• 25 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''שנה שעברה שילמנו לצהרון 100 שקלים. השנה - 635''

הדילמה של אימהות גן גרעינים בשכונה ו', המשרת בעיקר אוכלוסיות מוחלשות: לצאת לעבודה או לשמור על הילד. ''אנחנו לא עומדות במחיר, אין לנו''. עיריית ב''ש: ''קיימת אפשרות להגיש בקשת מילגה''

גן גרעינים. 635 שקלים לצהרון (צילום: דני בלר)

''עד לפני שנה, היינו משלמים לצהרון בגן 100 שקלים לחודש. השנה, בגן חובה, המחיר עלה ל-635 שקלים ואנחנו לא יכולים לעמוד בזה", אומרת ר' (שמה המלא שמור במערכת), אם לילדה ב"גן גרעינים", השיך לזרם הממלכתי דתי ומופעל על ידי עיריית באר שבע. באותו מבנה, בשכונה ו', שוכנים זה ליד זה גן גרעינים, שהוא גן חובה וגם חמניה, שהוא טרום חובה: ''בשנה שעברה, בטרום חובה, שילמתי 100 שקלים לחודש לצהרון, שכאימא חד הורית עובדת, מאוד חשוב לי. גפ ככה אני מעוסקת במשרה מאוד חלקית וכמו כל האימהות בגן, בשכר נמוך. 100 שקל עוד היה סביר. השנה נדהמתי כשאמרו לנו שבמסגרת הרפורמה נשלם 635 על הצהרון".

ללא צהרון, האימהות נאלצות להוציא את הילדים מהגן בשעה 14:00. המעסיקים לא רואים בעין יפה כי כבר בצהריים האימהות נאלצות להפסיק את הכל וללכת להוציא את הילדים. 

ר' אומרת כי הגן משרת בעיקר אוכלוסיה מעוטת יכולת: ''בגן יש הרבה אימהות חד הוריות, העובדות קשה מאוד למחייתן, למשל בעבודות ניקיון במקום מרוחק. אף אימא לא מסוגלת לעמוד בתשלום. קורה מצב אבסורדי שאימהות יוצאות מהעבודה לאסוף את הילד ולוקחות אותו איתן לעבודה במקומות בהם מנקות. פנינו לעירייה, הסבירו לנו שהייתה רפורמה. אז בשכונות מבוססות משלמים 900 שקלים, אבל משפחות שם ברמת הכנסה אחרת. פה זו אוכלוסיה ממש מוחלשת. לא רק זה, אנחנו עוד עלולות לאבד מקומות עבודה בגלל זה. ניסינו להגיע לאנשים בעירייה, שלחנו מכתבים, אבל פשוט אי אפשר''.

ר' אומרת שהאימהות במצב בלתי נסבל: ''אנחנו צריכות לבחור בין לעבוד, גם ככה בחלקי משרות, לבין להשאיר את הילד בצהרון. פשוט אין לנו ממה לשלם. כמה אני כבר מרוויחה שאני צריכה לשלם על מסגרת הצהרון 635 שקלים לחודש?''.

האימהות  בגן שלחו מכתב לראש עיריית באר שבע, אך טרם קיבלו תשובה. 

רפורמת הצהרונים באה להיטיב, אבל יש משפחות מוחלשות שלא יכולות להינות ממנה

בחודש יוני  הכריז בקול תרוטע גדולה יו"ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס, על מהלך של הוזלה ופיקוח על מחיר הצהרונים כבר משנת לימודים זו. עלות הצהרון אמורה לעמוד על  650 ש"ח לחודש, כאשר המדינה מסבסדת בסכום של בין 150 ל-350 שקלים, על פי הדירוג הסוציו-אקונומי של הרשות המקומית. באר שבע שייכת לאשכול הוסיו-אקונומי 5, אך משפחות מוחלשות משתייכות לאשכולות 2 ו-3. 

התכנית מבוססת על תכנית הצהרונים ציל"ה, שהופעלה בירושלים. היא מאפשרת מסגרת מותאמת לרשות המקומית, כך שלראש הרשות תהיה אפשרות להרחיב את הצהרון בהתאם לבקשת ועד ההורים היישובי בהחלטה רוחבית, גורפת ולא מוסדית, ובתנאי שהסכום המקסימלי לילד לא יעלה על 935 ש"ח (לפני השתתפות המדינה).

הצהרון בעצם מעניק מסגרת המשך להורה העובד. במקרה של משפחות חד הוריות, אימהות מוצאות עצמן בדילמה, כי יוצא שבעצם הן משלמות יותר ממה שמרוויחות - ומעדיפות לוותר על עבודה. זוהי בעיה כלל ארצית, שהאימהות בגן גרעינים הינן חלק ממנה. 

בעיריית באר שבע אומרים בתגובה:  "בגן "חמנייה" פועלת מזה כשני עשורים תכנית מיל"ת. בתחילת שנת הלימודים החדשה תשע"ח ,נפתח בסמוך לגן זה, גן "גרעינים". בקשת העירייה להפעיל בגן החדש את תכנית מיל"ת נענתה בשלילה וזאת בשל כניסת תכנית ניצנים. לטובת ילדי גן "גרעינים" יופעל צהרון ניצנים בסבסוד של 300 ₪ לילד. יש לציין ,הורים שלא יוכלו לעמוד בסכום הנדרש עבור הצהרון,  יוכלו להגיש בקשה לוועדת מלגות".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load