• 22 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

''כתבה של הכפשה'': בב''ש רותחים מזעם על ערוץ 10

פרוקטשן, ספסרות נדל''ן, שכונות במצוקה איומה וראש עירייה שדיבר על סייבר: האם ערב השידורים של ערוץ 10 על ב''ש חידש או מיחזר דברים שכל באר שבעי יודע? הינה מה שהיה לכם להגיד (כולל הבכירים שבכם גם...)

ערוץ 10 בא לבאר שבע - וזה מה שהוא מצא (צילום מסך)

ערוץ 10 ערך ביום חמישי, במסגרת מהדורת החדשות ערב שידורים מיוחד מבאר שבע  - ועורר מהומה בעיר. רבים סברו שאם מהדורת חדשות מרכזית, מהנצפות בישראל, מגיעה ליום שידורים, היא תתרכז באייטמים שיתרכזו במגדלי היוקרה, פארק ההיי טק ושלל קניוני באר שבע.

אלא שבמהדורה הוצגו גם בין היתר כתבות על בועת הנדל''ן, דירות הרפאים של אנשי הקבע, ההזנחה בשכונות הותיקות ובעיקר בשכונה ד',  וגם - סביב תופעת גביית דמי החסות.

"ערב השידורים המיוחד" היה, למעשה, אסופת כתבות שנתפרה בחוט גס למדי. אפשר היה לשדר את המהדורה מבאר שבע וגם, לא לעשות יום שידורים, אלא לסקר את העיר על בסיס קבוע, עיר שמה לעשות, אינה ממוקמת לרוע מזלה, קרוב לאולפן חדשות 10, אבל מצד שני, כבר מזמן לא עונה על ההגדרה של "פריפריה". לבאר שבע יש יתרונות רבים וגם לא מעט בעיות. בעיותיה של באר שבע דרושות פתרון ברמה הלאומית.

למעשה, ערב השידורים המיוחד לא חידש דבר, במיוחד למי שעוקבים אחרי הכתבות באתר ברנז'ה news. מאז עלייתו לאוויר, לפני כמעט שנה, האתר מלווה את השכונות, בוודאי את השכונות הוותיקות, בשלל כתבות, אשר בחלקן הובילו לשינוי ותיקון או לפחות להעלאת המודעות - בין אם זה בתחזוקה, בתברואה וגם - בשיקום. 

נושא הנדל''ן מעסיק מאוד את תושבי באר שבע, שמתקשים להתמודד עם עליית המחירים שנגרמה בין היתר בשל כניסה מסיבית של משקיעים, אשר לפני כמה שנים, קנו דירות בזיל הזול בשכונות הלא מבוססות והשכירו אותן ביוקר לקהל שבוי: סטודנטים שרוצים להתגורר קרוב לאוניברסיטה או לאחת המכללות. 

גם נושא ההזנחה של השכונות הותיקות, הפחות מבוססות כלכלית, אינו בבחינת חשיפה. שכונה ג' ושכונה ד', מהותיקות בעיר, הן שתי שכונות שרשמו ביקושים ערים מאוד של משקיעי נדל''ן, שבחלקם הגדול אפילו לא ביקרו בנכס, אלא נהנים מהשכירות שהוא מניב - או הניב. על פי נתונים של הכלכלן הראשי במשרד האוצר, המשקיעים בבאר שבע מתחילים למכור את הנכסים שלהם. נכס עומד, שאין לו משכיר, לא רק שלא מניב, אלא עולה לבעליהם ארנונה יקרה. מה גם, שעם  אלפי יחידות דיור בבנייה, במסגרת "מחיר למשתכן'', המשקיעים כבר לא יוכלו  לבקש כל סכום עבור הנכס שלהם.


בית בשכונה ד'. גם התמונה

אלא שהצפת הנושאים האלה, על ידי ערוץ 10, לא עברה להם בשקט. הנושא הפך לאחד המדוברים בקבוצת הפייסבוק באר שבע ביחד. 

עודד שרון, למשל כתב: "שיראו גם את הדברים הטובים. למה דווקא את הדברים האלה על הבדואים עוד פעם ועל שכונה ד' מכל השכונות אז היא נתקעה בשנות ה90? ו .. אז ... בתל אביב אין שכונות שנתקעו? הייתי חי בדרום תל אביב תאמין לי אני יודע מה יש שם . ערוץ של שמאלנים וכתבה של הכפשה"
"כתבה מסוג כזה לא עושה טוב לא לתדמית של העיר ולא לנפש של התושבים, מי שעושה להם טוב זה רק התקשורת שחיה במרכז עם האף למעלה וכואב להם שיש עוד ערים שמנסים לפתח במדינה".

דורון שמש השיב: "אני מסכים איתך שזה לא טוב לתדמית שלנו אבל כעיר במעצור רציני, ללא תרבות בהרחבה וללא התפתחות מודרנית נשארת מאחורה".

חנית שלמה גרה בשכונה ד', אבל מתגוננת לברוח ממנה: "האמת היא שלא צפיתי בכתבה אבל אני גרה כבר שנה ב-ד', בבר גיורא, שרובו מושכר לסטודנטים, ואני מתכוונת לברוח משם ברגע שחוזה השכירות שלי יסתיים. הזנחה של הבניינים ברמה של פיצוצי צנרת 4 פעמים בשנה, טיח שנופל מהקירות, זבל בכל פינה, המון חתולי רחוב שהעיריה לא דואגת לעקר ולסרס (ולשמחתי, לפחות מקבלים אוכל מהשכנים), טיפוסים מזעזעים ששמים מוזיקה רועשת כל היום בלי להתחשב בשעות המנוחה ובאנשים שחוזרים מהעבודה ורוצים לנוח, טיפוסים מפוקפקים אחרים שמסתובבים בלילות בשכונות (אני לא מתקרבת לגילת אחרי השעה 20:00. מפחיד מדי) וכבר שמעתי על סטודנטית שהותקפה בסמוך לגילת כשהיא טיילה עם הכלב.  מהפחד בן הזוג שלי קנה לי גז מדמיע והתקין לי מצלמה בדירה, ליתר ביטחון. ולא נראה לי שזה הולך להשתנות. בעל הדירה שלי מנסה להשכיר את יחידת הדיור שמולי מעל שנה ולא מצליח. המחיר אטרקטיבי והיא מרוהטת קומפלט... אבל אנשים בורחים בגלל השכונה".

אילן אלוש גם הוא צפה בכתבה: "האמת כואבת אה? תחיו תמציאות ולא את השקר שאנחנו חיים בו".

רותם אפרתי כתב: "מה קשור שמאלנים? אין את מי להאשים? אז התקשורת אשמה? זו האמת! מה יואיל להתכחש לזה?? זה מעיר את הישנים בעמידה בעירייה לעשייה ואין בזה שום דבר רע!! יש לדעת גם לקבל ביקורת שצריך! תראה מה קורה שאין ביקורת על ממשלה".

ענת ריבלין: "חבל שרק הכתבה התמקדה בסמים ופשע.חבל שלא מראים פה איך העסקים הקטנים ואפילו הבינוניים לא מצליחים לשרוד, איך ניהיה פה מונופול של חברת כוונים בחסות העיריה, איך הדברים פה עקומים ואיך אנחנו משלמים פה ארנונה 1200 שח על רחובות ג'יפה. חבל מאוד תעשו כתבות שבאמת יעוררו את המודעות למה שקורה מתחת לפני הכיכרות".

מרכז גילת בשכונה ד'. מתי תבוא הישועה? (צילום: דני בלר)

לא חדש תחת השמש

ברנז'ה news מלווה את המתרחש בשכונות מיום עלייתו באוויר. הינה קישורים לחלק קטן מהכתבות (להקליק ולקרוא)  היינו בשכונה ד' לפני שנה כמעט, וסיקרנו את ההזנחה ברחוב התלמוד.

בתחקיר מיוחד שפורסם ב-12 בספטמבר 2016. 

שאלנו שאלות קשות את ההנוגעים בדבר בנושא ההזנחה בשכונה ד' וביקשנו לדעת לאן הולכים הכספים של שיקום השכונות, בכתבה שפורסמה ב-20 בספטמבר, 2017. 

סיקרנו את המצוקה האיומה של משפחות קשות יום בבאר שבע, שידן אינה משגת לקנות אוכל לתיקונות, בכתבה שפורסמה ב-19 בספטמבר, 2016. 

התרענו מפני המצאות אסבסט, חומר מסרטן, בשכונה ג', בכתבה הזו, מה-14 באוקטובר, 2016. 

הרתענו מפני סכנת הקריסה של עסקים קטנים חשפנו דוח מיוחד על היות באר שבע העיר המסוכנת ביותר לעסקים קטנים, כבר ב-6 בנובמבר, 2016. 

חשפנו את העובדה כי 1680 עסקים נסגרו במהלך 2016 בבאר שבע, בכתבה מה-6 בינואר, 2017. 

היינו הרבה מאד לפני ערוץ 10 במרכז גילת והבאנו דיווח על הזנחה רבת שנים טאבטחות אין פסור לשפר את המצב, כבר ב-16 בינואר, 2017.

חשפנו את העובדה שההגירה השלילית מהעיר נמשכת, כבר ב-7 בינואר, 2016. 

עסק סגור בעיר העתיקה, ברחוב הרצל (צילום: דני בלר)​​​​​​​

ראש עיריית באר שבע לא אהב את התוצר של ערוץ 10 ובחר, כדרכו, לפרסם את דבריו בעמוד הפייסבוק הרשמי שלו. בפוסט ארוך שכתב, סימן את האשמים, לדעתו, בפגיעה בתדמיתה של העיר, כפי שהוא רואה את זה. הוא כינה חלק מהרואיינים, שהביאו את מצבן הקשה של השכונות הישנות "בכיינים" המחפשים "20 שניות של תהילת מסך": "אותם פטרונים יכולים לנסות ולהחיות את הסטיגמה, בכל פעם מחדש. והבכיינים , שבשביל 20 שניות של ״תהילת מסך״ ישמיצו את העיר ויהיו תמיד ממורמרים, כדרך חיים (אצלם שום דבר לא ישתנה לעולם). הם ימשיכו לדרוך במקום. מאיתנו לא ייקחו את האופטימיות והאמונה. לנו, בניגוד אליהם, אין את הפריבילגיה להתייאש. אף פעם! נכון, יש עוד המון מה לעשות בעיר שלנו וצריכים לשפר עוד הרבה דברים. צמצום פערים של עשרות שנים, לא נעשה במטה קסמים (כי אין כזה), ברגע אחד, אלא רק בעבודה קשה ובהתמקדות במטרה".

ראש עיריית באר שבע ממעט לכנס מסיבות עיתונאים ועוד פחות, לדבר עם עיתונאים מקומיים ותשובות ניתנות בעיקר דרך לשכת הדובר. באחד הראיונות, אמר לעיתונאי יעקב לוי, מידיעות הנגב כי "אם התקשורת הארצית מוצאת לנכון לשים פוקוס מיוחד על באר שבע, כך למשל, על תחום ההיי־טק והסייבר", הוא טוען, "מישהו בתקשורת המקומית היה צריך לבוא, להעמיק ולחקור ולהגיד 'וואלה, קורה פה משהו גדול'. זה לא אומר שלא צריך לבקר את הדברים האחרים. אם יש מפגע כזה או אחר, או ביקורת, זה לגיטימי ונכון. לי אין ספק שאף אחד לא עושה פה בכוונה ומחפש את ראשי. בלקסיקון שלי כאיש ציבור אין כזה דבר להחרים עיתונאים. אנחנו יכולים להיות חלוקים בדעתנו ולא להסכים, אבל בסך הכל, כל אחד עושה את עבודתו".

למרות הכעס, הכתבה בערוץ 10 האירה בעיות רבות בעיר: הזנחת השכונות, קריסת העסקים, גביית דמי החסות מבעלי עסקים ואתרי בניה. כששכונה מוזנחת, מכרסמים בה סוחרי סמים, הימורים לא חוקיים, גניבות - די להסתכל בנתוני המשטרה המצביעים על עלייה בפשיעה בעיר, בהשוואה ל-2016.

בסופו של דבר, הכאב של השכונות בבאר שבע אינו "בכיינות". 40 אחוזים מהעובדים באר שבע משתכרים פחות משכר מינימום וקשה להם.  אסור להתעלם מהכאב הזה או להאשים את התקשורת שמשקפת מציאות ודואגת לקבל תגובות ותשובות.

בעולם של רשתות חברתיות ואפשרות להעביר מידע בזמן אמת, מידע מוכח - והרי התמונות של רחוב התלמוד או מרכז גילת לא משקרות.

אחת הכתבות בערב השידורים, שעוררו את חמתם של התושבים: המצב בשכונה ד'. (צילום: חדשות 10)

​​​​​​​


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load