• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מעט לפני כיפור: הסכם בנושא קצבאות הנכות

בשורה חלקית לנכים: האוצר, הכנסת, ההסתדרות ונציגי הנכים הסכימו על מתווה להעלאת הקצבאות. עם זאת, בקרב הנכים יש ביקורת רבה: מימוש ההסכם ייארוך שנים ולא כל הנכים ייהנו ממנו במידה שווה

נכים בהפגנה, השבוע, בדימונה (צילום: דוברות המשטרה)

בתום 12 שעות של מו״מ מרתוני, שהסתיים הבוקר, שישי, בשעה 2:00 לפנות בוקר, שנערך בבית ההסתדרות  הושגה פריצת דרך בנושא העלאת קצבאות נכים. אמנם בהסתדרות ובקואלציה מיהרו לברך על המוגמר, אך צריך לזכור כי השלמת המהלך תארך שנים ולא כל הנכים ייהנו מתוספת שווה.

בהסתדרות אומרים כי אלה "הסכמות ההיסטוריות, אשר יביאו לשיפור מצבם של 244 אלף נכים בישראל, באמצעות תוספת לקצבה במספר פעימות והטבות נוספות, והכל במסגרת תקציבית שנתית שתבשיל לסכום של 4.2 מיליארד שקל ב-2021. צוות המו״מ מטעם ארגוני הנכים שהשתתף בדיונים בירך על ההסכמות שהושגו".

מצד שני, לא מדובר העלאות דרסטיות ולא מיידיות, אלא במהלך מדורג, שיחל בינואר 2018 וביצועו המלא יהיה רק בינואר 2021. ההשגים יעוגנו בחקיקה: על פי ההסכם, העלאת קצבת הנכות תחל בינואר 2018 ועד לינואר 2021, בסכומים שמוערכים בהבשלה מלאה של 700-1,800 שקל בחודש (הסכומים הינם אומדן על בסיס מסגרת התקציב שהוסכמה).
 
הנכים הקשים ביותר, הזקוקים להשגחה צמודה, והזכאים לקצבת השירותים המיוחדים ב-2 הרמות הגבוהות של המוגבלות (שר"מ) יקבלו כ-4,500 שקל בחודש.
 
נכים עם 100% אי כושר השתכרות ומעל 80% נכות רפואית יקבלו כ-4,050 שקל בחודש.
 
נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-50% עד 79% נכות רפואית יקבלו כ-4,000 שקל בחודש.
 
נכים עם 100% אי כושר השתכרות ו-40% עד 49% נכות רפואית יקבלו כ-3,800 שקל בחודש.
 
נכים עם 60%-74% אי כושר השתכרות יקבלו בין כ-2,100 שקל לבין כ-2,400 שקל בחודש.
 
תבוצע הצמדת קצבת הנכות לשכר הממוצע במשק.

העלאת ה"דיסריגרד" (הסכום שעד אליו ניתן להשתכר בעבודה ולשמור על מלוא סכום הקצבה. מסכום זה והלאה יורדת הקצבה בצורה הדרגתית) מסכום של 2,800 שקל היום, עד לסכום של 4,300 שקל בשתי פעימות: בינואר 2018 לסכום של 4,000 ₪ ובינואר 2019 לסכום של 4,300 ₪. הוסכם כי תיבחן ההשפעה של העלאת הדיסריגרד, ואם ימצא בתום התהליך השפעה חיובית – הממשלה תשקול בחיוב העלאה נוספת עד לסכום של 5,300 ₪.
 
תינתן תוספת של 150 מיליון שקל להגדלת קצבאות הנכות לילדים.
 
הוסכם על תוספת של 300 מיליון שקל לשמירה על קצבאות הנכות גם בזקנה (כיום, נכים צריכים לבחור בין שמירה על קצבת הנכות וויתור על קצבת הזיקנה, או להיפך. בחירה בקצבת הזיקנה מייצרת פגיעה בגובה הסכום שמקבלים הנכים הקשישים. על מנת למנוע פגיעה זו הוסכם על התוספת). תוספת של 75 מיליון שקל לעידוד תעסוקת נכים. מסגרת העלות לכלל ההטבות הנ"ל היא 4.2 מיליארד שקל נוספים בשנה.
 
יו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן אמר בתום המו״מ: ״עשינו היסטוריה חברתית במדינת ישראל. שיפרנו דרמטית את מצבם הכלכלי של אוכלוסיית הנכים. ברצוני להודות לשר האוצר משה כחלון וליו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לפרופסור אבי שמחון מטעם ראש הממשלה וליוזם הצעת החוק ח"כ אילן גלאון, שעשו כל מאמץ בכדי שנגיע להסכם ההיסטורי ערב יום הכיפורים. ארגוני הנכים גילו נחישות ואחריות במאבקם לצדק חברתי".
 
יו"ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן אמר: ״ההסכם מהווה בשורה אמיתית לנכים, מדובר בהישג שמעלה  את קצבאות הנכות ומאפשר לציבור הנכים לשוב להתפרנס בכבוד מבלי לאבד את קצבת הנכות. נדבך חשוב נוסף הוא שהוספנו לתקציב הכולל תוספת של 150 מיליון שקלים לילדים נכים. אין חשוב וצודק יותר מההסכם הזה שהגענו אליו ובערבו של יום הכיפורים הדבר מקבל משנה תוקף כאשר אוכלוסייה שכל כך זקוקה לסיוע תקבל אותו לאחר יותר מ-15 שנים".
 
ח"כ אילן גילאון: "אנחנו בדרך להסכם היסטורי, הישג משמעותי גם אם לא כל תאוותנו בידנו. ארגוני הנכים הגיעו להסכמה והם מועצת גדולי התורה שלי".
 
נציגי ארגוני הנכים ברכו גם הם על ההישג, אך תוך ביקורת ציבורית קשה של חלק מהציבור שלהם: "ארגוני הנכים מברכים על ההסכם ההיסטורי שנחתם הלילה. מדובר בהסכם חברתי חשוב ביותר. אנו מודים מקרב לב ליו״ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ליו״ר הקואליציה ח"כ דוד ביטן, לח"כ אילן גילון, לפרופ' שמחון ולממשלת ישראל".
 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load