• 25 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

נס כפול בסורוקה: חיי צעיר ניצלו, בדיוק ארבע שנים אחרי אחיו

זיאהד עמור חש בריא לגמרי ולא היה מודע כי הוא סובל מקרע באבי העורקים. הוא חש ברע, הגיע למיון והובהל לחדר ניתוח, שם ניצלו חייו. לפני ארבע שנים, זה קרה לאחיו

שני האחים, עם הצוות שהציל את חייהם (צילום: רחל דוד / סורוקה)

זיהאד עמור, בן 32 מאזור הדרום, נשוי ואב ל-5 ילדים, נחשב כאיש בריא בדרך כלל, לא סבל ממחלות כלשהן. הוא התקבל בחדר המיון מיון בסורוקה, שהוא חש כאבים עזים בחזהו. הוא הובהל לחדר ניתוח, אחרי שהובחן כי סובל מקרע של מפרצת של אבי העורקים.                                                                                         

בניתוח הוחלפו השסתום ואבי העורקים על ידי פרופ' גדעון סהר מנהל המחלקה לכירורגית לב חזה בסורוקה. ארבע שנים קודם לכן הובהל אחיו, מוחמד עמור,  בן ה- 33 מסיבה דומה, לחדר הניתוח ועבר ניתוח מציל  חיים  על ידי  ד"ר אורן לב רן, מומחה בכירורגית לב חזה בסורוקה.

אבי העורקים הוא העורק הגדול ביותר בגוף היוצא ישירות מהלב עובר דרך בית החזה לבטן ומוביל דם לכל אברי הגוף. קרע של אבי העורקים  הנו סיבוך נדיר וקטלני. התמותה ממצב זה גבוהה מאוד וגדלה ביחס ישיר לזמן ממועד הקרע בשיעור של 1% לשעה. לכן החשיבות באבחון וטיפול יעיל ומיידי.                                                           

מפרצת של אבי העורקים נגרמת בשל החלשות של דופן העורק ויכולה להופיע בשתי צורות: התרחבות חלל העורק באזור חולשת הדופן, או מפרצת חותרת, כלומר קרע בין שכבות דופן העורק. 

קרע באבי העורקים מתרחש בפתאומיות: זרם הדם מפריד בין שכבות הדופן של אבי העורקים ונוצרים שני חללים בדופן, כלומר אבי עורקים "דו קני", מצב זה מסכן חיים באופן מיידי. שני האחים סבלו כאמור מאותו סיבוך נדיר וקטלני ועברו בסורקה ניתוחים מורכבים. 

מסכם פרופ' גדעון סהר: "מדובר כאן בנס כפול. המטופל הגיע אלינו בסכנת חיים ממשית ובזכות הטיפול המהיר והנכון הצלחנו להציל את חייו. חשוב שבמשפחות בהן קיים סיפור היסטורי של מפרצת אבי העורקים יבצעו בדיקות מתאימות על מנת לאתר את אותם בני משפחה הנמצאים בסיכון מוגבר".

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load