• 20 ספטמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מעקב ברנז'ה: ההומלסים בבאר שבע - עדיין שקופים. למה זה קורה?

ד' יושן ברחוב ואת הרגעים היחידים של חסד הוא מקבל כשמצבו רע והוא נלקח למיון. קצת לפני החג, הוא קיבל נעליים חדשות, אבל הוא עדיין רעב, גופו כחוש ואנשים טובי לב חוששים שלא ישרוד את החורף

דר רחוב ערירי בפסג' שביט, בעיר העתיקה (צילום מתנדבים)

לפני שנה בדיוק, כתבנו אודות דרי הרחוב בבאר שבע. השבוע, יצאנו לראות מה השתנה.

הגשם הראשון של הסתיו הזכיר לכולנו שעוד מעט מזג האוויר לא יהיה כל כך סימפטי למי שמחוסרים קורת גג. ד' (שמו המלא שמור במערכת) הוא אחד מעשרות דרי רחוב בבאר שבע, שמבלה את יומו בחוסר מעש, מחכה שיירד ערב ואז הוא זורק את עצמו באחד הפסג'ים, שם ינסה לישון במהלך הלילה. החיים ברחוב עשו את שלו: ד' כחוש מאוד. לפעמים ממש קשה לו לעמוד על הרגליים ובאחורות הוא מאבד את ההכרה ומתחיל לפרכס. לפני כשלושה שבועות הוא נשדד באכזריות, ככל הנראה בשביל להוציא ממנו את מעט השקלים שהיו עליו.

כמה דרי רחוב יש בבאר שבע? אף אחד לא יודע להגיד בוודאות: הערכות שונות מדברות על יותר ממאה איש. 

כאשר ד' מגיע לאישפוז, הוא זוכה למעט חסד: בבית החולים הוא זוכה לישון במיטה נקייה ולאכול ארוחות חמות ומסודרות. אבל החסד נגמר כשמצבו הרפואי משתפר. מי שעבדו בחדר המיון בסורוקה יודעים לספר על לא מעט מקרים כאלה בבאר שבע. איש לא באמת יודע כמה חסרי בית כמו ד' יש באמת בעיר. הם שקופים למערכת, שלא לומר מטרידים את מנוחתה. על פי תקנות משרד הרווחה,  "המחלקות לשירותים חברתיים ברשויות המקומיות אחראיות על מתן שירות לדר הרחוב בתחומה. לצורך כך וביישובים אשר ישנם הרבה דרי רחוב מתבצעים סיורים לאיתורם לשם חילוץ והצלה והצעת המשך קשר וטיפול".
אנשים חולפים על פניו ולא שואלים שאלות: דר רחוב במדרחוב (צילום מתנדבים)
אלא שהליך הקבלה אינו אוטומטי ואינו קל. דר רחוב אינו יכול לפנות לעצמו למערכת. הוא חייב לפנות למחלקת הרווחה ברשות המקומית, או לקבל הפנייה מעובדת סוציאלית בבית חולים אליו הגיע, אם נודע שהוא דר רחוב וחזרתו לרחוב עלולה לסכן את חייו. אז, הוא יעבור סידרת בדיקות לראות אם הוא עומד בקריטריונים.

"יש לנו פה עשרות הומלסים", אומר לנו י', שמטפל ועוזר בהתנדבות, מיוזמתו האישית, פשוט כי זה החינוך אותו קיבל בבית, שדגל ב"ואהבת לרעך כמוך". הוא מאפשר לדרי הרחוב להתקלח, נותן להם בגדים חדשים, נעלים חדשות, יחד עם בגעל עסק נוסף, שמבקש להישאר אף הוא בעילום שם, דואגים להם לאוכל ומשקה, נכנסים לאותו תחום אפור אליו הממסד לא מגיע. 

הוא מכיר את ד'. הוא לא היה צריך לשמוע אפילו את שמו: רק התיאור של מצבו הספיק לו. ''הוריו נפטרו לפני זמן רב ואין מי שידאג לו. לפעמים יש לו נפילות במצב הבריאותי, נכנס למצב של פירכוסים. מכיר אותו, מכיר את החבר'ה כולם. הם באים לעיר העתיקה, ליד החנויות, מנסים לשרוד. לפעמים נעלמים לתקופה, באים והולכים. חלק כבר נפטרו, אחד מת ברחוב. איש שפעם היה מנהל חשוב, גמר את חייו זרוק במדרחוב, בלי שאף אחד יזכור אותו".

חלק מדרי הרחוב עריריים, בהם עולים חדשים שעלו בגפם ולא מצאו את מקומם בתוך החברה המקומית הלא קלה. לאחרים יש משפחות שלא מכירות בהם. במיעוטם, נפלו לסמים ולאלכוהול ולא הצליחו להיגמל. לפעמים הם אוספים שקל על שקל בשביל לקנות מנת וודקה או חולקים יחדיו מנת סם. אבל הרוב הם אנשים שנפלו, התדרדרו והחיים הביאו אותם אל השפל. במשרד הרווחה יש נוהל מפורט ומסודר לטיפול בדרי הרחוב, מדבר בין היתר על הצורך למנוע מוות של דרי רחוב. כמו בתחומים רבים בישראל, תוכניות לחוד וביצוע לחוד. 
כבר שנים ברחוב ואיש אינו מושיע, זקוק בדחיפות לטיפול רופאי (צילום מתנדבים)​​​​​​​
''איך אישה שיכורה תפנה לסיוע, אם היא בקושי זוכרת את שמה", אומר לנו בעל עסק במדרחוב, שמדי פעם מביא מים קרים לשתיינית כרונית. ''היא, יש לה כוח לגשת ולטפל בבירוקרטיה? היא חיה מוודקה לוודקה, מתפכחת והולכת לחפש את המנה הבאה". אלא שלא צריך להיות שתיינית או מכור, על מנת להגיע לרחוב: אל העמותות המספקות ארוחות חמות לנזקקים מגיעים כאלה שאיבדו את כל רכושם, מכל מיני סיבות ובעיקר - הסתבכות כספית, לפעמים בשל עסק שכשל, משפט גירושין שלא צלח או אובדן כושר השתכרות. 

דרי הרחוב הם החוילה הכי חלשה בחברה. אין להם דרך לצאת ממצבם בלי סיוע מסיבי. אם לבאר שבעי רגיל היום קשה לשכור דירה - בעלי הנכסים דורשים רק "שוכרים איכותיים", שיש להם הכנסה קבועה, חשבון בנק ופנקס צ'קים. הם דורשים ערבויות - ולא מבני משפחה. לדר רחוב קשה לעמוד במטלה פשוטה של השגת אוכל ופינה להתגונן מהקור או החום, אז אין מה לדבר על חשבון בנק. 

שנה אחרי, דרי הרחוב עדיין שם. עדיין הם זרוקים בעיר העתיקה ובשכונות. בגנים ציבוריים. לפעמים, כשמאוד קר, בחדרי מדרגות. 
ד', כחוש מאוד, מקבל רגע של חסד שהוא מגיע לבית החולים (צילום מתנדבים)
​​​​​​​

​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load