• 25 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

צה''ל שאל את החיילים ומעבר יחידת המודיעין של צה''ל לנגב הוקפא

החיילים לא רוצים לרדת דרומה - הקפאת המעבר של יחידת המודיעין של צה''ל לנגב חושף פרטים חדשים. פיתוח הנגב תלוי בצבא אך לצבא יש תוכניות אחרות

ישאר על הנייר? יחידת המודיעין של צה''ל נשארת בינתיים במרכז (איור: אתר מנהלת המעבר דרומה)

באר שבע אמנם מיתגה עצמה כבירת הסייבר של ישראל וביססה במידה רבה את פיתוחה העתידי על מעבר צה''ל לנגב, אולם עתה מתברר כי מסקר פנימי, שנערך במערכת הביטחון, כי למעלה ממחצית אנשי אגף המודיעין לא יהיו מוכנים לשרת או לגור בדרום.

נתון זה מצטרף אל ממצאים קודמים, על פיהם רק משפחות מעטות, מכלל משרתי הקבע בעיר הבה''דים, רכשו דירה בבאר שבע, למרות הסיוע הנדיב שצה''ל העמיד לרשותם ועוד פחות, עברו להתגורר בעיר. הסיבה העיקרית: תעסוקת בן / בת הזוג, היעדר שירותים ברמה להם רגילים במרכז, אם זה חינוך או בריאות וגם, פערי תרבות.

''אחת הבשורות החשובות במעבר צה"ל דרומה, היא העברת בסיסי אגף המודיעין לנגב. מדובר בחמישה עשר אלף חיילות וחיילים, טובי המוחות של ישראל שאמורים להוות חלק חשוב מהמשך פיתוחו של הנגב", אומר היום ח''כ מאיר כהן, מסיעת ''יש עתיד'', ששימש כראש עיריית דימונה. 

''היום דווח כי מנכ"ל משרד הביטחון, הודיע על הקפאת המעבר וזאת בשל היעדר תשתיות תחבורה נגישות למקום המיועד ליד לקיה. על פי מערכת הביטחון, יותר ממחצית מאנשי אגף המודיעין הודיעו כי לא יהיו מוכנים לשרת או לגור בדרום'', מגלה כהן. "בנוסף, חוששים במערכת הביטחון שהחיילים יבלו שעות בפקקים ויעזבו את צה"ל'', גילה מאיר כהן.

הקפאת המעבר: בגלל תחבורה - החיילים לא רוצים להתקע בפקקים

משמעות הקפאת מעבר צה''ל לנגב משליכה יותר על התושבים של באר שבע וסביבותיה, מאשר על צה''ל. חלק גדול מפיתוח הנגב, אחרי כמה עשורים של דשדוש, הפך להיות תלוי בצה''ל: בחיילים שיבואו לבלות בקניונים של באר שבע באפטרים, באנשי קבע הנתפסים כאולכוסיה איכותית וחזקה, שיצרכו שירותים מבאר שבע ויספקו מעגל תעסוקה בענפי השירותים. בבאר שבע ראו חשיבות רבה למעבר חיל המודיעין, מתוך מחשבה שנוכחות יחידות הסייבר של צה''ל תשליך על החינוך ותאפשר גם לילדי באר שבע להשתלב ביחידות הטכנולוגיה העילית של צה''ל, המציבות רף קבלה גבוה, הדורשת חינוך מוכוון היי-טק, הן בבחירת המקצועות והן בהישגים וגיוס כוח הוראה איכותי. 

רק לאחרונה פרסמה מועצת הנגב דוח, אשר בדק את מידת יישומן של החלטות הממשלה ומצא כי ברוב המקרים, הביצוע חלקי בלבד. בנושא הסייבר, אמנם הייתה לפני ארבע שנים החלטה  לגבש מתווה עד דצמבר 2013 לביסוס באר־שבע כמרכז ייחודי לכלל הנגב בתחום הסייבר, "אשר יקדם וירכז מו"פ, תעשייה והון אנושי בתחום זה. המתווה עתיד למנף את השילוב הייחודי המתהווה בבאר־שבע, של היחידות הטכנולוגיות של צה"ל שעוברות אליה, של תשתיות המחקר וההוראה באוניברסיטת בן־גוריון ושל מרכזי התעשייה העילית המתפתחים בה", אך מתברר כי המילים גבוהות והביצוע - חלקי מאוד. הקפאת מעבר יחידת המודיעין של צה''ל לנגב, היא מכה קשה למיצובה של באר שבע כעיר הסייבר של ישראל. 

ייתכן גם, כי לבסס את פיתוחו של הנגב על צה''ל, ללא יצירת תעסוקה ממשית, ללא שיפור בתשתיות, ללא הכוונת מערכת החינוך לסייבר, כשאיכות החיים, שירותי הבריאות והתרבות אינם בהיקף ובאיכות של מרכז ארץ – היו צעד שגוי.

אמנם באר שבע ביצעה הליך מיתוג כביר ההזדמנויות לפני כמה שנים, אבל קשה לה להתמודדעם דוחות שיצאו לאחרונה, בהם דוח שמפרסם המועצה הלאומית לכלכלה במשרד רוה''מ, המגלה, כי בתסריט הכי אופטימי, רוב אוכלוסייתה החילונית של ישראל תתרכז בגוש דן, ואם המגמות הנוכחיות יימשכו, תחול בבאר שבע שינוי דמוגרפי אשר ישנה גם את פניה: יהיה בה מיעוט חילוני, לצד כ-44 אחוזים בדואים וכ-12 אחוזים יהודים חרדים.

הקפאת המעבר של יחידות המודיעין לנגב צריך לגרום לראשי האיזור להרים קול זעקה.

סייבר בנגב? משרתי 8200 צועדים במסלול חיים מחושב היטב

משרתי 8200 לא רואים ביחידה היוקרתית של צה''ל תחנה סופית, אלא נקודת מעבר במסלול חיים מתוכנן היטב, המתחיל כבר במערכת החינוך איכותית ועם שיחרורם, במשרות נחשקות בתעשיית ההיי-טק. הם נותנים את הנשמה בצה''ל, אך חושבים גם על החיים שאחרי השיחרור.

''איך קרה שחזון יישוב הנגב והעברת העוגן החשוב מכולם בפרויקט לאומי זה, הפך לשאלה של פקקים? איך קורה שמאבק בין האוצר והתחבורה למשרד הביטחון, מבטל את החזון הגדול ביותר של ישראל בשנים האחרונות? שנים אני מתריע על כך שמשרדי הממשלה אינם מסונכרנים האחד עם השני, בנוגע ליישום פרויקט חשוב זה. השורה התחתונה היא שהמעבר המשמעותי ביותר לנגב, מוקפא לכמה שנים", שואל מאיר כהן.
עם זאת, כהן יושב באופוזיציה ורוב תושבי הנגב הצביעו למפלגות הימין גם בלי שאלה יתנו להם ייצוג אמתי בכנסת. גם אין להם מכפיל כוח: אם אגף המודיעין לא יעבור לנגב, אין להם הרבה מה לעשות. לכתוב פוסט אולי.  

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load