• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

היום: מאות בדואים יפגינו בבאר שבע נגד מדיניות הריסות הבתים

בכפרים הבלתי מוכרים יוצאים בהפגנת זעם על הריסת בתים ודורשים לפרק את הרשות להתיישבות הבדואים בנגב

בדואים בנגב. מחאה נגד הריסת בתים (צילום: שי חלצי / CC BY SA 3.0)

מאות בדואים יגיעו היום (ה') להפגנת מחאה שכותרתה: "די לממשלת הדחפורים – כולנו אזרחים שווים!", שתתקיים בשעה 10:30 בבוקר בסמוך למשרדי הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב (ליד מרכז המורים).

בהפגנה ידרשו המפגינים מהשר הממונה, אורי אריאל, לעצור לאלתר את הריסות הבתים בכפרים ולפרק את הרשות להתיישבות הבדואים בנגב, שפועלת נגד הקהילה הבדואית בנגב, בהריסת בתים ועקירת כפרים.

להפגנה חברו ועדי הכפרים הבדואים הלא מוכרים, מועצת הכפרים הבלתי מוכרים בנגב, ועדת ההיגוי העליונה של ערביי הנגב וארגוני חברה אזרחית ערבים ויהודים, בדרישה לפרק את הרשות, ולהפסיק את הריסות הבתים.

מאז סוף הרמדאן חלה החרפה קיצונית בפעולות נגד האוכלוסייה הבדואית, טוענים במועצת הכפרים הבלתי מוכרים. בין השאר, קק"ל החלה, לדבריהם, בעבודות עפר בשטחים חקלאיים, עליהם קיימות תביעות בעלות של בדואים באזור תל שבע. בנוסף, חלה עלייה חדה בהריסות הבתים וצווי ההריסה, בפרט בכפר ואדי אלנעם, וכן חולקו צווי פינוי והריסה רבים בכפר המוכר ביר הדאג'.

תושבי הכפרים הבלתי מוכרים מספרים כי הם נתונים לאיומים מתמידים מצד רשויות המדינה, ואין שום יוזמה לקיים איתם הידברות ו/או משא ומתן. סאלים דאנפיר, תושב הכפר המוכר ביר הדאג', מספר: "כבר שנים אנחנו סובלים מהריסות בתים בלי שום מענה אמיתי לצרכים שלנו, אבל בתקופה האחרונה זה כבר משהו אחר. רק מאז הרמדאן חולקו בכפר שלנו מאתיים צווי הריסה, זה נעשה בתקופה קצרה של פחות מחודש! חמישה עשר בתים כבר הרסנו בעצמנו, רק כדי שלא ייכנסו לכאן כוחות ביטחון ודחפורים. אנחנו שבט שתמיד חי בשלום עם המדינה, אבל אי אפשר להמשיך ככה יותר. בכל פעם שאנחנו חושבים שהגענו לאיזשהו פתרון על גבולות היישוב, רשות הבדואים מגיעה מקצצת את השטח ומפרה את ההסכם".

המצב החמיר מאז מינויו שלמנכ"ל הרשות, יאיר מעיין, אשר לדברי הקהילה אינו מתעניין בחברה ובצרכיה. התנהלותו העוינת הגיעה לשיא כאשר בראיון שהעניק לעיתון הגרמני,Süddeutsche Zeitung , נשמע מתייחס אל תושבי ביר הדאג' כגנבים ושודדי קרקעות, ואף טען שבמקום להכניס אותם לכלא המדינה מעניקה להם אדמות.

לדברי עטייה אלעאצם, יו"ר המועצה האזורית לכפרים הבלתי מוכרים: "אדם שמתבטא כך נגד קהילה שתפקידו לשרתה, אינו יכול לשמש בתפקידו. על המדינה לנהוג באופן שוויוני באזרחיה. המדינה אשר מכשירה עשרות חוות הבודדים בנגב, באמצעות חקיקה חריגה העוקפת את מערכת התכנון,  יכולה גם למצוא דרך להכיר בישובים הבלתי מוכרים הבדואים ולאפשר לתושביהם להמשיך ולהתגורר בהם – ולא לעקרם".

לדבריו, התרחשו אירועים לאחרונה שהביאו לגל המחאה: ביישוב ביר הדאג' (כפר מוכר) מנהלת הרשות מזה חודשים מסע לחצים באמצעות צווי פינוי על מנת לכפות על התושבים רכישת מגרשים בתנאים שאינם מקובלים עליהם. ועד הכפר נאבק על מימוש הבטחותיה של הרשות להעניק לתושבים שטחים לפעילות חקלאית, אך הרשות מתכחשת להתחייבויותיה ומפעילה כוח במקום למצוא פתרון בהידברות. בחודש האחרון חילקו 200 צווי הריסה ונהרסו 15 בתים.

ההנהגה הבדואית זועמת על הדיונים שהתקיימו לפני שבוע (ב-19 ביולי 2017) ועניינם הקמת מועצה אזורית חדשה שתשתרע על שטח עצום מאזור כרמית ועד ערד, ושמה מבואות ערד. זאת, תוך התעלמות מעמדתן של הרשויות הבדואיות באזור, ובפרט המועצה האזורית אלקסום והמועצה המקומית חורה.

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load