• 26 מאי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אלינור רווח אזולאי, גמ''ח של אישה אחת ובאר שבעים עם לב זהב

אלינור רווח אזולאי עוזרת לבאר שבעים רבים, מכל הלב ועם כל הנשמה. השנה, כך היא מספרת, המצוקה גדולה, גם בקרב משפחות עובדות

גמ''ח של אישה אחת: המחסן של אלינור, חלק קטן מהעזרה שהיא מעניקה לנזקקים (צילומים: פייסבוק)

אלינור רווח אזולאי מוכרת ואהובה מאוד על חברי קבוצת הפייסבוק "באר שבע ביחד", המונה 86,000 חברים. אלינור, תושבת באר שבע, אינה יושבת מול הטלוויזיה כשהיא מסיימת לעבוד ולטפל בבית. היא נרתמת לעזור למי שזקוק לעזרה: ממזון לתינוקות ועד לפתרון מצוקה בבית, אלינור היא גמ''ח של אישה אחת. בנסף, היא רעיה ואימא במשרה מלאה. בבית יודעים, מבינים וגם מפרגנים לאימא. 

החילונים פחות מכירים את המושג הזה, גמ''ח. בקרב הציבור החרדי, נפוצים גמ''חים המסייעים לנזקקים, בלי לשאול שאלות. מי שמבקש, ככל הנראה מחל על כבודו וקשה לו, אז מסייעים ביד רחבה. יש למשל גמ''ח טיטולים וגמ''ח תרופות, גמ''ח מזון וגמ''ח בגדים, שמשפחות חרדיות נעזרות בו במידת הצורך. לכשהמשפחות מתחזקות כלכלית, הן תורמות לגמ''ח בעצמן. סוג של ערבות הדדית יפה ומרגשת. 

אלינור רווח אזולאי עושה למען מי שנקלע לשעה קשה בחיים בחפץ לב ומקצוענות ראויה לציון. זה לא אומר שהיא נוהגת כמו מכונת חישוב: רק היא יודעת כמה דמעות נגבה מפניה, כי היא נותנת את הלב בעשייה שלה ולא נותרת אדישה לכאבם של אחרים. רק לאחרונה סייע לאם חד הורית, לשני תינוקות, שנזרקה מביתה. האם ישבה מחוסרת תקווה במרכז גילת. תוך מספר שעות, אלינור איתרה לה מקום לינה, דאגה לטיטולים, למזון, לריהוט בסיסי. לא הרפתה, עד שראתה שהאם עומדת על הרגליים וכל גורמי הרווחה מטפלים בה. 
תמיד עם חיוך ותמיד משרה אווירת שמחה: אלינור, מימין, עם חברה, מסייעת ברוחב לב ומכל הנשמה, כאן בדרך להעניק תרומת מזון (צילום: פייסבוק)​​​​​​​
בפעם אחרת, נודע לה אודות צעירה שנותרה ללא פרנסה, ללא מזון, ללא קורת גג. תוך שעות הכל היה מוכן. מאות סיפורים, מאות אנשים ששמעו את קולה המרגיע ולגמו בפעם הראשונה קפה או תה, אכלו עוגיה וקיבלו תקווה. "צריך להיות ברור: אני בודקת מי עומד מולי. עוזרת כשצריך ובעיקר, עוזרת למי שמראה רצון לעזור לעצמו. אם זה בחור צעיר שיכול לעבוד, בהחלט אשלח אותו לעבוד ומבחינתי, שיאסוף בקבוקים. מצד שני, אני יודעת שמי שפונה אליי עובר רגע קשה בחיים. אז אני מכוונת, מפנה למי שצריך, עושה הכל באהבה גדולה''.

המהירות בה משפחות ויחידים יכולים להדרדר למצבי מצוקה, גדולה מאוד. פיטורים, מחלה פתאומית ואפילו תקלה גדולה בבית. עבור משקי בית רבים בבאר שבע, שהמפרנסים שלהם אינם מגיעים אפילו לשכר מינימום, כל אירוע בלתי צפוי עלול להוביל אותם למצבי מצוקה. 

בעניין הזה, באר שבע לא אבדה את הערבות ההדדית ויעידו על כך תגובות לפוסטים בנושא ב"באר שבע ביחד": חברי הקבוצה מבקשים לעזור, בכל דבר אפשרי, לפי יכולתם וכל דבר קטן נספר ועוזר. כך אם החייל שנזרק מביתו, שרבים ביקשו לארח אותו לחג. כשאלינור מבקשת לסייע, הלבבות נפתחים. 

כמובן, שיש אחרים גם העושים במלאכה בבאר שבע, עמותות וגם יחידים. מבשלים לשבת עוד קצת ומעבירים חמגשיות למשפחות. מארחים בחגים, תורמים בגדים של הילדם שכבר גדלו, במקום למכור מפרסמים מודעה "למסירה". הכל, חלק מערבות הדדית יפה, שמאוד מאפיינת ומייחדת את באר שבע.

​​​​​​​לפעמים, משפחות נקלעות למצוקה בשל דבר פעוט, שעבר משפחה מעוטת יכולת, זה עולם ומלואו: חוב לחברת החשמל, טוקמן לשיחות חירום, מזון לתינוקות, ציוד לבית ולעיתים: קורת גג. אנשים פונים לאלינור, כי יודעים שיצמאו אצלה אוזן קשבת. והיא לא עמותה, לא ארגון, לא מוסד: היא באר שבעית שלקחה יוזמה. 

היא לא רצה לתקשורת, לספר לחבר'ה מה היא עושה. היא יודעת דיברנו היום בבוקר, אבל לא יודעת על הכתבה וכשתדע, צריך לקוות שלא תכעס. ניסינו להבין את המניע אותה לתת מעצמה בהתנדבות לא קלה. ''אני לא ורצה שיהיה ילד אחד, או משפחה או בן אדם, שיידעו מחסור. שיהיה להם את הדברים הבסיסיים. שאיש לא יחוש שעולמו חרב עליו בגלל שאין לו מה לאכול. אני יודעת קושי מהו ומה זה לחוש את חוסר הוודאות הזו. אז אני משתדלת ורוצה שאחרים לא יעברו את זה, עוזרת איפה שאני יכולה כומה שאני יכולה, בזכות אנשים נפלאים עם לב רחב שרנתמים לסייע".

בקיר הפייסבוק שלה יש משפט שחוזר עליו הרבה בכל מיני צורות: "ואהבת לרעך כמוך". היא מגשימה את זה הלכה למעשה, לא רק במישור החומרי, אלא גם במישור האנושי: תשתדל לשמח את מי שעצוב בשל מצבו. תמיד עם חיוך.

לקראת החגים, זרם הפונים אליה גובר, כפי שהוא גובר לכל הגופים והעמותות העוסקות בסיוע. מתברר שאלה הפונים אינם "העניים הקלאסיים". אלה מה שמוגדר "העניים החדשים", משפחות עובדות, שלא עומדות בהוצאות: ''כל שנה מספר המשפחות הפונות גדל. השנה, מדובר בהיקף גדול של משפחות הנזקקות לעזרה לקראת החגים.  אנשים פשוט לא מצליחים לעמוד בהוצאות היומיומיות. המשכורת נבלעת במשכנתא ובהוצאות ובכיסוי חובות. מדובר בנאשים שעובדם קשה, אך השכר הנמוך לא מאפשר להם לפרנס את המשפחה. זה כל שנה גדל, כל שנה יותר אנשים נכנסים למעגל הזה, בבאר שבע". 

בימים האחרונים, אלינור עוסקת במסע גיוס תרומות למי שנזקק, יומם וליל: ''אני מתפללת ומקווה שאוכל להעינות לכולם, כי השנה קשה במיוחד". "אלמלא האנשים הנפלאים שנרתמים לעזור, לא הייתי מצליחה. מבאר שבעים, אנשים פרטיים עם לב זהב ועד לאנשים בעלי יכולת, שנתונםי מכל הנשמה ולשם שמים. באמת שבאר שבע התברכה באנשים טובים, עם לב רחב, שלא שכחו ערבות הדדית מהי. בזה אנחנו מיוחדים ומאוחדים באמת!".

​​​​​​​

​​​​​​​

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load