• 18 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

משקיעי הנדל''ן נושמים לרווחה: בג''צ ביטל מס דירה שלישית

הכוונה למסות בעלי שלוש דירות ויותר, משקיעי הנדל''ן המושכים את המחירים כלפי מעלה - הונחה לפתחו של בג''צ. ''נפל פגם מהותי בהליך החקיקה'', פסקו השופטים

נדל''ן בשכונה ג', החביבה על משקיעים (צילום ארכיון: דני בלר)

משקיעי הנדל''ן בבאר שבע ובארץ יכולים הערב לנשום לרווחה לעת עתה: מס הדירה השלישית הונח לפתחו של בג''צ, אשר קבע שנפל פגם מהותי בהליך החקיקה - והחזיר את הדיון לוועדת הכספים של הכנסת. פירוש הדבר, כי משקיעי הנדל''ן, התרים אחר ''מציאות'' בשכונות הזולות בפריפריה, יכולים לשוב ולהתסער על השוק, לפחות עד שהכנסת תחליט אחרת, אחרי הפגרה. לאור ההתפתחויות האחרונות בתחום הפרשיות הפוליטיות, לא מן הנמנע שאת הכנסת יעסיקו דברים אחרים אחרי הפגרה והדיון בחוק יידחה למועד בלתי ידוע. 

פירוש הדבר הוא כי החוק לא ייכנס לעת עתה לתוקף. החוק היה אמור להיכנס לתוקף בשבוע שעבר, ב-31 ביולי 2017,. עד אז, אמור היה כל מי שיש לו 3 דירות ומעלה להודיע לרשות המסים שהחוק חל עליו ולשלם חצי מתשלום המס השנתי, עד 9,000 שקלים. אם יוחלט לשוב לחוקק את החוק,  ועדת הכספים תיאלץ להתכנס מחדש לדון בנוסח, להצביע עליו, ולהגיש אותו להצבעה בקריאה השנייה והשלישית לאישור מליאת הכנסת.

מבחינה פוליטית, זוהי מכה לשר כחלון. על פי הערכות שונות, אין בקואלציה רוב פוליטי לחדש את הדיון בחוק, מסיבות אלקטורליות. זהו חוק לא פופולארי, שיפגע בבעלי אמצעים, להם כוח פוליטי גדול בישראל.

בג''צ דן בחוק בהרכב מורחב של חמישה שופטים:  נשיאת בית המשפט העליון מרים נאור והשופטים אסתר חיות, ניל הנדל, נועם סולברג ומני מזוז. 

השופט נועם סולברג מתח ביקורת על הליך החקיקה: "כאשר בסד זמנים דחוק כזה נדרשים חברי הכנסת לשמוע הקראה של סעיפי הצעת החוק - 'חדשים' גם 'ישנים' - להבין ולעבד במחשבתם את ההסבר על אודותיהם, להביע דעה ולהאזין לדעות אחרות; כל זאת באישון ליִל, לאחר ימי דיונים ארוכים ומייגעים בנושאים אחרים, וכאשר כל העת דוחקים בהם להחיש ולמהר - הרי שברי כי אין ניתן לנהל כך דיון אמיתי. משלא ניתנה לחברי הכנסת בוועדת הכספים שחפצו בכך, אפשרות לקיים דיון ראוי ולגבש עמדה מושכלת לגבי הסדר מס ריבוי דירות, הרי שנפגע עקרון ההשתתפות פגיעה קשה וניכרת. בנסיבות אלו, אין מנוס מלקבוע כי בהליך חקיקתו של מס ריבוי דירות נפל פגם היורד לשורש ההליך".

השופטת אסתר חיות ציינה כי "הנוסח החדש של הסדר מס ריבוי דירות לא הובא לעיון חברי ועדת הכספים אלא בפתח הדיון בו, ועל כך הביעו טרוניה חברי כנסת הנמנים עם כל קצות הקשת הפוליטית כמו גם היועצת המשפטית לוועדה. בנסיבות אלו, כך נקבע, 'הכתובת הייתה על הקיר' והיה ברור כי הדיון העומד להתקיים בתנאים אלה יהיה בלתי תקין ונגוע בפגם היורד לשורש ההליך".

החוק הוחזר כאמור לדיון בכנסת. אמנם אין צורך להעביר אותו את כל ההליך מחדש, קבע בית המשפט, אבל כן יהיה צורך לערוך בו דיון רציני יותר.
​​​​​​​ 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load