• 25 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פסיקה בב''ש: יוכלו להפוך לסבים מזרע בנם שנפטר מסרטן

בתי המשפט לענייני משפחה בב''ש נדרש להכריע בסוגיה עדינה, רגישה וכאובה: האם הורי חייל שנפטר מסרטן יוכלו להפרות בזרעו אישה שתגדל את נכדם?

הפסיקה תאפשר להורי החייל להפוך לסבים (צילום הדמיה: PEXELS / CC0)

אישה תוכל להרות מזרעו של חייל, שנפטר ממחלת הסרטן, גם אם לא ציין כך במפורשות בצוואתו - על האם המיועדת והורי החייל לעמוד בתנאים שקבע בית המשפט. פסיקה זו ניתנה בבית המשפט לענייני משפחה בבאר שבע על ידי סגן הנשיאה, כב' השופט אלון גביזון. בית המשפט נתבקש להכריע בדיון בסוגיה סבוכה ורגישה, בה עומדים זה מול זה כאבם של ההורים לצד זכויותיו של הצעיר שנפטר. 
כתבה האם, במכתב שהוצג בבית המשפט:  " זו פעם הראשונה במשך שמונה שנים שאני מצליחה לקחת את העט ולכתוב לך
לכבוד הערב המכובד שעשו לזכרך. יקירי עולמי, השיר ששרתי כל חיי הוא השיר: " הבן הבן יקיר לי"
אני כותבת לך דברים אלו עם ידיים רועדות, וים של דמעות. ומרגישה כאב בחלק שחסר לי בלב. האור שנתת לי במשך 22 שנים כבה באמצע החיים אבל אני אנסה להאיר אותו חזרה בזה שאני אצליח להגשים את חלומי בהמשכיות שלך 
למרות ששום דבר לא יחליף את מקומך בליבי ובנפשי ובחיי עד יום מותי. הנחמה בליבי שיום אחד נפגש למעלה ונזכה להתחבק ולהתנשק לעולם ועד.
מאמא האוהבת אותך לעד".

התובעים בתיק הינם הורי המנוח שהלך לעולמו ממחלת הסרטן ב- 2008 כשהוא כבן 22 שנים, כשהוא לא נשוי ובהיותו חייל בשירות סדיר. בטרם החל הצעיר בטיפולי כימותרפיה , שמר מנות זרע של עצמו, המוחזקות אצל נתבעת, בית החולים סורוקה בבאר שבע, שם אושפז בשנת 2007, אחרי שהובחן כחולה בלוקמיה. בסוף חודש ספטמבר, 2007, חתם החייל על טופס "בקשה להקפאה ושימור זרע בבנק הזרע".

לפני שנתיים הגישו ההורים תובענה  בה עתרו וביקשו לעשות שימוש בזרעו של בנם לצורך הפריית אישה אשר תיבחר על ידם ותימצא מתאימה על ידי בית המשפט. בסוף 2016  הגישה המדינה את כתב הגנתה, לפיה היא מתנגדת לבקשה ובית החולים סורוקה הגיש את כתב הגנתו, לפיו הוא נמנע מלהביע את עמדתו ומותיר ההכרעה לשיקול בית המשפט. 

בדיון שנערך ב-29 בדצמבר, 2016,  התקיים דיון  בתובענה , והשופט הורה לבית החולים להגיש לתיק בית המשפט העתק של טופס ההסכמה עליו חתם המנוח, וכן אישור בדבר מצב זרעו של המנוח.  הטופס הוגש באותו יום.

"אשר על כן, ונוכח המפורט לעיל, ניתן בזאת אישורו העקרוני של בית המשפט כי יעשה שימוש בזרעו של מ' ז"ל הנמצא אצל משיבה 2  לצורך הפריית אישה , אשר תיתן הסכמתה לכך ואשר  תהא לו לאם ותגדלו כאם לכל דבר ועניין", כתב השופט. 

ועוד נאמר: "נוכח השאלות הערכיות, החברתיות, הפילוסופיות, הפסיכולוגיות ואף המשפטיות הכרוכות בסוגיה שבפני, ובשים לב לחששה המוצדק של המדינה מפני "מדרון חלקלק" , מצאתי לנכון להבהיר לתובעים כי נתתי את אישורי העקרוני לשימוש בזרעו של מ' ז"ל לצורך הבאת ילד לעולם וזאת כאשר האישה אשר תהרה מזרעו תהא אמו של הילד שייוולד, תגדלו כאם לכל דבר ועניין ואילו התובעים יהיו לו לסבים , ולא מעבר לכך".

השופט מבהיר: "אין במתן האישור העקרוני לעיל לשימוש בזרעו של מ', כדי לאפשר לתובעים הפריית פונדקאית או כל אפשרות אחרת מלבד שימוש בזרעו להפריית אישה, אשר תהא לילד שייולד אם לכל דבר ועניין".

ההפריה תיעשה, כך קובע בית המשפט, בתנאים: "ככל שהתובעים יאתרו אישה המוכנה להרות מזרעו של מ' ולהיות אם לילד שיולד, יגישו בקשה מתאימה לבית המשפט, שאז תינתן הוראה מתאימה להגשת תסקיר עו"ס לסדרי דין אשר תבחן, בין היתר,  את האם המיועדת, כוונותיה , מניעיה , יחסיה עם התובעים, ותגיש המלצותיה".

"עוד יצרפו התובעים לבקשתם לעיל, הסכם שיחתם בינם לבין האם המיועדת , ואשר, בין היתר, יגדיר את גבולות מעמדם של  התובעים כסבים מיועדים  למול האם המיועדת". 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load