• 23 יוני 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

כ-380 העובדים בניקיון העיר ב''ש אינם יודעים מה יעלה בגורלם

עיריית באר שבע מעסיקה את עובדי הניקיון המסורים העובדים בתנאים קשים ברחובות בעיר באמצעות קבלן, שסיים את תקופת חוזהו. הם חוששים: איבדנו את הפרנסה

מי ידאג לעובדי הניקיון? (צילום הדמיה: ALEX / CC0)

סערה ברשתות החברתיות בבאר שבע: נודע, כי כ-380 עובדי ניקיון אינם יודעים אם ימשיכו בעבודתם היות והם מועסקים באמצעות קבלן, אשר מסיים בימים אלה את הזיכיון שלו. מדובר בעובדים העוסקים במלאכה קשה, בכל תנאי מזג אוויר, גם בגשם, גם בחום וגם כשהסירנות מייללות ונופלים טילים. 

''מאחלים לך הצלחה בהמשך הדרך''. מכתב 'הפסקת עבודה', שקיבלו מאות עובדים (צילום מסך)

יש בהם צעירים בשיקום וגם אנשים מבוגרים, מחוסרי פנסיות, שאין להם ברירה אלא לצאת לעבוד. רבים חוששים לפספס משמרות.

"מוסדות עירוניים, מצאו פטנט, לנקנוט בהפרטה, וכך יצרו מעמד של עובדים מוחלשים, נטולי זכויות. הם מועסקים על ידי קבלן והמעסיק, במקרה זה עיריית באר שבע, מכיר את הקבלן ולא משנה לו מי העובדים וכיצד מועסקים''. לדעת אלוש, אף ייתכן מצב שקבלן מעביר עבודות לקבלן שמא פרנסתם תיפגע, לעתים בגלל מחלה.

מקרים כאלה דווחו בברנז'ה NEWS בעבר. "לדעתי, מוסד ציבורי צריך להעסיק עובדים בצורה הוגנת. ברגע שמעסיקים עובד דרך קבלן, הוא עובד שקוף, בלי זכויות. הגוף שמזמין את העבודה אינו מכיר בו. הוא מכיר קבלן", אומר הפעיל החברתי יהודה אלוש, אשר בעבר נלחם להמען הקמת וועד עובדים בחברת הבת של עיריית באר שבע, ""כיוונים".
"לפחות במוסדותת ציבור ובהם עיריית באר שבע צריך לתת דוגמא ולא להעסיק אנשים בצורה קבלנית, שלא רואה את העובד, אלא להעסיק אותם בצור ה ישירה".
''מי בא לעבוד בניקיון? בדרך כלל אנשים שאין להם ברירה אחרת. יש הרבה צעירים בשיקום, הרבה מבוגרים, פליטים שהסדירו את מעמדם בארץ. במקום להגן, מחלישים''. העסקה באמצעות קבלן הפכה נפוצה מאוד בישראל. בין אם בחינוך, רווחה, ניקיון, שמירה, העובדים שקופים וזמניים. הם לא צוברים זכויות, עלולים לאבד את פרנסתם בכל רגע נתון. העובדים קיבלו מכתב בנוסח אחיד, המודיע להם על הפסקת העבודה: "למרבה הצער החברה לא זכתה במרכז לביצוע עבודות ניקיון וטיאוט בשכונות בהם אתה/את מועסקת/ת. לאור האמור, אין מנוס מהפסקת עבודתך, כמו גם יתר העובדים באותו איזור. נא ראה במכתבנו זה הודעה מוקדמת. החברה מאחלת לך הצלחה בהמשך הדרך".
הצלחה, לאנשים התמקשים למצוא עבודה אחרת בעיר בה קשה גם כך להשיג עבודה. 

מעיריית באר-שבע נמסר:
"ראשית יובהר כי אותם עובדים לא הועסקו בעירייה כך שוודאי לא פוטרו על ידה, בניגוד גמור למה שנטען ולמידע המסולף שפורסם. עובדים אלה הועסקו ע"י קבלן ניקיון שבחר שלא לגשת למכרז.
חברות הניקיון החדשות שזכו במכרז מעסיקים גם הם עובדים במסגרת המכרז. כל עובד שימצא מתאים להיות מועסק ע"י החברות ולבצע את המשימות בהתאם לצרכי הנקיון של העיר, יוכל להמשיך לעבוד."

כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load