• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

'לפרק את הרשות להתיישבות הבדואית, לא ניתן שינהלו אותנו כמו בהמות'

כ-300 תושבים מהכפרים הבלתי מוכרים בנגב, בליווי ארגוני זכויות אדם, רבנים למען זכויות אדם וחברי הרשימה המשותפת, הפגינו ברחבת מרכז הנגב נגד מדיניות ההריסות

נגד הריסות הבתים. ילדים בהפגנת הישובים הבלתי מוכרים (צילום: דני בלר)

''לא למדיניות הדחפורים של מדינת ישראל", "לפטר את מנכ''ל הרשות להתיישבות הבדואים, יאיר מעיין", "לא ייתכן שבמאה העשרים המדינה תנהל אותנו כמו בעלי חיים, דרך משרד החלקאות" - כ-300 תושבים מהכפרים הבלתי מוכרים הפגינו הבוקר מול משרדי הרשות במרכז הנגב, כנגד מה שהם כינו "מדיניות הדחפורים של ממשלת ישראל". התושבים קבלו נגד הריסות הבתים בכפרים הבלתי מוכרים ברחבי הנגב, בין היתר באום חיראן, שם נהרג מאש שוטרים יעקוב אבולגיען וכן בביר הדאג' ובמקומות אחרים. 

כמו כן, הייתה מחאה כנגד מה שהמפגינים כינו מסע הכפשות מתואם בתקשורת הישראלית ובמדיות החברתיות, המציגה את הבדואים באור שלילי, כגנבים, פולשים ואנשים אלימים. "הדבר מזכיר את אירופה של שנות השלושים, אנחנו מבקשים מהתקשורת לא להיגרר אחרי הדימויים האלה, גם אם אתם מקבלים הוראה לכתוב כך, כי בעל המאה הוא בעל הדעה", כדברי אחד הנואמים.
ח''כ איידה טומא סולימן, בעצרת בב'''ש (צילום: דני בלר)
מזה למעלה מ-60 שנה מנסה המדינה להסדיר את נושא התיישבות הבדואים בנגב. בישובים הבלתי מוכרים אין תשתיות, לא של חשמל, לא של ביוב ולא של מים. התושבים רוכשים מים במחירים גבוהים משמעותית מהמחיר שמשלמים אזרחים בערים, יקרים במאות אחוזים. אין תשתיות חשמל ומי שידו משגת, רוכש לעצמו מערכות סולאריות. על חינוך ובריאות אין מה לדבר. 
ח''כ דב חנין, בעצרת (צילום: דני בלר)
בעבר נעשה ניסיון להתניע את מתווה פראוור, שנדחה על ידי ההנהגה הבדואית מכל וכל. במקרים רבים, כמו באום חיראן, השייח'ים מציגים מסמכים, מלפני קום המדינה, המוכיחים את בעלותם על הקרקע. 

בהפגנה בבאר שבע, שעברה בסדר מופתי, נטלו חלק ארגוני זכויות אדם, בהם אנשי ארגון רבנים לזכויות אדם, ראשי יישובים בלתי מוכרים, לצד חברי כנסת מהרשימה הערבית המשותפת.

צפו בחלק מהנאומים שנשאו באירוע. צילום: דני בלר

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load