• 23 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בדרך להסדרת התיישבות הבדואים? 10,000 יחידות דיור ייבנו בשגב שלום

תוכנית גרנדיוזית אמורה לפתור את בעיות הדיור של כ-40,000 איש באיזור שגב שלום. הוועדה המחוזית הפקידה את התוכנית להתנגדויות הציבור. במקביל, ניסיון להסדיר את חוות הבודדים

שגב שלום (צילום: יהודית גרעין-כל, מתוך אתר פיקיוויקי)

האם הפעם זה יצליח? הוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה במחוז דרום שבמנהל התכנון, הפקידה הבוקר, יום שלישי,  להתנגדויות הציבור תוכנית מתאר גרנדיוזית ליישוב הבדואי שגב שלום. על פי התוכנית, יתווספו יותר מ-10,000 יחידות דיור, שיתנו מענה דיור לכ-40 אלף נפש, המהווים  כ-10,000 משפחות. תוכנית אחרת, שהוגשה היום, תנסה להסדיר את ההתיישבות היהודית בנגב בחוות בודדים.  

על פי התוכנית, יוקצו שטחים בהיקף של כ-190 דונם ממערב ליישוב, עבור שירותי קהילה, דוגמת מכללות, מוסדות בריאות ומרכזים מסחריים. בתוכנית ניתנו הנחיות לשימור שני נחלים הנמצאים בקרבת היישוב כשטחים פתוחים: נחל צאן ממזרח ונחל נוקדים ממערב.
התוכנית הוגשה על ידי הרשות להסדרת התיישבות הבדואים בנגב ונערכה על ידי משרד מרש אדריכלים. על פי התוכנית, יתאפשר שימור אורך החיים הכפרי-חקלאי ביישוב, על ידי הקצאת אזורים המיועדים לחקלאות לצורכי גידול בעלי חיים, חממות חקלאיות ופיתוח חקלאי אחר.


במקביל, ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ איתן כבל, אישרה היום לקריאה שנייה ושלישית את ההצעה לתקן את חוק הרשות לפיתוח הנגב על מנת להביא להסדרת חוות הבודדים שהוקמו בעבר בנגב, של חברי הכנסת בצלאל סמוטריץ' ויצחק וקנין. היו"ר כבל אמר כי אחרי לא מעט ישיבות שקיימה הוועדה בנושא הגיע הזמן לאשר את הצעת החוק. לדבריו, עשרות שנים אחרי שהמדינה עצמה היא ששלחה את בעלי החוות להתיישבות הבודדים בנגב, הגיע הזמן שתדע גם להסדיר את מעמדם. היוזמים, חברי הכנסת וקנין וסמוטריץ, הצטרפו לדברים וח"כ חיים ילין הוסיף: כמו בהרבה מקרים המדינה קודם כל מקימה ורק לאחר מכן מסדירה את העניינים.
עם זאת ח"כ עבד את חכים חאג' יחיא וח"כ יעל כהן פארן התנגדו להצעה. ח"כ חאג' יחיא טען כי החוק מטפל רק בבעיות של היהודים ולא מטפל בהתיישבות של הבדואים, וח"כ כהן פארן טענה כי מדובר בהכשרת שרץ של התיישבות בלתי חוקית, שבין היתר פוגעת בסביבה ומגדלת דור שלם למציאות שהעבריינות משתלמת. השניים הגישו הסתייגויות רבות להצעה, אולם כולן נדחו בהצבעה וההצעה אושרה, כאמור, לקריאה שנייה ושלישית. 


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load