• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המשטרה וראש עיריית ב''ש יוצאים להילחם בליצנים המפחידים

תוך כמה שעות קמו למעלה מעשרים קבוצות של אזרחים המבקשים לפגוע פיזית בליצנים. במשטרה חוששים מאסון, ראש עיריית באר שבע מבקש מהליצנים להפסיק, אבל המצב רק מחמיר

הארזחים יוצאים למלחמה - ועיר שלמה בחרדה (צילום מסך של קבוצה אחת מני רבות)

מה שהחל כבדיחה תפלה בעקבות סרט אימה אמריקאי, יצא בבאר שבע מכלל שליטה: מצד אחד, מקרי תקיפה של אנשים המחופשים לליצנים ומצד שני, קבוצות של לוחמים בליצנים, המאיימים לפגוע פיזית שמי שייתפס. התופעה בבאר שבע תפסה ממדים של מגפה, תופעה חברתית שלא זכורה כמוה. כבר לא צריך ללכת לסרט "זה": סרט האימה האמיתי מרתחש בבאר שבע. 

הסכנה: לינץ' בילד או נער שייצאו מחופשים כליצנים - וכוונות כאלה מפרסמות כבר בקבוצות וואצאפ ללוחמה בליצנים שנפתחו. הסכנה השניה: גורם חבלני שיתחפש לליצן ויעשה פיגוע.

אתמול בלילה, כך פרסמה גולשת בשם לירוז ארביב, ילדה הותקפה בגז מדמיע על ידי אדם המחופש כליצן, בשעה 20:00 לערך. לדברי לירוז, הילדה הובהלה לטיפול במרפאת בריאותא. 

מפקד תחנת באר שבע, נצ''מ אפי שימן, מזהיר את הליצנים המפחידים (צילום: דוברות המשטרה)

​​​​​​​

ראש עיריית באר שבע, רוביק דנילוביץ' ומפקד משטרת באר שבע ערכו אתמול ישיבה, עד השעות המאוחרות של הלילה, על מנת לנסות להתמודד עם התופעה, שיצאה מכלל שליטה. דנילוביץ' כתב: "בוקר טוב לתלמידים שלנו ולהורים. אתמול, עד שעת לילה מאוחרת עסקנו יחד עם מפקד תחנת משטרת באר שבע וצוותו, בתופעת ה״ליצנים״, שנפוצה לאחרונה ברחבי הארץ. מדובר בבדיחה עצובה ומסוכנת מאוד! מי שלוקח חלק בדבר החולני הזה, מסכן גם את עצמו וגם את התושבים. עלול להיות לכך מחיר כבד מאוד (פלילי). אנחנו והמשטרה ננהג באפס סובלנות כלפי התופעה החמורה הזו. לא חסרות לנו בעיות והתמודדויות במדינה, לכן אני מצפה מה״ליצנים״ להתעשת במהרה ולהתנהג בבגרות ובאחריות".

בינתיים, תוך מספר שעות, נפתחו בבאר שבע למעלה מעשרה קבוצות וואצאפ, כשבכל קבוצה המספר המכסימאלי של חברים - 256. השיח מאוד אלים. 

''חשש לפגיעה ממשית בבני נוער''

במשטרה הגיבו הבוקר לתופעת הליצנים, בתגובה ארוכה ומפורטת, לנוכח הפניקה הציבורית: "נמשך מאבק המשטרה הנחוש בתופעה החברתית הפלילית והפסולה של נערים עטויי מסכת ליצנים, המנסים לזרוע פחד בקרב הציבור בישראל ולהפר את שגרת חייו: במהלך הימים האחרונים המשטרה עיכבה לחקירה מספר נערים, חלקם אף מתחת לגיל 12, לאחר שעטו מסכות ליצן והפחידו עוברי אורח במקומות ציבוריים שונים ברחבי הארץ. בחלק מהמקרים המעשים הגיעו לכדי התפרעות של ממש והפרת הסדר הציבורי תוך שיבוש שגרת חייהם של אזרחים תמימים". 

"התופעה גוררת גם חשש שמישהו יפרש את ההלצה כאיום ממשי ויפגע בנערים, שעושים לעיתים שימוש באביזרים שונים דמויי כלי תקיפה.  לאור זאת אנו קוראים לציבור לא ליטול את החוק לידיים ולא לפגוע באותם בני נוער. מעשי ההפחדה, וכן כוונות הנערים ברובם המוחלט של המקרים אינם כוללים פגיעה פיזית או רצון לפגוע בגוף או רכוש. במצבים אלו יש להתרחק מהמקום ולדווח למשטרה בהקדם. כמו כן אנו קוראים לבני הנוער בישראל, שלא לקח חלק במעשה החברתי הפסול שעומד בניגוד לחוק, שכן זה יתקל באכיפה משטרתית נחושה ובלתי מתפשרת. לצד פעילות המשטרה אנו קוראים להורי הנערים לוודא כי ילדיהם לא נוטלים חלק בטרנד החברתי המסוכן שעשוי לסבך את ילדיהם בפלילים".
"משטרת ישראל תמשיך לפעול ולא תאפשר פגיעה בציבור, הפחדתו, הטרדתו ושיבוש שגרת חייו. מדובר בהתנהגות חסרת אחריות של בני נוער שמטופלת ע״י המשטרה במהלך הימים האחרונים, ושיש בה משום הפרת שלום הציבור ושגרת חייו".

במשטרה מודים: הדיווחים רק מתרבים

"במהלך הימים האחרונים התקבלו במוקד 100 ובמוקד 110 של המשטרה, דיווחים רבים אודות נערים העטויים במסכות של ליצנים ומפחידים עוברי האורח תמימים בשטחים ציבוריים. ככל הנראה מעשים אלו, הינם בהשראת סרטונים וטרנד בינלאומי שצבר תאוצה ברשתות החברתיות ושכולל סרטונים הכוללים הפחדה ואיומים ע״י חשודים העוטים מסכות של ליצנים. שוטרי משטרת ישראל עיכבו לחקירה נערים רבים שהבהילו אזרחים ברחבי הארץ והפרו את שגרת חיי הציבור".

רצף של מקרים:

ביום חמישי האחרון (28.09), איתרו חוקרי הנוער של המשטרה 4 נערים שהפחידו עוברי אורח בעיר דימונה, כשהם עטויים במסכות ליצנים. מפאת גילם הצעיר (מתחת ל-12) ולאחר שהביעו חרטה ולא היו מודעים להשלכות מעשיהם, שוחררו והועברו להמשך טיפול רשויות הרווחה. 

במוצאי שבת האחרון (30.09), התקבלו במשטרה מספר דיווחים על אדם שמחופש לליצן ומבהיל עוברים ושבים בגן ציבורי בעיר רמלה. בפעילות משטרתית עפ״י מידע, אותר הצעיר ועוכב לחקירה (18).

המשטרה מבצעת מעצרים

אמש עוכבו 2 נערים שהבהילו עוברים ושבים בראשון לציון, זאת בחשד להתנהגות פרועה במקום ציבורי. השניים זומנו לחקירה במשטרה במהלך היום. במהלך הלילה האחרון עיכבו שוטרים 2 נערים בקרית גת בעקבות דיווחים דומים שהתקבלו במשטרה. אמש, עוכבו לחקירה גם 2 נערים (14, 16) שעפ״י החשד הבהילו ואיימו על עוברי אורח בגן ציבורי בעיר חולון. 

לצד הפעילות המגיבה, המשטרה מבצעת כל העת גם פעילות יזומה כחלק ממאמצי מניעה והסברה בנושא. כך למשל לפני שבוע ימים (יום ג׳), במהלך פעילות יזומה של שוטרי משטרת ישראל בצפון הארץ, עוכבו ארבעה קטינים מתחת לגיל 12 שבאמתחתם תחפושת של ליצן. הקטינים הובאו לתחנת המשטרה יחד עם הוריהם ושוחרררו לדרכם לאחר שהוסבר להם ע״י קצין הנוער המקומי אודות הסכנה שבמעשים אותם עפ״י החשד התכוונו לבצע.

מפעילות המשטרה המגיבה והיזומה כנגד התופעה, וכן מחקירת הנערים שעוכבו לאחר שנטלו חלק בתופעה החברתית הפסולה והפלילית, עולה כי המכנה המשותף למקרים הללו הוא הרצון לעשות מעשה קונדס ולקחת חלק בטרנד הפסול. עוד בלט, חוסר המודעות של בני הנוער ואי הידיעה כי מעשים מעין אלו נחשבים פליליים ויתקלו בהתערבות נחושה של גורמי אכיפת החוק. נמצא גם כי במקרים רבים הורי הנערים לא ידעו כלל על מעשי ילדיהם.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load