• 20 ספטמבר 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

באר שבע במקום ה-30 בדירוג הערים הטובות למגורים

הסקר, שפירסם הבוקר אתר YNET, נערך ע''י אלון גרינברג, מתכנן ערים, ובדק שורה ארוכה של נתונים, בהם נגישות, חברה, חינוך ושירותי ציבור. איזו העיר הגיעה למקום האחרון?

למרות תנופת הבנייה, באר שבע במקום ה-30 (צילום: צחי פן, מתוך אתר פיקיוויקי)

מאכזב, אם כי אולי לא מפתיע: בסקר שערך מתכנן הערים אלון גרינברג, עבור אתר YNET, באר שבע קיבלה את המקום ה-30 בדירוג הערים הטובות למגורים. במקום הראשון נמצאת תל אביב ובמקום האחרון - רהט. מלבד חיפה, הממוקמת במקום ה-9 בטבלה, כל הערים בעשירייה הפותחת נמצאות בגוש דן. 

עם זאת, בעיר המובילה, תל אביב, לא הכל ורוד: היא אמנם דורגה ראשונה בכמה קטגוריות -  תחבורה ונגישות, שירותי ציבור וניהול מוניציפאלי, אך בבריאות וביטחון אישי היא דורגה במקום ה-72, בשל שיעורים גבוהים של פשיעה ותאונות דרכים. בחינוך היא מקבלת את המקום ה-23 בלבד. לדעת גרינברג,  תל אביב מספקת לתושביה את מירב ההזדמנויות והשירותים הקיימים בארץ ומשמשת כמכרז העירוני, הכלכלי והתרבותי של ישראל.

באר שבע זוכה לציון טוב בשירותי ציבור וממוקמת במקום השמיני בקטגוריה, אחרי ירושלים והרצליה. בתחום הנדל''ן, המחיר הגבוה ביותר בישראל שייך לתל אביב: 35,000 שקלים למ''ר. בין הערים הזולות בישראל, אופקים, עם מחיר של 8,000 שקלים למ''ר ורהט, העיר עם הנדל''ן הכי זול בישראל - 4,000 שקלים למ''ר.  

לדעת עורכי הסקר, קיים מיתאם בין היות עיר מבוקשת, לבין מדדי איכות החיים להם זכתה. תוצאות הסקר מאששות שורת דוחות, שהתרסמו לאורך השנה האחרונה ושורה ארוכה של נתונים, אשר הוצגו בכנסים שונים בנגב. מועצת הנגב פרסמה לא מכבר דוח, אשר עקב אחרי מידת המימוש של החלטות הממשלה בנגב ומצאה שבשורה רחבה של נושאים, הממשלה מדברת גבוהה, אך לא מממשת: זה קורה בתחום הסייבר, המוצג כאחד מעוגני המשיכה של העיר, במעבר יחידות צה''ל ואנשיהן לנגב וגם בתחום הבריאות. 

בעיה נוספת ומרכזית בבאר שבע היא תחום התעסוקה: מספר מקבלי קצבאות האבטלה, הבטחת ההכנסה וכן מספר הקשישים המקבלים הבטחת הכנסה גבוה יותר בבאר שבע מאשר בממוצע הארצי. כ-39 אחוזים מתושבי באר שבע אינם שכירים. בהיעדר תעסוקה אחרת, הם "פותחים עסק", לרוב חנות קטנה, דוכן מזון או מנסים להתשלב בקניונים. לא אחת, הם עושים זאת ללא ניסיון קודם בהתנהלות עסקית. לרוב, היה להם קשה להתחרות ברשתות גדולות או במחירי האינטרנט.

​​​​​​​מצד שני, כאשר באוצר מדברים על הורדת מסים, דווקא בעלי ההכנסות ההנמוכות, שבבאר שבע יש להם רוב, לא נהנים מכך: רבים אינם מגיעים לסף המס. אחרים, לא יכולים, טכנית, לקנות באינטרנט או לקנות בחו''ל. הם יהיו לקוחות שבויים, ישפרנסו בעלי עסקים שנאלצים להתמודד עם מיסוי גבוה ועלויות ניכרות, שבאות לידי ביטוי במחיר לצרכן. אלה יפרנסו את אלה. 

שינוי צריך לבוא בדרך של החלטת ממשלה, אלא שלנגב אין כוח אלקטורלי ואופן ההצבעה שלו צפוי. בהיעדר קבוצות לחץ, קשה לראשי הערים להזיז דברים. גם אם ישימו פה את אחד מראשי עיריית ניו יורק לשעבר, ללא החלטות ממשלה לקדם עניינים, קשה מאוד יהיה להזיז בבאר שבע משהו, מלבד קוסמטיקה למיניה. 

היבט נוסף של ערים ראויות למגורים הוא התכנון הארובני שלהן: באר שבע הולכת ומצטופפת, כמדיניות מוכרזת של תוכנית המתאר שלה. עדויות לצפיפות ניכרות בתוכניות לבנות מגדלים מגורים במתחמים צפופים כמו בקרבת הגרנד קניון, תוכנית הזוכה להתנגדות ציבורית גדולה ובמתחם רדיו דרום, השוכן בשכונה של רחובות צרים ובקרבת בית החולים. פרופ' רחל אלתרמן, מהטכניון, שבה ומזהירה מפני מה שהיא מכנה "ניסוי בבני אדם'': מגדלי מגורים עלולים להפוך לשכונות המצוקה של מחר, בין היתר בשל עלויות תחזוקה גבוהות, היעדר יכולת כלכלית מצד הדיירים המתמודדים עם משכנתאות כבדות והכנסה נמוכה והיעדר יכולת אכיפה מול דיירים מזדמנים או ארעיים.
לכתבה באתר YNET


הציונים של באר שבע ומיקום ערי הנגב בסקר:

בסך הכל משתתפות בסקר 77 ערים. העיר באר שבע היא העיר המובילה בנגב והיא ממוקמת במקום ה-30 בטבלה. שדרות מוקמה במקום ה-48. דימונה מוקמה במקום ה-55. ערד במקום ה-61. נתיבות במקום ה-62. אופקים במקום ה-66. רהט במקום ה-77, האחרון ברשימה. 

באר שבע זוכה למיקומים הבאים בדירוג ה-77:

תחבורה ונגישות: מקום 36. 
חברה: מקום 36. 
חינוך: מקום 48. 
שירותי ציבור: מקום 8. 
כלכלה עירונית וניהול מוניציפאלי: מקום 28. 
בריאות וביטחון אישי: מקום 40. 
עירוניות: מקום 30. 

פירוט שיטת החישוב:

הסקר עשה שימוש בנתונים גלויים, בין היתר של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, של אתר מדלן, של משרדי ממשלה שונים ושיקלל אותם לכדי ציון סופי על פי ההרכב הבא:

(איור: סביבת מגורים / ייעוץ כלכלי אורבני)

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load