• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

ראשי ממשלות אוסטרליה וניו זילנד יגיעו לטקס 100 שנה לכיבוש ב''ש

מאלקולם טרנבול מאוסטרליה וביל אינגליש מניו זילנד ייטלו חלק בטקס שייערך בבית העלמין של חללי האימפריה הבריטית שבעיר העתיקה, ב-31 באוקטובר

בית העלמין של האימפריה הבריטית בב''ש (צילום ארכיון: רמי זרנגר)

אורחים חשובים מאוד: ראשי הממשלות של אוסטרליה וניו זילנד, מאלקולם טרנבול וביל אינגליש, יהיו אורחי הכבוד בטקס שייערך בבית העלמין של חיילי האימפריה הבריטית שבפאתי העיר העתיקה, לציון 100 שנה לכיבוש באר שבע, כאשר כוחות האמפריה, בפקידו של הגנרל הבריטי אדמונד אלנבי, כבשו את העיר מידי האימפריה העות'מאנית, בדרכם לכיבוש ירושלים. ביקור ראש ממשלת ניו זילנד דווקא מעורר עניין רב, בשל המתיחות הגלויה בין ממשלת נתניהו, לממשלת ניו זילנד, על רקע פרשיות מביכות ומתיכת ניו זילנד בגינוי ישראל באו''ם, ביוני האחרון.  

בקרב על באר שבע השתתפו פרשים מאוסטרליה וניו זילנד נטלו חלק בקרב, שהיה קרב הפרשים האחרון בהסטוריה. 

עיריית באר שבע מקיימת מדי שנה, ב-31 באוקטובר, יום כיבוש העיר על ידי הדיוויזיה האנז"קית, אזכרה שנתית בבית הקברות לחללי מלחמת העולם הראשונה בעיר זו. נציגי בריטניה, אוסטרליה, ניו זילנד, טורקיה, גרמניה ודרום אפריקה מיוצגים בטקס על ידי שגריר או נציג בכיר אחר. גם נציגי כוח המשקיפים הבינלאומי בסיני (MFO) לוקח חלק פעיל בטקס כמשמר כבוד וחצוצרן. הציבור הישראלי, רבים מהם חברי "העמותה למורשת מלחמת העולם הראשונה בישראל", משתתפים כל שנה בטקס, בו מועלה זכרם של חללי הצבא הבריטי שנהרגו במהלך כיבוש באר שבע ובקרבות שהיו בסביבתה.

סרט הקולנוע ''הפרשים הקלים", הפקה אוסטרלית משנת 1987, על כיבוש ב''ש (ניתן לבחור באיכות HD)

​​​​​​​

מתחם בית העלמין עובר בימים אלה עבודות פיתוח מואצות, כמו גם חלקים של העיר העתיקה ומבואותיה, בתקווה שאלפי תיירים ממדינות אלה יסיירו בעיר. משרד חוץ האוסטרלי הודיע כי ראש ממשלת אוסטרליה יגיע לישראל ב-28 באוקטובר ואילו עמיתו הניו זילנדי צפוי להגיע יממה מאוחר יותר. 

התעניינות עולמית, בשל היחסים המתוחים בין ניו זילנד לישראל

ביקור שני האישים בבאר שבע מעורר עניין רב בעתונות העולמית, במיוחד של ראש ממשלת ניו זילנד, שיחסיה עם ישראל ידעו מורדות רבים במהלך השנים ולא מעט רגעים מביכים עבור ישראל. ייתכן שבשל כך טרם ברור אם בביקורם בישראל ייפגשו השניים עם ראש הממשלה נתניהו. עד לאחרונה, היחסים הדיפלומטיים עם ניו זילנד היו מתוחים, בעקבות התמיכה של ניו זילנד בהחלטת גינוי נגד ההתנחלויות בשטחים ביוני האחרון. 

דרכונים מזוייפים - וגינוי ישראל באו''ם

אך זאת לא הפעם הראשונה שנוצר קרע בין ישראל לניו זילד: בחודש מרץ 2004, נעצרו בניו זילנד שני ישראלים, אורי זושה קלמן בן 31, ואלישע קרא בן 50 בחשד שניסו להנפיק דרכונים מזויפים. על פי החקירה, השניים שירתו כסוכני מוסד תחת מעטה כיסוי של תיירים תמימים. שני הישראלים הודו שניסו להנפיק דרכונים במרמה, אך הכחישו את הטענה שהם סוכני מוסד ישראליים. נגד השניים הוגש כתב אישום בבית המשפט הגבוה בעיר אוקלנד. השניים הורשעו ונשפטו ל-6 חודשי מאסר בפועל והוטל עליהם קנס של 50 אלף דולר ניו זילנדי. לאחר המקרה, דרשה ניו זילנד מישראל הסברים והתנצלות, אך זו לא נענתה לבקשה והכחישה בתוקף את השתייכות הישראלים למוסד. בעקבות סירוב ישראל, ב-16 ביולי, הודיעה הלן קלרק ראש ממשלת ניו זילנד, על השעיית כל הקשרים הדיפלומטיים עם ישראל ועל הטלת עיצומים כנגדה. 

קטע ארכיון: ראש ממשלת ניו זילנד, הלן קלארק, נוזפת בישראל בפרשת הדרכונים המזויפים

ושר החוץ דאז, סילבן שלום, מתנצל בפני ממשלת ניו זילנד:

​​​​​​​

לאחרונה, בספטמבר 2014, סירב משרד החוץ לאשר את כתב ההאמנה של שגריר ניו זילנד החדש, ג'ונתן קאר, וזאת מפני שהלה יועד לשמש שגריר לישראל ולרשות הפלסטינית כאחד. מאז פרוץ המשבר מנוהלים הקשרים בין שתי המדינות באמצעות קאר המכהן כשגריר באנקרה. קודמיו של קאר שימשו כשגרירים לישראל ולרשות הפלסטינית בה בעת, ללא התנגדות מצד ישראל. בשנת 2015 חזרה ניו זילנד מדרישתה לאחד את השגרירות הישראלית והפלסטינית.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load