• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

עדויות: סקס, סמים ואלכוהול בבית החייל בב''ש

חשיפה: חיילים משתכרים, מביאים פרוצות ומתקוטטים אחד עם השני ובבית החייל עומדים אובדי עצות. מידע שהגיע לידי ברנז'ה news מצייר תמונה מדאיגה - צה''ל: 'חיילים מזומנים לשיחות בירור'

בית החייל בב''ש (צילום: גוגל מפות)

שתיית אלכוהול, עישון סמים וקטטות בין חיילים שיכורים: ממידע שהגיע לידי ברנז'ה news עולה כי האווירה במתקן הבאר שבעי הותיק, בו לנים חיילים, בהם חיילים בודדים, אינה הולמת את צה''ל, אם לדבר בעדינות. 

בין האירועים החמורים שאירעו במקום במהלך השנה האחרונה: חיילת נמצאה ערומה על מזרן במועדון. היא הייתה שתויה או מסוממת ולא זכרה אם קיימה יחסי מין, נאנסה או עברה התעללות. היא התחננה לא לדווח לרשויות. על פי אחת העדויות, היא לקחה סם מסוג אקסטזי. 

במקרה אחר, חיילים שיכורים ניסו לדקור איש את רעהו. בנס זה נגמר ללא הרוגים. 
היה אירוע מביש, בו חיילים שיכורים רבו על אוכל בחדר האוכל ופצעו אחד את השני. מאבטח במקום, שניסה להפריד ביניהם, נפצע גם הוא. 

בעקבות שורת תקריות חמורות במקום, יצאה בקשה שחיילים שייתפסו עם סמים או אלכוהול במתקן, יורחקו לאלתר ולא תתאפשר עוד לינה במקום. על פי הטענה, בצבא לא רוצים להתמודד עם התקריות, מכל מיני סיבות. לנוכח חומרת העניין, כך נודע, ביקשו גורמים את התערבות צה''ל וכי תינתן סמכות משמעתית לצוותים במקום, הנושאים באחריות לשלומם של החיילים. המתקן הוא אזרחי, דייריו חיילים ומכאן הריק המשמעתי.

האחראים במקום אובדי עצות ועל פי מידעים שונים, פנו לשלטונות הצבא, ללא הועיל. אין לאזרחים במקום סכמות משמעתית כלפי החיילים. הם לא יכולים לסלק חייל אלים או חייל שיכור, כפי שהיה נעשה לו הדבר היה קורה בבית הארחה או בבית מלון אזרחי, שם וודאי הם היו מוצאים עצמם מתמודדים עם המשטרה ואף נעצרים. עובדי המקום ככל הנראה רק יכולים לפנות לרשויות הצבא, שיפעילו סמכותם על החיילים.  בשל רצף האירועים, הרבה לא נעשה שם בענייני משמעת. 

את המחיר, כמובן, משלמים חיילים נורמטיביים, שלפעמים מואסים באווירה במקום ופשוט עוזבים. הם מנסים למצוא פתרון בבתי אזרחים ובבתי מתנדבים. הגיעו הדברים לכדי חומרה כזו, שלפחות במקרה אחד, הידוע למערכת, חייל העדיף ללון ברחוב, מאשר לבלות בבית החייל. 

בשנה האחרונה התריעו גורמים מפני האפשרות שהאירועים האלימים במקום יסתיימו בצורה חמורה. 

האם חגיגות שתיה מקומן בבית החייל? (צילום: מדיה חברתית, גוגל מפות)

ישיבות וודקה במועדון

אחד מסוגי הבילוי של חלק מהחיילים הוא קיום "ישיבה" במועדון, שאינה אלא תחרות שתיית וודקה. בתום הבילוי המפוקפק, שלבטח אינו הולם התנהגות תקינה של חיילים בצה''ל, המשתתפים מובלים  מחוסרי הכרה, שיכורים לגמרי, לחדריהם. זה שחייל לא נזקק לטיפול רפואי בשל הרעלת אלכוהול או נחנק מהקיא של עצמו, ככל הנראה עומד בבחינת נס. 

''אני עושה את ההפרדה בין שובבות של חיילים צעירים, שבסופי שבוע או באפטרים רוצים לבלות ולשמוח, לבין מה שקורה שם", מספר עד ראיה. ''זה חורג הרבה מעבר לסביר. חייל שיכור זה לא סביר. להביא בחורות זרות לתוך המתקן זה לא סביר. מכות זה לא סביר".

''חמור למשל, שמביאים אנשים זרים ללון במתקן. שמביאים צעירות על מנת לקיים יחסי מין. תבוא בלילות, תשמע מה הולך פה אפילו מבחוץ'', אומר גורם אחר.

על פי המידע שבידי ברנז'ה news, המצב אינו חדש. מזה תקופה ארוכה, כך נודע, מתריעים  גורמים במערכת על הדברים החמורים המתרחשים בבית החייל. 

''לכולם נמאס כבר", אומרים לנו עדים המעורים בפרשה. ''זה מקום שאמור לספק פתרון לינה לחיילים ובעיקר, לחיילים בודדים. בין החיילים הבודדים, כאלה שמשרתים בצה''ל בניגוד לדעת משפחתם ולמרות הקושי, מבקשים לתת מעצמם את המקסימום. בין אלה, חיילים חרדים שעצם רצונם לשרת בצה''ל גורם למשפחתם לנדות אותם. בשבילם, בית החייל הוא הבית היחידי שנותר".

''לבית החייל מגיעים חיילים מכל האוכלוסיות, בהן אוכלוסיות קשות. אין סיבה שחייל בודד, המשרת בצה''ל לפעמים תוך קושי אישי אל מול משפחתו, או חיילים שעלו בגפם בישראל, יסבלו מחיילים שיכורים, אלימים או מסוממים. חייל שפורע חוק צריך לעוף משם", אומרים גורמים שמכירים את המקום.

בשיחות עם ברנז'ה news הובא חשש מהקלות בה ניתן להחדיר אלכוהול ולכאורה, גם סמים, למתקן בו שוהים חיילים ולא ברור כיצד כל מי שחפץ בכך, יכול ליצור מגע עם החיילים במקום. לא צריך להפליג בדמיון מה יכול להתרחש שם. 
וודקה חורטיצה בנוהל. האם כך צריך להיראות מקרר של חיילים? (צילום סלולארי)
יש לציין, לשם ההגינות, שבבית החייל בבאר שבע לא הכל שלילי: המוסד הותיק מספק לינה לחיילים בעיר מזה כמה עשורים ובצוות במקום עושה עבודתו במסירות רבה, באווירה מאוד משפחתית. בבית החייל מתארחים חיילים הבאים לעיתים מבתים במצב קשה או שעלו בגפם לארץ והצוות במקום רואה בהם את בניו לכל דבר. הבעיה אינה עם החיילים הנורמטיביים, אלא עם החיילים הבעייתיים. עם כל ההבנה למצבים סוציאליים קשים, מקומם של שתיינים ואנשים אלימים לא שם, לא ליד החיילים הבודדים היקרים שעולים בגפם לישראל לשרת בצה''ל, לא ליד חיילים טובים ומסורים. לא ברורה הרפיסות של צה''ל בנושא.

ארגון 'יחד למען החייל' אומר בתגובה: 
"מדובר בטענות מוכרות וחסרות בסיס שמקורן בסכסוך בין חיילים המתגוררים בבית החייל. החיילים המתגוררים בבית החייל מקבלים מענה לצרכיהם ובית חם, אולם נדרשים להתנהג על פי כללי ההתנהגות המחייבים".
"כל סוגיה משמעתית המתרחשת בבית החייל מועברת לבדיקת צה"ל שהוא הגורם היחידי המוסמך לטפל בבעיות משמעת של חיילים. המדיניות הברורה היא של אפס סבלנות כלפי מקרי אלימות או מקרים של שימוש באלכוהול וסמים בשטח הבית. עובדי ומתנדבי בית החייל עושים מעל ומעבר על מנת לטפל בכל חייל וחיילת ומגלים רגישות מיוחדת לצרכים של חיילים בודדים תוך הקפדה על קיומו של הבית כבית חם ובטוח לכלל החיילים".

תגובת יו"ר מתנדבי יחד למען החייל סניף באר שבע, ציפורה חלפון:
"גם אני כמו רבים אחרים קראתי את הפוסט של אותו חייל בודד.מבדיקה שערכתי מול כל הגורמים המטפלים לרבות הנהלת בית החייל והמרחב התבררה לי תמונה אחרת לגמרי, מאותה תמונה שצייר החייל. לצערי, היום היד קלה על המקלדת וכל אחד יכול לרשום מה שבא לו ואיך שבא לו".

"במקרה הספציפי הזה מדובר אומנם בחייל בודד אבל ישנם דברים שאני מנועה  לדבר עליהם בטח ובטח לא בתקשורת.
אני אציין שכולם מכירים את החייל ואת מה שמסביב:
החייל מטופל בבית החייל בצורה הולמת ומכבדת הוא זכה ליחס מיוחד ממנהל בית החייל בגלל מצבו האישי.

אין לי מושג מדוע החייל בחר להתנצח, דרך המדיות החברתיות דבר שהוא לא ראוי ולא מכבד.

אנחנו מתנדבי יחד למען החייל עושים ימים כלילות עבור כל החיילים אך בפרטי עבור החיילים הבודדים והמאושפזים.אין מציאות שחייל פונה אלינו ולא מטופל.לצייר תמונה כפי שצייר החייל הבודד זה פשע כלפי מערך המתנדבים שלנו.

חשוב לי לציין ששוחתי עם מנהל בית החייל הרצל מלול וקיבלתי ממנו תמונת מצב מדוייקת אודות המקרה הזה ובכלל.דברים שרואים מכאן לא רואים משם 
גמר חתימה טובה למתנדבי יחד למען החייל.לחיילי צה"ל אנשי כוחות הבטחון ולכל עם ישראל בארץ ובעולם!".

עידכון 

מדובר צה''ל​​​​​​​ נמסר בתגובה: "בית החייל הוא אחד מפתרונות הדיור המוצעים לחיילים בודדים ולחיילים אשר הגעתם לבסיס אינה מתאפשרת מטעמי מרחק. בבית החייל ניתנים לחיילים לינה, כלכלה וליווי אישי וחברתי. במקביל, חלים על החיילים המתגוררים בו כללי התנהגות נאותים ובסיסיים. במקרים בהם מתקיימת פגיעה בחיילים או בצוות בית החייל, נקראים החיילים לשיחות בירור בפני מפקדיהם ביחידה והן בפני סגל מדור בודדים באכ"א, בה מובהרים להם כללי ההתנהגות המצופים מהם. במקרים חריגים במיוחד, בהם ממשיכים החיילים בהתנהגות החריגה, הם נדרשים לעזוב את בית החייל וניתנת להם האפשרות לקבל השתתפות בהוצאות שכר דירה. ההחלטה להרחיק חייל בודד מבית החייל מתקבלת בכובד ראש כאשר ניתנת הדעת על השלכת התנהגותו על יתר החיילים המתגוררים בבית החייל, לצד המחויבות של צה"ל לספק לו פתרון דיור הולם".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load