• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

הבילוי השנתי שלפני יום הכיפורים: סליחות, פדיון כפרות והתרת נדרים

המופע הגדול של הרב בצרי באיצטדיון טרנר, העצירות בתפילה לטובת נאומים שחוקים, הדילוג מפאת קוצר הזמן, השירים הריקודים והברכה המיוחדת לשיר צדק שהתרגש ובירך בחזרה

מנחה האירוע כבוד הרב בצרי הצעיר (צילום: בן בודה)

זו הייתה השנה ה-12 ברציפות למעמד הגדול והמרגש הזה של תפילת סליחות המונית באיצטדיון, השנה השנייה בטרנר אחרי עשור ב-וסרמיל, השנה השנייה ללא היזם והמייסד, הרב בנימין זאב בצרי זצ"ל, שהיה רבה הראשי של הקהילה החרדית בעיר. בנו, ממשיך דרכו, הרב חיים יוסף בצרי, ניהל בשנית את האירוע המיוחד.

לאחר הקדמות מסורתיות, בשעה 12:35 אחר חצות בין יום חמישי לשישי, החלה התפילה עצמה כשבתוך האיצטדיון היו כ-5,500 אנשים בלבד וכעבור כ-25 דקות היו כבר 8,000. נשים ביציע הצפוני, גברים ביציעים הדרומי והמזרחי כשהיציע המערבי סגור וריק לקהל הרחב ואוכלס בעשרות מקורבים.

היה שם בטרנר פסיפס אנושי מגוון של באר שבע היפה – חילוניים, מסורתיים, דתיים וחרדים. לא כמו בכדורגל. ילדים, נערים ומבוגרים. חצי איצטדיון מלא, חצי איצטדיון ריק. מומלץ להסתכל על חצי הכוס המלאה.

8,000 משתתפים באירוע הסליחות השנתי (צילום: בן בודה)​​​​​​​

רק החלה התפילה וכבר עצירה לטובת נאומו של רב העיר באר שבע יהודה דרעי, אח של, שהתנצל שאיחר כי בא מאירוע סליחות מיוחד בדימונה שלמדו מבאר שבע. בהמשך, שוב הפוגה מהסליחות, הפסקה קומית לטובת מופע הסטנד-אפ הקבוע של דוד בצרי, אחיו של המנוח ודודו של שליח הציבור, שאומר את אותם הדברים כל שנה, בפאתוס גדול ובהתלהבות רבה, מדם לבו: "שכולם יחזרו בתשובה ושכל אחד ואחת יביאו לעולם 12 ילדים"...

ואחר כך, למרבה ההפתעה, "מפאת קוצר הזמן, אנחנו נדלג" (בתפילה), הכריז לא אחר מאשר מנחה האירוע כבוד הרב בצרי הצעיר. "קוצר הזמן" לא הפריע לעצור את התפילה בפעם השלישית (!), לטובת שירים וריקודים, מלווים בנגינת דרבוקות מרשימה, בעיקר של צעירים חרדים. חגיגה של ממש, שמחה גדולה. הבילוי השנתי רגע לפני יום הכיפורים.

"אדון הסליחות, חטאנו לפניך רחם עלינו", שרו אלפים בגרון ניחר ושאגות אמן הדהדו באיצטדיון בזה אחר זה. תקיעות שופר ממושכות, חוזרות ונשנות, פילחו את חלל האוויר, האנשים עצמו עיניים, הרכינו ראש ומלמלו ברכה אישית לבריאות, לפרנסה. האמת, מרגש.

איפשהו באמצע היה קטע של פדיון כפרות. הרב בצרי ג'וניור הבהיר שאין "צער בעלי חיים", רק מרימים את התרנגול/ת מעל הראש ומברכים. את הגברים בנפרד עם תרנגול מונף שנראה היטב במסכים ואת הנשים עם תרנגולת. אהה, ולא לשכוח לשים 20 שקלים במעטפות שקיבלתם, את זה קבעו הרבנים, ולשלשל לתיבות המיוחדות ביציעים, כי האירוע הזה עולה הרבה וחוץ מזה, "השנה הזאת (סוף סוף?) בונים את בית יוסף, בית הכנסת הגדול (בקרייה, חזונו של הרב הדגול שנפטר), בעזרתכם"!

ו... יש גם הפתעה גדולה, לטובת חובבי הכדורגל. הרב בונה מתח, מייצר דרמה, מותיר כמה שניות של שקט דרוך ואז משגר ברכה מיוחדת "לשיר מאיר בן אירית, שיר צדק, שאנחנו מאמינים בך"!

גם שיר צדק הגיע לאצטדיון, הפעם לא כשחקן (צילום: בן בודה)

הבלם בשהייה של הפועל באר שבע, עקב חשש לחומר אסור שנתגלה בשתן שלו, שלא היה שותף להפסד בצ'כיה שעתיים קודם לכן, הפתיע בנוכחותו באיצטדיון ולבקשת כבוד הרב שלו מהקרייה נטל את המיקרופון ואמר בקצרה לציבור: "אני מודה לכם על התמיכה הגדולה בתקופה הזו בשבילי. צום קל לכל עם ישראל". הקהל החזיר לשיר בשיר: "אנחנו מאמינים בני מאמינים"...

הגיעה העת לסכם, חצי מחצי האיצטדיון כבר יצא החוצה, החצי שנשאר היה שותף פעיל לסדר התרת נדרים וקללות, ברוך השם. "תודה לבורא עולם על המעמד הגדול הזה", אמר רבי חיים יוסף בצרי, המכונה "הגאון". כבוד הרב המשיך: "תודות לעיריית באר שבע והעומד בראשה, תודות למועצה הדתית והעומד בראשה" ועוד ועוד גופים כאלה ואחרים...

בשתיים וחצי לפנות בוקר, שעתיים לאחר תחילת התפילה, נשמעה הנעילה: "שנזכה לגמר חתימה טובה, לשנה טובה, שנזכה לגאולה שלמה, אמן כן יהיה רצון"!

​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load