• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

תומכי BDS כינו זמרת מב''ש ''רוצחת ילדים'', המרוקנים חיבקו בחום

נועם וזאנה, מוסיקאית באר שבעית המתגוררת שנים בהולנד, הוזמנה להופיע בפסטיבל הג'ז של טנג'יר ופעילי ה-BDS ארגנו נגדה הפגנה. זה לא עזר להם: המרוקאים חיבקו אותה בחום

המוסיקה ניצחה את ה-BDS: נועם וזאנה עם הזמרת המרוקנית טימה, ערב המופע (צילום: פייסבוק)

סערה במרוקו: הזמרת נועם וזאנה, באר שבעית המתגוררת שנים רבות בהולנד, הוזמנה להפויע בפסטיבל בג'ז של טנג'יר שבמרוקו, המקבץ יחדיו אמנים מהעולם כולו. ביקורה עורר סערה: אנשי תנועת ה-BDS, הדוגלת בחרם על ישראל, טענו כי "נועם וזאנה הייתה חיילת בחיל האוויר הישראלי, והיא אחראית למות ילדים פלסטינים". וזאנה שירתה בתזמורת צה''ל, עובדה שנעלמה מעיניהם, אבל למה להם לקלקל את הטיעון שלהם עם עובדות. 

לפני הופעתה הראשונה, כמה עשרות תושבים מקומיים, ביחד עם פעילי BDS, התקבצו ברחבת האולם בו הופיעה והפגינו נגד הזמנתה לאירוע. המשטרה המקומית פינתה אותם כעבור דקות. הפעילים גם כתבו נגדה בעמוד הפייסבוק שלה, כשהם מאשימים את הוריה "בגזל בתי פלסטינים" ואותה ב"שירות בצבא הכיבוש, האחראי למות מיליוני פלסטינים", כדברי כותבי הפוסטים. 

נועם וזאנה וטימה, זמרת מרוקנית, בדואט ששרו בהופעה בעברית ובערבית

התגובות של המרוקאים לא איחרו לבוא: ''אף אחד לא שואל למה הוריה של וזאנה נאלצן לעזוב את מרוקו? אולי הם עשו זאת בגלל פנאטים כמוכם, אנשי ה-BDS?", ''נועם, ברוכה הבאה למרוקו, את מוזמנת תמיד לשיר אצלנו". היו גם מרוקאים שהעלו קטעים מהופעת הפייטן ר' חיים לוק, האהוב מאוד במדינה. בסופו של דבר, שתי ההופעות המתוכננות של וזאנה התקיימו כסדרן, למורת רוחם של אנשי תנועת החרם.
אמנים ישראלים ויהודים מופיעים במרוקו, בלי בעיות. אפילו הטלוויזיה המקומית עורכת מפעם לפעם מופעים של הזמר היהודי-מרוקני. מחאות כנגד ישראלים ישנן, אבל לא כדבר שבשיגרה.

לא זאת בלבד, אלא שגולשים רבים ממרוקו הביאו את הסתייגותם מאמירות אנשי ה-BDS: "ברוכה הבאה למרוקו", כתבו לה בעברית. "בואי לשיר אצלנו בטנג'יר, את רצויה כאן", "מרחבא - ברוכה הבאה!", ועוד. רוב הגולשים, כך נראה, היו בעד קיום ההופעה ואף קיבלו את נועם וזאנה בחום. הסערה התקשורתית גם סייעה לא מעט ליחסי הציבור של הפסטיבל והמופע של נועם. 

ההפגנות נגד הופעתה של נועם וזאנה בטנג'יר. בסופו של דבר, המופעים התקיימו כסדרם (צילום: HIBAPRESS)

​​​​​​​
למרות שהיא מתוגררת שנים רבות בהולנד, עיריית באר שבע בחרה בנועם ואזנה להשתתף בסרטון המיתוג לעיר באר שבע, בוא היא נראה מגיעה למרכז הצעירים, חותמת למעריצייה ושרה באנגלית.

המחלוקת סביב ההופעה של וזאנה סוקרה בערוץ אל-ג'זירה בשפה הערבית ובערוץ חדשות מקומי, אך לא גרמה למארגני הפסטיבל לבטל את המופע. נועם אף שרה דואט עם זמרת מרוקנית, טימה, בעברית ובערבית.

הטלוויזיה המרוקנית מארחת לא אחת, מוסיקאים יהודים וישראלים נוסעים למרוקו על בסיס קבוע, בהם באר שבעים רבים. על שמירת קברי הצדיקים במרוקו מופקדים מקומיים שאינם יהודים ובאר שבעים שביקרו שם מספרים על יחס חם.

אחרי המופע, נועם וזאנה העלתה סרטון בו היא מודה לקהל הצופים שהגיע לקונצרט (מתוך הפייסבוק האישי)


​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load