• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אמוניה מאשדוד ברכבת: האם מסתמן פתרון למפעל חיפה כימ' ברותם?

ניסיון למצוא פתרון שימנע את סגירת מפעל חיפה כימ' במישור רותם: אמוניה תובל באיזו-טנקים על גבי אוניות לנמל אשדוד ותשונע ברכבות לנגב

זה מה שימנע את פיטורי מאות עובדים בנגב? איזו-טנק משונע ברכבת (צילום: MR SNRUB / CC BY SA 3.0)

פתרון למשבר המאיים על פרנסת מאות תושבים בנגב? בתיווכו של ראש עיריית דימונה, בני ביטון, המשמש מגשר בסכסוך בין חיפה כימיקלים לעובדים בעניין מיכל האמוניה, התקיימה ביום חמישי האחרון ישיבת חירום בהשתתפות השרים איילת שקד וזאב אלקין, מנכ"ל משרד הכלכלה, מנכ"ל חיפה כימיקלים נדב שחר, יו"ר וועד העובדים בחיפה כימיקלים דרום יהודה פרץ, המשנה ליועץ  המשפטי לממשלה ונציגים מטעם הנמלים אשדוד וחיפה, והמשרדים הממשלתיים הגנת הסביבה והפנים וכן פיקוד העורף.

בישיבה התקבלו מספר החלטות ביניהן: הפסקת שביתת עובדי חיפה כימיקלים דרום והובלת האמוניה באיזו טנקים מנמל חיפה למישור רותם. כמו כן, כך סוכם, כי השר אלקין יוציא אישור מיוחד להובלת רעלים, וכבר מחר בבוקר ישבו נציגים מחיפה כימיקלים, המשרד להגנת הסביבה ופיקוד העורף כדי לשקוד על האישור.

בנוסף, סוכם כי בעוד כחודש יבחן המשרד להגנת הסביבה מאת האופציה לתת אישור להפעלת אוניה קטנה בנמל חיפה.

בקרב העובדים הושמעה ביקורת קשה: המשבר היה צפוי וניתן היה להיערך בהתאם מבעוד מועד - מבלי להגיע למתן מכתבי פיטורים. גופים אחרים במשק התארגנו בפתרונות חלופיים להבאת אמוניה.

קבלת שבת במפעל נטוש: עובדי חיפה כימ' במישור רותם במשמרת מחאה (צילום סלולארי)

​​​​​​​

איזו-טנק הינו מיכל ממוגן, מוקף מסגרת מתכתית, אשר עומד במספר תקנים מחמירים ומאושר לשאת חומרים מסוכנים. מדובר בפתרון הנמצא בשימוש מתחילת שנות השבעים ומותאם לסוגי תכולה שונים - ממזון ועד חומצות. האיזו-טנקים נישאים על גבי אוניות ואמורים להיות משונעים לנגב ברכבות, מנמל אשדוד.

מדובר בחלופה שתצריך השקעה מבעלי המפעל ולא ניתנת לביצוע מיידי - אלא בטווח של חודש לפחות. עם זאת, היא עדיפה על סגירת המפעל כליל ופיטורי מאות עובדים בדרום. חיפה כימקלים הינה יצואנית גדולה, החולשת על נתח מכובד של השוק העולמי. פעילותה מניבה מסים בהיקף נאה לישראל. סגירת החברה תפגע בכלכלה הדרומית והארצית בכמה מעגלים.    

המשבר בחיפה כימ' במישור רותם אינו המשבר התעסוקתי היחידי עימו מתמודד הדרום: מפעל טבע בנאות חובב אמור לפטר מאות עובדים, תוצאה של המשבר החמור אליו נקלעה חברת טבע.

המשבר בטבע עלול לפגוע ישירות בתושבי הנגב בכמה חזיתות:  החברה הינה אחד ממשלמי המסים הגדולים במשק, בהיקף של כ-2 מיליארד שקל בשנה. בשל הפסדיה השנה, המוערכים בכ- של 21 מיליארד שקל, ספק אם תשלם מס. אובדן ההכנסות תוביל את הממשלה למצוא חלופות, בדרך של הכבדת נטל המס וביטול פרויקטים שונים, בדרך כלל באיזורים שאינם בעלי כוח פוליטי.

​​​​​​​ההשקעות האלה מסייעות לספק משרות בפריפריה, גם אם מדובר בעבודי קבלן המועסקים בשכר מינימום. בנגב, עובדי התעשייה הכימית נחשבו תמיד לאוכלוסיה חזקה, שפרסנה מעגל משני של עובדים ונותני שירותים. פגיעה כלכלית בהם תגרור משבר שיקיף עוד אלפי מפרנסים בנגב. אלה, מטבע הדברים, יתדפקו על דלתות לשכות הרווחה. 

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load