• 25 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

שלום כיתה א': באר שבע תפתח מחר את שנת הלימודים, בהשקעה חסרת תקדים

תקציב עתק המוקדש לחינוך, כיתות יחסית קטנות ומעורבות חברתית גדולה של התלמידים: כך נראית התמונה החינוכית בבירת הנגב

שלום כיתה א'. מחר חוזרים ללימודים (צילום הדמיה: dimitrisvetsikas1969 / PIXABAY)

עיריית באר שבע השלימה את הכנותיה לפתיחת שנת הלימודים תשע"ח. במערכת החינוך בעיר שתפתח מחר בבוקר, ילמדו בשנה הקרובה כ-41.000  תלמידות ותלמידים,9000 בגני הילדים. 17.500  בבתי הספר היסודיים מהם 2800 נרגשים יחלו את לימודיהם בכיתות א'.בבתי הספר התיכוניים ילמדו 14.500 תלמידים.

במהלך חודשי הקיץ נערכו עבודות במוסדות החינוך, על מנת לשפץ, לחדש, להתקין ולשפר למעלה מ-1600 כיתות בבירת הנגב. ראש עיריית באר שבע רוביק דנילוביץ' והממונה על תיק החינוך, סגניתו, דר' חפצי זוהר, מצהירים, מאז כניסתם לתפקיד, כי חינוך הינו אחד העוגנים של העיר וניתנת לו תשומת לב רבה. 

כמדי שנה, מתנדבים וארגונים חברתיים מאתרים תלמידים שידם אינה משגת לרכוש ציוד ודואגים שלא ישאר בבאר שבע ולו ילד אחד ללא ציוד לבית הספר. ארגון יד חדשה, של איציק מימון, המשמש גם כיו'ר ארגון ההורים הארצי. מספר כי לקראת שנת הלימודים חולקו מאות תיקי בית ספר: ''כי אין דבר כזה ילד שלא יילך מחר לבית ספר. בזכות אנשים יקרים, בעלי עסקים ומתנדבים, הגענו לילדים שהוריהם מתקשים, ביררנו את הצרכים שלהם ודאגנו שלא יחסר להם דבר. מדובר במאות ילדים בבאר שבע, כל ילד עולם ומלואו, כל ילד קיבל מה שהיה צריך ואם צריך, נדאג גם לכריכים. מה שנותר מחר לילדים זה ללמוד, להיות ילדים טובים ולהצטיין בבית הספר".

על פי אתר שקיפות בחינוך שהשיק לאחרונה משרד החינוך, בבאר שבע יש 338 גני ילדים ו-83 בתי ספר יסודיים ותיכוניים. בבאר שבע מלמדות 365 גננות ורק 3 גננים. גן בחינוך היסודי והעל היסודי עובדות יותר נשים: 2,569 מורות לעומת 518 מורים. תקציב החינוך בבאר שבע הוא מעט יותר ממיליארד שקלים, רבוב המכריע, מעט יותר מ-824 מיליארד שקלים, הולך לתשלום שכר למורים. 

עלותה השנתית של כל כיתת לימוד בבאר שבע עומדת על קצת יותר מחצי מיליון שקלים. בממוצע, בכיתה, לומדים 24.6 תלמידים, מעט במקצת מהממוצע הארצי. כל תמליד עולה לרשות 21,773 שקלים, יותר יקר מהממוצע הארצי, העומד על 18,520 שקלים. 

הזכאות לבגרות בבאר שבע עומדת על 70,5 אחוזים (כולל החינוך המיוחד), מעט מתחת לתל אביב, ש-72,2 מתלמידיה זכאים לבגרות. 

עם זאת, ההבדלים ניכרים דווקא באותם מקצועות החשובים לתחומי הסייבר לרעתה של בירת הסייבר, באר שבע.
47.3 אחוזים מהתלמידים בתל אביב זכאים לתעודת בגרות 5 יח' באנגלית, לעומת 31 אחוזים בלבד אחוזים בבאר שבע. 
13.7 אחוזים מהתלמידים בתל אביב זכאים לתעודת בגרות 5 יח' במתימתיקה, לעומת 10,3 אחוזים בלבד בבאר שבע.

ומה באשר למצויינות, עליה מדברים כל כך הרבה בבאר שבע? 9.7 אחוזים מתלמידים בתל אביב זכאים לבגרות מצטיינת לעומת 3.8 בלבד בבאר שבע. 

​​​​​​​עם זאת, באר שבע עולה על תל אביב בעידוד מעורבות חברתית, אם כי בבאר שבע יותר תלמידים מדווחים על מעורבות באירועים אלימים - 9 אחוזים בבאר שבע, לעומת 7 אחוזים בתל אביב, שזה גם הממוצע הארצי. עם זאת, במערכת החינוך בבאר שבע מתייחסים באפס סובלנות כלפי אירועים אלימים בבתי הספר. 

יותר בנות בבאר שבע מתנדבות לשירות לאומי (18.9 אחוזים) לעומת תל אביב (11.6 אחוזים בלבד).

לאחרונה השיק משרד החינוך את אתר שקיפות בחינוך, בו ניתן לראות את כלל הנתונים הארציים, הישוביים והבית ספריים וגם להשוות בין הנתונים לבין הממוצע הארצי. העלאת האתר לאוויר עוררה ביקורת רבה, שכן הוא חושף את ההבדלים בין הרשויות המובססות לכאלה שפחות ובין מרכז לפריפריה. עם זאת, הוא הצליח להציף את נושא החינוך בקרב הורים, תלמידים ואנשי ציבור.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load