• 20 ספטמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פרופ' חצרוני כינה את דימונה ''בירת הזבל'' ועורר סערה

הפרופסור, המוכר בעיקר בזכות הפרובוקציות שלו, ביקש לבוא לביקור מתוקשר בדימונה - ונאלץ לבטל בעקבות איומים

פרופ' אמיר חצרוני (צילום עצמי מתוך עמוד הפייסבוק האישי)

סערה בעיר דימונה, בעקבות פוסט של איש האקדמיה, הפרופ' אמיר חצרוני, המוכר בעיקר בשל הפרובוקציות שלו והמגדל שהוא בונה בתל אביב, שיישא את שמו. חצרוני כינה את העיר דימונה ואת תושביה בכינויים מעליבים ואף גיחך על מי שלכאורה, היו אמורים ללוותו בביקור בעיר. הוא גם דיבר בזלזול על אדם שכבר איננו בין החיים ואינו יכול להשיב לו, ראש העיר לשעבר, גבי ללוש ז''ל. 

"ההכנות לביקור שלי בדימונה, בירת הזבל של ישראל, ביום שלישי הקרוב, נכנסות להילוך רביעי. מדובר במבצע לא פשוט – להביא לעיר כל כך נחשלת סלב על. לכן, צוות מקומי ענק מכין את הביקור", כתב חצרוני בפוסט בעמוד הפייסבוק שלו. בין היתר תיאר את סדר היום שלו בעיר כ"פגישה עם דור המייסדים של דימונה שיספרו על החיים בעיר בתקופת הקריז לפני שנפתחה התחנה לחלוקת אדולן", "פגישה עם ה"עבריים" וסדנת "פוליגמיה למתחילים" בהדרכתם" וגם ""על הברזלים" עם צעירי דימונה – שיחה מלב אל לב על כוס וודקה עם הנוער הדימונאי שמתלבט בין שירות משמעותי בחיל תחזוקה לפטור מטעמי קב"א".

הפוסט נמשך באותה לשון מעליבה ומתנשאת וזכה לתגובות זועמות של תושבי דימונה. לא פחות מ-1000 גולשים הגיבו לפרובוקציה שלו. חלק איימו לעשות בו שפטים, אחרים פשוט התייחסו אליו כבדיחה.

כמובן, שהדימונה שחצרוני מתאר רחוקה מהמציאות - וכל מי שגר בנגב יודע את זה היטב: העיר מתרחבת בקצב מואץ, עם תוכניות בנייה לעשרות אלפי יחידות דיור. יש לה מערכת חינוך הנחשבת למעולה במושגים ארציים. היא משתלבת במפת התיירות עם האגם המלאכותי שנחנך לאחרונה וכעיר על דרך המדבר. שלא לדבר על קהילת העבריים המדהימה, אשר דוגלים בטבעונות כדרך חיים וגם ברוכי כשרונות באמנויות. 

מי שהשיב לחצרוני היה חבר מועצת העיר, אלי סגרון: ''אני מגנה בשאט נפש את האיש ודבריו, שיש בהם פגיעה קשה בשם העיר ותושביה, מייסדיה, אבות אבותינו שעלו ארצה מתוך פטריוטיות, חלוציות וציונות לשמה.

אני גאה להיות דימונאי, גאה בתושבי העיר על כול רבדיה, פועלים, אנשי ספר, אנשי אקדמיה, אנשי כוחות הביטחון, חיילים, מורים ועוד. נולדתי כאן, אני אוהב כל אחד ואחת מכם בכל ליבי.

אני בוש ונכלם שהאדם הזה הוא חלק מעם ישראל והחברה הישראלית, הביקור היחיד לו הוא ראוי זה במכון "טיהור שפכים" בכניסה לעיר, שם אולי יצליחו להוציא ממנו את הזוהמה ולטהר אותו".

מאוחר יותר, העלה חצרוני פוסט נוסף, בו הסביר מדוע הוא מבטל את "ביקור סלב העל שלו": "אני רוצה לבקש את סליחתכם שהביקור שלי בדימונה מתבטל מטעמי ביטחון", כתב חצרוני. "אני יודע שרבים מביניכם רצו לעשות כבוד וקולולו לסלב הכי גדול שהגיע לדימונה מאז הופעתו של אריק סיני בשנת 1987 ב"אולמי פלמינגו", אך פוליטיקאים קטנטנים כמו אלי סגרון - מחזיק תיק הספורט בעיריית דימונה - "הוציאו עלי חוזה". הגיעו אלי ידיעות מודיעיניות אמינות בדבר איומים קונקרטיים על גופי ועל שיערי המהמם. ניסיתי לבחון אפשרויות לתחום את הביקור לאיזורים בטוחים, אך למרבה הצער מתברר שאין מקומות בטוחים בדימונה. אפילו סניף "קפה קפה" היוקרתי איננו בטוח במאה אחוזים".

אלה, כמובן, הקטעים העדינים בתשובה. 

חצרוני הוא איש תקשורת ופובליציסט ישראלי, שמוכר בעיקר בזכות אמירות פוגעניות במגוון נושאים, שעלו לו בפיטורים ממוסדות אקדמיים בישראל עד כי עבר ללמד בתורכיה. הוא מופיע מעת לעת במופעי סטנד אפ. בעבר ביקר חצרוני בבאר שבע וגם בה לא חסך באמירות מעליבות: תיאר את העיר כ"מכוערת", את תושביה כ"אוכלי חומוס שחותמים בלשכה" ועוד פנינים. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load