• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''בהלת הליצנים'' פגעה בליצנים האמיתיים, הטובים

''אלה לא ליצנים ואסור לקרוא להם כאלה'', אומר יורם אלקיים, ''במבי הליצן'', שמשמח בב''ש דורות של ילדים. גם במשטרה התחילו להחמיר: המחופשים וציידיהם עלולים לסיים את הערב במעצר

יורם אלקיים ''במבי'', כועס על זילות המושג ''ליצן'' (צילום: מהיר)

יש ליצנים טובי לב, שהפרשה עשתה להם רע:
''אני מבקש: אל תקראו לאנשים המופרעים אלה 'ליצנים', אלא "מתחזים", נערים משועממים שעושים נזק אדיר'', אומר לברנז'ה news יורם אלקיים, המוכר לדורות של ילדים והורים בבאר שבע כ"במבי הליצן'' וחש את השינוי באהדת הציבור כלפי הליצנים, אלה המשמחים ילדים וגם מביאים חיוך לילדים המאושפזים בבתי חולים, לא אחת בהתנדבות. ''אלה לא ליצנים מפחידים. הם לא ליצנים - נקודה. הם אנשים משועממים, שמושפעים מסרט אימה ועושים נזק למי שהשימחה, הנתינה, העבודה עם ילדים - זו דרך חיים".

''אני לא מרגיש בינתיים את הירידה בעבודה, כי אנחנו בתקופת החגים, אבל כן שומע מעמיתים לעבודה שהם חוששים שאנשים לא יגיבו אליהם כמו פעם", אומר במבי - יורם אלקיים. יורם עובד בתחומו למעלה מעשרים שנה. הוא התחיל בקריירה כנער צעיר, כשאהב לשמח את חבריו לכיתה והעם השנים, התמקצע והפך לכוכב של לפחות שני דורות ילדים. ''לא נדיר שאלך ליום הולדת של ילד של מישהו שהכיר אותי כשהיה ילד בעצמו, שלא לדבר על חברים מבית הספר".


''אני מבקש: אל תקראו לאנשים המופרעים אלה 'ליצנים', אלא "מתחזים... הם אנשים משועממים, שמושפעים מסרט אימה ועושים נזק למי שהשימחה, הנתינה, העבודה עם ילדים - זו דרך חיים"יורם, מעבר לעבודתו באירועים, מופעים ועוד, מתנדב המון ומכל הלב, בעיקר עם ילדים המאושפזים בבתי חולים או שעוברים מחלה קשה. ליצנים רפואיים בבתי חולים עושים עבודת קודש עם ילדים: מלהביא חיוך לפניו של ילד העובר רגע לא קל  ועד לעבוד, לצד הצוות הרפואי, בהכנת ילדים לניתוח, על ידי הפחתת החששות. מי שעוסקים בתחום הליצנות הרפואית, אמרו, שלא לייחוס, כי הימים האחרונים לא עשו טוב למקצוע מקווים שזה גל עכור וחולף. 

יורם ''במבי'' אומר שהוא לא מופיע עם תחפושת, אבל אחרים שמופיעים, לא יודעים איך לעכל את המצב החדש. 

במשטרה חוששים שהציבור ייקוח את החוק לידיים

פרשת הליצנים זורעי האימה - או יותר נכון, אנשים עוטי מסכות המבקשים לבצע עבירות, חסרת תקדים בהיקפה ובאופן בו התפתחה בבאר שבע. תוך פחות מיממה מאז התחילו להופיע הסרטונים ובמיוחד אחרי מקרי תקיפה של ילדה ונער בבאר שבע, אשר נזקקו לטיפול רפואי, נפתח מספר לא מבוטל של קבוצות וואצאפ עם אזרחים שמבקשים לקחת את החוק לידיי ולעשות שפטים במחופשים. 

רוב הפעילות הייתה סביב התרעות מיקום וסיורים בפארקים, אבל היו גם שחרגו מהפרוטוקול וגלשו לביטויים הומופוביים, הפיצו חדשות שיקריות ושיתפו סרטוני רצח מזוויעים. אחרים, ניסו לזרוע בהלה סתמית. אתמול למשל, יצאו "ציידים" לפארקים השונים בבאר שבע, אחרי שברשתות החברתיות הופצו ידיעות, כביכול, על כוונה של מחופשים להגיע לפארקים. 

החשש הגדול במשטרה הוא שהמון יבצע לינץ' בנערים שחומדים לצון. מסמך משטרתי פנימי שהופץ בין כוחות הסיור מורה להתייחס במידה שווה של חומרה למחופשים ולציידים, לבצע חיפושים אחרי כלי נשק כגון אלות וסכינים, גם המקומות מוצנעים ולבצע מעצרים במקרה הצורך.  

אתמול שבה והוציאה המשטרה הודעה הקוראת לציבור לא לקחת את החוק לידיים: "משטרת ישראל שבה ומדגישה בפני בני הנוער והצעירים שלא לקחת חלק במעשים המנוגדים לחוק, שכן משטרת ישראל מבצעת בנושא אכיפה נחושה.כמו כן המשטרה קוראת לציבור שלא לקחת את החוק לידיים ולא לפגוע בבני הנוער. משטרת ישראל תמשיך לפעול ולא תאפשר פגיעה בציבור, הפחדתו ושיבוש שגרת חייו. מדובר בהתנהגות חסרת אחריות של בני נוער שמטופלת ע"י המשטרה ושיש בה משום הפרת שלום הציבור ושגרת החיים".

זורעים בהלה עם סרטים מפוברקים

בעוד שחלק מהסרטונים שהציפו את הרשתות החברתיות נראים על פניו כמי שנוצרו על ידי מי שבכוונתם לפגוע, אחרים נראו בבירור כפיברוק: הדמות רחוקה ולא ברורה והטלפון תמיד נשמט באותו רגע והצילום מופסק בפרק זמן דומה. לו הייתה נשקפת סכנה, ספק אם הצלם היה עומד דקות ארוכות ומתעד את הדמות מפחידה, תוך השמעת קולות מתאימים (לרוב ''וואי, אימא, מה זה?"), במקום להתקשר למשטרה. הסרטונים, מן הסתם, זוכים לשיתופים ולייקים רבים אולם רק מעטים הם מקרים בהם התרחשה תקיפה של ממש (בבאר שבע ילדה ונער נפגעו).

את הליצנים המבהילים צריך להשאיר רק לקולנוע וגם שם זה נראה די חסר טעם. במציאות, ליצנים רפואיים, לצד ליצנים ''רגילים'' של ימי הולדת, עושים טוב ועושים שמח לילדים מכל הגילאים - וצריך לא רק לעשות הפרדה ברורה - אלא להסביר לקטנים יותר שאנשים כמו יורם אלקיים, הלא הוא במבי, עושים עבודת קודש, של שמחה. 


​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load