• 24 מאי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

טובעים בביוב: דיירי רח' יעלים 18 מתקשים להתמודד עם נחלי מי שופכין

אגם מצחין של מי ביוב נקווה בכניסה לבניין 18בשדרות יעלים, במה שפעם היה שכונה ה' לדוגמא. התשתיות קורסות, לדיירים אין כסף לתקן - וזה לא הבלוק היחידי במצב הזה

אגם ביוב ביעלים 18. הסירחון בלתי נסבל, מפגע בריאותי ברור (צילום: דני בלר)

טובעים בביוב: דיירי שדרות יעלים 18 בשכונה ה' בבאר שבע סובלים מהצפת ביוב כבר כמה שבועות ואין מי שיושיע. בעירייה טוענים כי ההצפה היא בשטח פרטי ועל פי החוק היבש, התיקון הוא על חשבונם, אחרת ינתוקו מזרם המים, כפי שקרה לבניין קרוב, ברחוב הגמל, שבעיצומו של הקיץ שעבר נותר ימים שלמים ללא מים. המציאות אחרת והרבה יותר מורכבת: מדובר בבניין ישן, בן לפחות 50 שנה, שהתשתיות שלו קורסות.

דיירי הבניין הם אנשים מיעוטי יכולת ולא יכולים לעמוד בהוצאה כבדה של החלפת כלל התשתיות בבניין. הם מוצאים עצמם חוזרים ומתקנים את סתימות הביוב פעם אחר פעם, כאשר ההוצאה אינה נופלת שווה בשווה על כלל הדיירים. כמו בבתים ישנים רבים בעיר, משקיעי נדל''ן מחוץ לעיר קונים דירות, אך מתעלמים מתקלות וקשה לאתר אותם. השכנים אוספים כסף, אך אין להם כלים נגד סרבני תשלום. 

נתיב הביוב: כך חיים דיירי יעלים 18, בשכונה ה' לדוגמא (צילום: דני בלר)

הבלוק טובע בביוב. לא נזילה קטנה, אלא אגם מצחין, כאשר הסכנה הבריאותית ברורה, לא רק לדיירי הבניין, אלא גם לבית אבות יוקרתי סמוך. קשה להבין איך בבאר שבע, פעם אחר פעם, הבעיות האלה, שפעם היו שמורות לשכונות עוני בעולם השלישי העמוק, צצות אחת אחרי השניה. פעם חשבנו שצואה ושתן ברחובות זה מחזה השמור למדינות העניות בעולם השלישי. עכשיו גם חם מאוד ומי הביוב הופכים למדגרת זבובים ולסכנה לחיות מחמד.

על קירות הבניין תלויות שתי מודעות: האחת, התראה לפני ניתוק מים, של תאגיד המים מי שבע. השניה, של חברה קבלנית המודיע כי הצליחה להחתים חלק מהדיירים לטובת הקמת מגדלי יוקרה בשטח הבניין וכי בקרוב יבואו להחתים את האחרים. "אנחנו לא רוצים בניין חדש ולא להתחיל להתעסק עם קבלנים. אנחנו רוצים לחיות כמו בני אדם, בבתים שלנו". שכנים במקום מספרים כי כבר ראו הכל יוצא מצנרת הביוב: בובות, מגבות ותחתונים וגם תחבושות הגייניות. אחת השכנות ניסתה לטפל בעצמה בסתימה והוציאה מאחד מבורות הניקוז ערימה גדולה של ביוב מוצק. 

הבלוק טובע בביוב (צילום: דני בלר)
"יש בעיה בתשתיות", אומר לנו שכן במקום. "אבל גם לפתור את הבעיה זמנית זה עסק יקר. אז עכשיו אנחנו מנסים לאסוף מכל דייר כמה עשרות שקלים, אבל לא כולם מוכנים לשלם ואנחנו עוד מעט נישאר בלי מים".

בעיה נפוצה בבאר שבע

בשכונות הותיקות מרבית הבניינים הם בני 50 שנה ויותר. ברובם, התשתיות הן תשתיות הבניין המקוריות. צנרות ביוב, הטמונות בקירות הבתים, החלידו או נסדקו. צנרת המים החלידה ופיצוצי מים אינם נדירים. מצד שני, האוכלוסיה מתקשה לממן שיפוצים נרחבים וצריכה להסתמך על סיוע או פרויקטים דוגמת שיקום שכונות. אם פעם הדיירים הכירו אחד את השני, היום, כשדור הילדים עזב ונותרו בעיקר מבוגרים, עריריים או מיעוטי יכולת, הבעיה מתפרצת במלוא עוזה. 
ככה חיים בשכונה ה' לדוגמא... (צילום: דני בלר)
אלא שאם פעם הייתה מידת רחמים כלפי מיעוטי יכולת וסיוע ואפילו מינמלי, היום עירייות ותאגידי מים מתנהלים כאופרציות כלכליות לכל דבר, העושים הפרדה ברורה בין שטחים פרטיים, לבין שטחים ציבוריים ולא מהססים להפסיק את זרם המים כסנקציה. 

התרעה בפני ניתוק, בשל פיצוץ חמור (צילום: דני בלר)​​​​​​​תגובות

​​​​​​​ ​​​מעיריית באר שבע נמסר: "אכן מדובר במפגע פרטי שעל הדיירים לפעול באופן עצמאי לתיקונו. הדיירים בבניין הנ"ל, קיבלו התראה לפני ניתוק המים כמתחייב בחוק וזאת כדי למנוע פגיעה בבריאותם של הדיירים והתושבים באזור. במידה ומי מהדיירים נמצא בטיפול אגף הרווחה, עליו לפנות בבקשה לעובדת הסוציאלית בבקשה לסיוע".

שלחנו לתאגיד 'מי שבע' שאילתא המפרטת את המצב ברחוב יעלים 18. תאגיד המים מבצע בדיקה מקיפה של הנושא. כשתתקבל תגובת התאגיד, נפרסם אותה.
כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load