• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

גזענות בב''ש: ''ריח של גופה, לא מתקלחת, כושים ריח של כורכום''

נוסעת בקו אוטובוס עירוני בבאר שבע תיעדה את עצמה קוראת קריאות גזעניות כלפי בני קהילת העבריים - ועוררה סערה. האם ינקטו נגדה הצעדים הקבועים בחוק?

הנוסעת שספגה את העלבונות בשקט (צילום מסך)

​​​​​​​
הסרטון המזעזע, נוסעת משמיעה אמירות גזעניות נגד חברי כת העבריים באוטובוס בב''ש

מזעזע: נוסעת בקו עירוני בבאר שבע תיעדה את עצמה אומרת אמירות גזעניות כלפי בני קהילה העבריים, שנסעו באוטבוס. "איכסה  ריח של דגים, תקני סבון, תשתשפי את הגוף שלך לפני יום כיפור, כושי ריח של כורכום, יא ווילי עלא-סרחה", אומרת האישה ומפנה את המצלמה כלפי התינוקת שהיא אוחזת, ככל הנראה בתה. הסרטון הועלה לרשת ועורר סערה בקהילת העבריים בדימונה וגם בקרב באר שבעים רבים.

זהות האישה שצילמה את הסרט ידועה. היא תושבת באר שבע ומתפרנסת ממכירת מארזי עוגיות. עמוד הפייסבוק שלה מלא בתגובות זועמות ודברי נאצה בעקבות הסרטון, כשהעדין בהם הוא: "גוש סרחון מהלך זה מה שאת! תתביישי שאת אמא לילדים זה החינוך שלך? ביקורתית מזעזעת זה מה שאת! 100 פעמים תצומי אין לכך מחילה,אישה רעה.  השפלת בן אדם מול רבים בלי שיעשה לך כלום".

שני חברי קהילת העבריים שצולמו בסרטון על ידי האישה שהטיחה את עלבונות, לא הגיבו, אך גם איש מהנוסעים לא קם לגנות, למרות השדברים מושמעים בקול רם, כמו שניתן לשמוע ולראות בסרטון (המובא כאן תוך טשטוש פני הנוסעים). 

בישראל קיים חוק למניעת גזענות. סעיף 144ב לחוק העונשין, קובע: "המפרסם דבר מתוך מטרה להסית לגזענות, דינו – מאסר חמש שנים".  נודע, כי משטרת באר שבע בוקדת את התקרית. טרם הוגשה תלונה כנגד מצלמת הסרט.

בקהילת העבריים כועסים מאוד: "אנו עדים לדברי ביזיון, השפלה, ואפליה שחברי הקהילה ושחומי עור אחרים חווים יום יום, רק האירועים לא מתועדים. אבל הנה לכם, דוגמא חיה, ומה שמדהים בקליפ הזה הוא? שהאישה אינה מתביישת במילותייה, ואף מתייחסת לזוג כאל בעלי חיים נחותים חסרי תועלת. היא מצלמת אותם מול פניהם, בשיא החוצפה, צוחקת על זה ונהנית. לאן הגענו? היא לא חסכה במילים עד כדי קריאה לעבר האישה ״יש לה ריח של גופה״, אומר אשריאל בן ישראל, מקהילת העבריים בדימונה, שהעלה את הסרטון המזוויע. 

"תופעת הגזענות הולכת ומחריפה ברחבי העולם, ולצערנו כנ״ל פה בארצנו. אנחנו מבינים כי תופעה זאת אינה מייצגת את החשיבה הכוללת של אזרחי ישראל, אבל מנגד אין אנו תמימים לחשוב שהתופעה אינה קיימת...כי איזה עוד הסבר יש לזה שאחרי 50 שנה של שהייה במדינת ישראל יש כאלה בקרב הקהילה שאינם אזרחים? למרות שאחוזי הגיוס לצה״ל עומדים על 100% מאז 2004 חיילים אלו מתגייסים/מגוייסים עם מעמד של תושבי קבע ומשתחררים באותה המעמד למרות הקרבת נפשם, והמוכנות להקריב את חייהם למען המולדת. איך? איך נסביר שאחוזי זכאות לבגרות מקרב בוגרי כיתה י״ב בבית הספר ״אחווה״ של קהילת העבריים הוא מעל 80% בחמשת השנים האחרונות ולמרות זאת יש עניין לסגור את בית הספר. איך נסביר את זה? התשובה קלה מאוד!".

ועוד אומר אשריאל: "תופעת הגזענות היא מחלה בקרב האוכלוסיה שהולכת ומתפשטת, והדרך היחידה לקטול אותה הוא להוקיע אותה מהשורש הפסיכולוגי העמוק שלה..שאומרת, כי אזרחי ישראל שחומי עור נחותים משאר האזרחים. השורש הזה שמציב תקרת זכוכית לכאלו שרוצים להתקדם ולהגיע לדרגים הכי גבוהים במדינה, שבגלל צבע עורם כביכול אינם כשירים. משהו שלעולם לא יאמר בפשטות, אבל למרות זאת רואים את זה בכל מקום".
אשריאל מבטיח: "תופעה זאת חייבת להיגמר ואנו נשים לה קיץ. עד כה קהילת העבריים שתקה. למרות היחס המזלזל מצד הרשויות כלפינו, למרות הגזענות הממוסדת כלפינו וההתנשאות מעלינו. 
אנחנו ננקוט בכל בצעדים הרלוונטיים כנגד הגברת בסרטון למען יראו ויראו ובכך נוודא שמקרים כאלו לא יחזרו על עצמם. חוק יסוד ״כבוד האדם וחירותו״ יכובד ואנחנו נדאג לזה!".


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load