• 25 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

פרשיית גניבת הנשקים משדה תימן: מפקד המכלול הודח, קצינים ננזפו

שורה של מסקנות אישיות חמורות עם תום חקירת גניבת הנשקים משדה תימן, במהךכה נגנבו 33 רובי אם-16: קצינים הודחו וננזפו, ריענון והחמרת תקני האבטחה בנשקיות הצבאיות

נשקייה הפרוצה, חלק מהנשקים שנתפסו (צילומים: דוברות המשטרה)

מסקנות אישיות קשות, עם תום בדיקת ועדת החקירה ברשותו של מח''ט 14, בנושא גניבת הנשקים בשדה תימן, בה נגנבו 33 נשקים מסוג אם-16: הרמטכ״ל קובע כי מדובר באירוע חמור מאוד, שכן כלי נשק עלולים היו לשמש לאירועי טרור.

מח״ט גבעתי היוצא מקבל נזיפה פיקודית מהרמטכ״ל, סמח״ט גבעתי היוצא (כיום מחט מילואים): נזיפה פיקודית ממפקד הפיקוד, קצין מטה בדרגת רס״ן: נזיפה פיקודית ממפקד הפיקוד, שני קציני מטה אחרים מקבלים נזיפה פיקודית ממפקד האוגדה, מפקד מכלול שדה תימן (קצין בדרגת רס״ן), הודח מתפקידו  על ידי מפקד הפיקוד, מפקד הימ״ח (נגד בדרגת רס״ם) קחבל נזיפה ממפקד הפיקוד והעברה מתפקיד. "האנשים שהיו אחראיים על שגרת הימ״ח לא פעלו ברמה הנדרשת", קבעו בצה''ל

תחילתה של הפרשה הייתה ביום ראשון, ה-28 במאי,  עת התקבלה במוקד 100 של המשטרה תלונה אודות התפרצות לנשקיה בבסיס שדה תימן שליד באר שבע וגניבת עשרות נשקים. בתום הערכת מצב שביצע מפקד מרחב נגב במשטרה, עלה, כבר בתחילת החקירה, החשד כי בפרשה מעורבים קבלני צבע אשר עבדו בשיפוצים בבסיס באותה עת ובלשי המשטרה החלו בפעילות איסוף ראיות מדוקדקת בשילוב שימוש באמצעים טכנולוגים.

לטיפול בפרשה הוקם צוות משותף של משטרת ישראל, המשטרה צבאית ושירות הביטחון הכללי, אשר עצרו בסופו של דבר משפחת הפשע שמעורבת באירוע- כולם אזרחים. 

מחקירת המשטרה עלה כי ההתפרצות, שיטת העבודה והמכירה, תוכננו לפרטי פרטים על ידי שני החשודים בהתפרצות וגניבת כלי הנשק מהנשקייה. בבוקר יום שישי, ה-27 במאי,  ביצעו את ההתפרצות ובסיומה העמיסו לתוך רכבם את עשרות כלי הנשק. השניים פעלו באופן שיטתי ועוד באותו היום מכרו עשרה כלי נשק לארגוני פשיעה בדרום, שמונה עשר כלי נשק לארגוני פשיעה בצפון ולאחר ארבעה ימים נמכרו עוד חמישה כלי נשק נוספים לארגוני הפשיעה בצפון. כלי הנשק הוטמנו בתא המטען של הרכב שהגיע לנקודת חבירה בתחנת דלק בכביש 6, שם התחלפו החשודים בכלי הרכב ולאחר מספר ימים נפגשו בבתי קפה על מנת להעביר את התשלום.

מהחקירה המשותפת עלה, כי הקבלן שזכה במכרז לעבוד במחנה העסיק קבלן משנה שעובדיו הם ממשפחת פשע שאחראית על הגניבה, מכניסים אנשים נוספים למחנה כאילו הם עובדי קבלן והם אלה שמנסרים את המנעולים וצובעים אותם כך שלא ניתן יהיה להבחין שהנשקייה נפרצה או טופלה.

מהבדיקה עלה, כי החטיבה נערכה לכך שהפריצה תיערך מבחוץ ולא מתוך הבסיס, כשלא עלה על הדעת שהפורץ יהיה אדם העובד בבסיס. בעקבות הפרשה נקבע בין היתר, כי מעתה והלאה, כל עבודה בתוככי בסיס תהיה מותנית בקבלת סיווג בדרגה מסויית. 

עוד נקבע, כי ישופרו תקני האבטחה בנשקיות, במגוון אמצעים. במשטרה הצבאית ממשיכה לחקור את הפרשה. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load