• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

אתמול מפעל מצליח, היום נטוש: עובדי חיפה כימ' במישור רותם מפגינים

הקלות הבלתי נסבלת בה ניתן להשליך עובדים הביתה: חיפה כימ' במישור רותם נחשב ליצואן מצטיין. הבוקר המפעל נטוש ורק קומץ עובדים מפגין בכניסה, רגע לפני הפיטורים

אתמול מצטיינים, היו נזרקים לרחוב: עובדי חיפה כימ' במישור רותם (צילום: דוברות)

למעלה ממאה עובדי חיפה כימיקלים דרום מתבצרים זה היום השני במפעל החברה שבמישור רותם שליד העיר דימונה.  העובדים ממשיכים לחסום את הכניסה למפעל, מבעירים צמיגים וקוראים לשר אלקין, בו הם רואים האחראי למחדל, להתפטר.

בממשלה אין מי שיזדעק לטפל במשבר: ראש הממשלה, השרים וחברי הכנסת, הנהנים ממשכורות שמנות מכפסי משלם המסים, יצאו לפגרת קיץ. מאות עובדים בנגב, בעלי משפחות, שרוים בחוסר וודאות נוראי וחלקם זמן זומנו לשימועים בפני פיטורים.

יהודה פרץ, יו״ר ועד עובדי חיפה כימיקלים דרום, ״זהו יום קשה. אנחנו עוקבים בדאגה אחרי ההתפתחוית. גורל המפעל בצפון נחרץ ואנחנו הבאים בתור. עדיין לא מאוחר, אפשר להציל את המפעל בדרום ואת 400 העובדים. האחריות לפתרון המשבר מוטלת לפיתחו של השר לאיכות הסביבה זאב אלקין, הוא מחזיק במפתחות. אנחנו קוראים לשר- איבדת את הצפון, אל תהיה חתום גם על סגירת המפעל בדרום״.

המקרה של חיפה כימיקלים מוכיח עד כמה גדולה אוזלת היד של כל הנוגעים בדבר: עד לאחרונה, חיפה כימיקלים נחשב ליצואן מצטיין, החולש על נתח גדול של שוק מוצרי האמוניה בעולם. הכניסה לשווקים אלה הושגה בעמל רב ולא במעט, בזכות העובדים במישור רותם, שסיפקו מוצרים ברמת גבוהה. עד לאחרונה, המפעל המה מאות עובדים, תושבי הנגב. 

היום, ומאז שהעובדים הוצאו לחופשה כפויה, המפעל הענקי בנגב נטוש והציוד שלו מושבת. העבודים קיבלו מכתבים לשימועים לפני פיטורים והמפעל עתיד להיסגר סופית בקרוב. לא מן הנמנע, כי פעילותו תועתק למדינה אחרת. בירדן, למשל, אין בעיה להקים מפעל דומה. 

הפגנת עובדי חיפה כימ' מפגינים בפתח המפעל הנטוש במישור רותם 


במפעל אמיליה קומסטיקס ככל הנראה העובדים ניצלו מפיטורים:  בעקבות התערבותו של יו"ר ההסתדרות אבי ניסנקורן, ולאחר מגעים אינטנסיביים שנוהלו בין ההסתדרות לבין הנהלת אמיליה קוסמטיקס בתיווכו של ארמונד לנקרי, יו"ר ההסתדרות במרחב נגב מרכזי, הושגו הבנות חדשות המאפשרות את סיום השביתה ואת חזרתם של עובדי המפעל בירוחם לעבודה סדירה ומלאה החל מהבוקר. 

כחלק מההבנות שהושגו, הצדדים הסכימו למשא ומתן מזורז החל מהשבוע הבא , על רקע התחייבות משותפת לחתום על הסכם עבודה חדש בחברה לא יאוחר מהשבוע האחרון של חודש אוגוסט 2017. עד לגיבוש ההסכמות הסופיות שיעוגנו בהסכם קיבוצי חדש, הנהלת החברה הביעה את התחייבותה לקיים ולשלם את כל שווי פעילויות הרווחה של השנים 2016-2017.
על אף שבעבר החברה נקלעה לקשיים ואף ביקשה לבצע גל פיטורים, כיום החברה נחשבת לרווחית ועל פי דיווחיה לבורסה, ברבעון הראשון של השנה הרווח הנקי שלה זינק ב-370%.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load