרף לסטטיסטיקה עגומה שפרסמה פירמת דאן & ברדסטריט, על פיה באר שבע מובילה באחוז העסקים בסכנת סגירה. 

החשש מפיטורים: עובדי נגב קרמיקה עם ח''כ מאיר כהן (צילום: דן בונבידה - מביט דימונה)


​​​​​​​בבאר שבע ובנגב תלו תקוות רבות במעבר צה''ל דרומה: אלפי חיילים ואנשי קבע היו אמורים קודם כל, לפשוט על מרכזי הקניות ולקנות פה הכל, משווארמה בלאפה ועד וילה דו מפלסית בשכונת רמות. בדימיונם, ראו תושבים וגם לא מעט פוליטיקאים בבאר שבע ובנגב, כיצד אנשי הקבע "החזקים והאיכותיים" מספקים עבודה לגננים/ות, מנקות/ים, מבשלות/ים, מורים/ות פרטיים ועוד. בפועל, זה לא קרה. דוח של מועצת הנגב, שבדק את מידת ישומן של החלטות הממשלה, גילה ממצאים עגומים. צה''ל לא ממהר לעבור דרומה, בעיקר כי אנשיו לא ממהרים לעזוב את מרכז הארץ, כי הם מודעים לפערים הבלתי נסבלים בין מרכז ונגב. מבין אנשי קריית ההדרכה, רק מעטים עברו לחיות בבאר שבע. לחיילים יותר קל לעשות את המסלול מרכז-עיר בה''דים, מאשר עיר בה''דים-באר שבע, מה גם שעיר הבה''דים מספקת לחיילים המשרתים בה הכל מהכל ובאיכות גבוהה.

בממשלה ניסו למצוא דרך לעודד תעסוקה בנגב: המדינה משתתפת ב-40% משכר העובד במשך ארבע שנים.  לאחר מכן, החברה מעסיקה אותו ב-100% משרה ושכר. מה הבעיה? נורא מפתה להקים מפעלי לואו-טק ולהעסיק עובדים בשכר נמוך, לפעמים פחות משכר מינימום. במהלך הזמן, שמו לב שיותר מדי מעסיקים מנצלים את ההטבה והיא הוגבלה רק לחברות היי טק. ההיי טק בבאר שבע לא מספק תעסוקה להמונים ולא בכדי, פארק ההיי טק ממוקם ליד תחנת הרכבת, שמחוברת בגשר גם לאוניברסיטת בן גוריון.

אם חוזרים למדרשת שדה בוקר, היא לא רק מוסד חינוכי, אלא גם סמל לתפיסת חיים: הגשמת חזונו של דוד בו גוריון ליישוב הנגב. יישוב הנגב אינו רק רכישות נדל''ן ספקולטיביות. כולם ובמיוחד הפוליטיקאים, אלה היושבים פה דרך קבע ואחרים, הבאים לקושש קולות, יודעים כי בלי תעסוקה ובלי אופק, הכל קוסמטיקה. אותם מפוטרים בסיטונות בנגב ייתדפקו, בסופו של דבר, על דלתות מחלקות הרווחה בעיריות ולשכות התעסוקה. וזאת, בלי להתייחס למשבר התעסוקה ברשויות הבדואיות.

נכון להבוקר, ראשון, מנסים למצוא מוצא שימנע את פיטורי חלק מעובדי נגב קרמיקה.  ביום שישי,ההסתדרות פנתה  לבית הדין לעבודה בבאר שבע בבקשה להוצאת צו מניעה נגד הפיטורים בנגב קרמיקה. בקשת הצו הוגשה עקב חוסר תום לב של הנהלת מפעל נגב קרמיקה במו״מ מול ההסתדרות וועד העובדים, לטענת ההסתדרות. 
 
יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר בשישי: ״לא נקבל את הצעד החד-צדדי והברוטלי של הודעת פיטורים וסגירת המפעל במפתיע, יום לאחר החג וערב שבת. על הנהלת נגב קרמיקה להתעשת, למשוך את מכתבי הפיטורין ולשוב לשולחן המו״מ. כל התייעלות תעשה אך ורק בדרך של הידברות. אני מאמין כי בית הדין לעבודה יקבל את בקשת ההסתדרות לצו מניעה שימנע את המהלך הכוחני של הנהלת נגב קרמיקה".

באשר למדרשת שדה בוקר, במשרד החינוך מתעקשים על צעדי התייעלות וקיצוץ דרסטי, כתנאי להמשך פעילותה. אם זה לא ייקרה, מאות תלמידים יישלחו הביתה כבר בתחילת שנת הלימודים. מעניין מה היה חושב על זה דוד בן גוריון. את תחושותיהם של העובדים, העלולים לאבד את מטה לחמם בימים הקרובים, לא קשה לנחש. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load