• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

מפוטרים בטבע טק: ''ההסתדרות והחברה מכרו אותנו, זה חיסול חשבונות''

כעשרה ממפוטרי טבע טק עורכים משמרת מחאה בסמוך לבניין ההסתדרות בבאר שבע בטענה כי מי מאחורי פיטוריהם עומדים מנעיעם של נקמה אישית. יו''ר ההסתדרות מאיר בביוף: ''מבין לכאבם, אך לא נותרה ברירה''

משמרת המחאה של מפוטרי טבע טק (צילום: אסף פוזיילוב)

משמרת מחאה, של כ-10 מתוך 110 מפוטרי טבע בדרום, בסמוך לבניין ההסתדרות בבאר שבע. ''מה שנעשה פה הוא מעשה לא תקין", אומר חגי רסאד, אחד המפוטרים ומי שהיה אחד הקולות הפעילים נגד הפיטורים. ''יש בין המפוטרים מפרנסים במשפחות מרובות ילדים ועובדים מצטיינים. יש לנו תחושה כבדה כי מאחורי הפיטורין עומדים מניעים של חיסול חשבונות, בעיקר כי חלקנו היינו מאוד בולטים במחאה כנגד הכוונה לפטר עובדים בטבע ואני ביניהם. יש לנו תחושה שפוטרנו, כי התנגדנו לוועד הנוכחי. לאנשים שפוטרו אין תעוסקה אחרת, הם פשוט נזרקים לרחוב. נודע לנו גם  שלא כולם פוצו באותה מידה.  ביקשנו לראות את רשימת המפוטרים, לדעת את מספרם המדויק ולראות את הפרוטוקלים של הישיבות בהן ההסתדרות והנהלת המפעל החליטו מי יפוטר וכמה יפוטרו ולא קיבלנו תשובה", אומר רסאד.

המשבר בתעשייה הכימית בנגב, שהיא המעסיקה הגדולה באיזור, אינו חדש ורק לאחרונה היו אלה עובדי כיל, שהייתה אחת החברות החזקות במשק, לספוג את חרב הקיצוצים. כעת זהו תורה של טבע, שנחשבה לאחת החברות הרווחיות והחזקות במשק. לטענת המפוטרים, היה הסכם כי לא יפוטרו עובדים מבוגרים או מצטיינים, הבטחה שלטענתם הופרה על ידי ההסתדרות. "ההסתדרות מכרה את כולנו כדי לסגור חשבונות עם מתנגדי הוועד. זו הסיבה להבדל העצום בהסכם עם המפעל בכפר סבא", אומרים המפוטרים. 

בין המפוטרים, עובדים מצטיינים ועובדים ותיקים, בהם כאלה שמעמדם הסוציו-אקונומי נמוך. אחד המפוטרים שהשתתף במשמרת המחאה, אף נפצע במהלך עבודתו. לטענת המפגינים, הייתה הבטחה לא לפגוע במקרים קשים ולהתחשב במפרנסים מבוגרים.

משמרת המחאה של מפוטרי טבע טק (צילומי וידאו: אסף פוזיילוב, צילומים מרשת חברתית)

יו''ר ההתסדרות במרחב הנגב, מאיר בביוף, אמר בתגובה: ''אין תופסים בן אדם בשעת צערו ובמיוחד, כאשר המפוטר הוא מהנגב, מקום בו אין אפשרויות תעסוקה אחרות. הפיטורים נעשו בהדברות מלאה בין ההתסתדרות לבין הנהלת המפעל. דובר בתחילה על מספר מפוטרים גדול יותר, כ-175 איש והצלחנו בסופו של דבר להציל כשישים מקומות עבודה ומספר המפוטרים עומד על 110. במצב אליו נקלעה החברה, לא נותרה ברירה. מזה כשנתיים, כשליש מהעובדים שהיו מגיעים בבוקר למפעל, היו מחתימים את הכרטיס ונותרים חסרי מעש, בשל הירידה בהיקפי הייצור של החברה. החברה לא יכולה הייתה להמשיך להתנהל כך והחליטה לפטר עובדים שמבחינתה לא היו יצרניים. ייתכן, ומספר המפוטרים למעשה יהיה קטן יותר, אם קבוצה של כעשרה עובדים, שהיו במעמד של מנהלי משמרות יסכימו לעבוד במעמד של עובדים רגילים. לאחד המפוטרים הוצע מקום עבודה בפתח תקווה, אך הוא לא הסכים לנסוע מדי בוקר. הוצע לו גם מקום עבודה באשדוד, אך לא הסכים".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load