• 23 מאי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

המשטרה סיכמה שנה: ירידה בפשיעה, אך לא בכל השכונות

במהלך החודשים האחרונים פעלה המשטרה לפצח את הפרוטקשן בעמק שרה, את הזנות בעיר העתיקה ואת מוקדי האלימות בבאר שבע. גם המגזר הבדואי תוגבר בנק' משטרה חדשות

פעילות אכיפה בב''ש (צילום: דוברות המשטרה)

מבצע מכת מחץ למיגור תופעות של אלימות במרכזי קניות, נהיגה פרועה, זנות וגביית דמי חסות בעמק שרה נחל הצלחה גדולה - כך מסר הבוקר מפקד המחוז הדרומי במשטרה, ניצב דוד ביטן, בבמפגש עם עיתונאי הנגב, לכבוד השנה החדשה. במהלך המפגש העולו נקודות מרכזיות הנוגעות לפעילות המשטרה בנגב, המאופיין בזירות מורכבות ומרחב גיאוגרפי גדול. 
במהלך השנה האחרונה ניתן דגש בפעילות המשטרה לנקודות אשר הציבור העלה כמציקות לו במיוחד: נושא האלימות במרכזי הקניות דוגמת BIG בבאר שבע, מצד תושבי הכפרים הסמוכים לבאר שבע. במהלך מבצע מרוכז, נתפסו מאות כלי תקיפה, הורדו מהכביש מאות כלי רכב וניתנו דוחות כנד נהגים ללא רשיון, בהם ילד בן 10 וילדה בת 14, שגם להוריהם לא היו רשיונות. 

פעולת אכיפה מיוחדת נעשתה בעמק שרה, שם השתרשה תופעה של גביית דמי חסות באמצעות שמירה כפויה: בעלי עסקים חויבו לשלם על "שמירה", תמורת קבלות מס כשרות לגמרי, כשלמעשה הם משלמים דמי חסות לגורמים עברייניים. היעדר תלונות בנושא הייתה כי לסוחרים היה באיזה שהוא מקום שקט: שילמו לעבריינים על ''שמירה'' ולא נפלו קורבן לפריצות והתנכלויות שלהם. במהלך המבצע פוצחו לא מעט מקרים באיזור התעשייה. 

בשבועות האחרונים גם נעשתה פעולת אכיפה למגר את מוקדי הזנות בעיר העתיקה של באר שבע ואת מוקדי ההימורים.

זירה נוספת בה פעלה המשטרה היא במיגור ותפיסת סמים. המשטרה חלטה במהלך 12 החודשים האחרונים לא פחות מתשעה טון קנאביס, כאשר בנגב נערכת פעילות של איתור ותפיסה גם בשטחי אש וגם בשדות חקלאיים, בהם גידולי הקנאביס מוחבאים בתוך גידולי ירקות ומניבים הכנסה נוספת ורווחית למגדלים. מעבדות סמים נתפסו כשהן מוסלקות במרתפי בתים וגם, נתפסו סמים הנחשבים "מיושנים" כמו בולי LSD. אחת ההאשרות לגבי הגידול בתפיסות קנאביס הוא ההצהרות על לגליזציה כביכול, שנתנו הרגשה שהכל מותר. לדברי ביתן, לא חל כל שינוי במדיניות האכיפה כלפי מעשני הקנאביס והם עדיין צפויים לאותם עונשים.

זירת נוספת בה פעלה המשטרה הינה המגזר הבדואי, עם הקמת עשרות נקודות חדשות ביישובים. מתברר, מספר ביתן, כי נקודת המשטרה והשוטר היישובי הופכים להיות, בסופו של דבר, לנציג הראשון של ממשלת ישראל שהם פוגשים מאז קום המדינה ואז השוטר הופך להיות גם נציג משרד ושאר משרדי הממשלה. אל שורות המשטרה הצטרפו לאחרונה 200 שוטרים נוספים, בהם כאלה שיופנו לנקודות ביישובים.

דגש נוסף שהושם הוא בתחום עבריינות הסייבר ומבצע "דג ברשת", במהלכו סוכנת משטרה הביאה להפללת למעלה מ-20 חשודים בפדופיליה. ביתן סיפר כי המשטרה נוכחת גם ברשתות וברשתות החברתיות ובצ'אטים.

בסיכום השנתי, ניכרת ירידה בהיקפי השפיעה בבאר שבע, אם כי לא בצורה אחידה בכל השכונות. ישנן שכונות בהן התחושה היא כי היקף הפשיעה עלה.

נושא תאונות הדרכים עמד הפרק, כאשר מספר כבישים בנגב ניכרים כמוקדי תאונות ובעיקר, כבישים הסמוכים ליישובים בדואים, דוגמת כביש 25. אל מול המשטרה פועלת מועצה של נכבדים בדואים, בעלי קשת רחבה של השקפות, אשר עושה לשיפור המצב, כאשר האוכלוסיה עצמה מבקשת לשים סוף למכת תאונות הדרכים.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load