• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

זכו בהגרלת 'מחיר למשתכן', אך את הדירה יראו, במקרה הטוב, ב-2021

לפני מספר ימים אלפי אזרחים התבשרו במסרון כי זכו בהגרלת מחיר למשתכן, בהם משפחת נוימן מב''ש: 'נמתין הרבה זמן, אבל מאמינים שזה ישתלם בסופו של דבר'

יעבור עוד זמן עד שדירות 'מחיר למשתכן' יוקמו (צילום הדמיה: ALEX BORLAND / CC0)

בני הזוג נוימן מבאר שבע זכו בהגרלת "מחיר למשתכן". שלשום הן קיבלו הודעת SMS המבשרת על הזכייה, אולם אין זה אומר שמחר בבוקר הם ייכנסו לדירה. הם - ומאות זוכים נוספים בבאר שבע עדיין צריכים לעבור מסלול ייסורים ומכשולים, עד שייקבלו את המפתחות לדירה. הם יצטרכו הרבה סבלנות ובעיקר - הרבה כסף. הגרלות "מחיר למשתכן" יוצרות אשליה של ''יש דירות לזוגות הצעירים''. המציאות בשטח - אחרת לגמרי. אמנם יש ליווי בנקאי המבטיח כי הליך הבנייה יהיה תקין, אבל הזכייה היא רק צעד קטן וראשוני מאוד. 

שר האוצר, משה כחלון, קיבל השבוע במורת רוח את פסיקת בג''צ המחזירה את המס על הדירה השלישית לדיון בכנסת. פוליטית, יהיה לו קשה מאוד לגייס רוב בקואליציה להעברת חוק לא פופולרי, שיפגע באלקטורט של חברי מרכז. נדל''ן הוא עסק מניב ואף אחד לא ממהר לפגוע בו. 

צחור נוימן, בן 30, שכיר, נשוי ואב לתינוק קטן, נרשם להגרלה בבאר שבע: ''כמובן, שמאוד שמחנו על הזכייה, אבל במקרה הטוב, נוכל להייכנס לדירה בעוד כשלוש שנים. הזכייה היא ''על הנייר''. התשלום, לעומת זאת, הוא עכשיו". צחור ואישתו זכו בדירה המתומחרת במכרז לפי 8600 שקלים למ''ר. מחיר זה משקף עלות לדירה של כ-860,000 שקלים. "מדובר בדירה במפרט מינימלי, עליה צריכים להוסיף סכומים של עד כ-50,000 שקלים נוספים, על מנת להביא מפרט שיהלום זוג צעיר. הבנייה תושלם בעוד כשלוש שנים, אבל אנחנו נדרשים הרבה לפני זה להוציא משכנתא ובעצם - לשלם על דירה שלא קיימת עדיין".

לצחור ומשפחתו יש מזל: המשפחה שלהם מאפשרת להם להתגורר בדירה, קטנה אמנם, השייכת למשפחה. "אבל צעירים אחרים יהיו במצב בו הם יצטרכו לשלם גם שכר דירה וגם משכנתא במשך לפחות שלוש שנים. גם הוצאת משכנתא היא לא דבר קל, אפילו בשביל זוגות שמתפרנסים שכר ממוצע במשק. הבנקים מאוד מקשים על מבקשי המשכנתאות, כך שיש לנו עוד דרך ארוכה".

האם לזוגות הצעירים בבאר שבע עדיף ללכת במסלול הארוך והמייגע או לרכוש דירה מוכנה, נניח באחת השכונות הותיקות בבאר שבע? משפחת נוימן בדקה גם את האפשרות הזו: "בדקנו מחירים וההבדלים לא גדולים כאלה. למעשה, המחיר למשתכן אפילו קצת יותר זול מבית מוכן בשכונה ותיקה. בתים חדשים בבאר שבע עולים מעל למיליון שקלים. בתים ישנים בשכונות ותיקות, נעות סביב ה-900,000 שקלים, כך שהיה עדיף לנו לחכות ולעשות את כל המסלול".

מתי שהוא, בשנת 2021, אחרי שישלמו כבר כבר חודשים טובים משכנתא לא קלה, ייכנסו בני משפחת נוימן לביתם בבאר שבע. אלא שלא בטוח שכל המשפחות שמתמודדות כיום על הדירה יגיעו לסוף המסלול. זה יקר וגם צריך להביא סכום לא מבוטל מהבית - בבאר שבע זה משהו כמו 250,000 שקלים. מחיר למשתכן נועד להתמודד עם רוכשי דירות להשקעה, שמצליחים, בעזרת כל מיני תרגילים, לשים ידיהם גם על הדירות המוזלות האלה. התקנות של מחיר למשתכן אוסרות על בעל הנכס למכור אותו משך חמש שנים, אך לא מחייבות אותו לגור בו. גם יש כל מיני שיטות להגיע לזכאים, שאין להם את הסכום הדרוש וגם לא יקבלו מימון, להציע להם סכום כסף כעמלה ולחתום על הסכם אצל עורך דין. 

משפחת נוימן מחכה בסבלנות. הם מאמינים שבסופו של דבר, ההמתנה והדרך ישתלמו, גם אם זה אומר להתגורר עוד כמה שנים בדירה קטנה מכפי צורכם, אבל עדיפה על הנטל הכבד של שכר דירה.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load