• 17 יולי 2018

האפליקציה של ב’’ש

להורדת האפליקציה:

בתוך פחות מיממה: ארבעה ילדים מהנגב נעקצו מעקרבים צהובים

עקיצת העקרב הצהוב נחשבת מסוכנת מאוד ומכאיבה מאוד. חלק מהילדים שנעקצו פונו במצב קשה לבית החולים

עקצן צהוב (צילום: יאיר גולדסטוף / CC BY 3.0)

תוך פחות מיממה: רצף חריג, של ילדים שנעקצו על ידי עקרבים צהובים, שעקיצתם מסכנת חיים. העקרבים נפוצים בנגב, גם בתוככי באר שבע ועקיצתם מכאיבה במיוחד. כל הנעצץ על ידם חייב לקבל טיפול רפואי מיידי.

הרצף המטריד התחיל אתמול, בשעה 11:51.  במוקד 101 של מד"א במרחב נגב התקבל דיווח על פעוטה (תושבת פזורה הסמוכה לערד) שנעקצה על ידי עקרב צהוב והובאה לתחנת מד"א בערד. חובשים ופראמדיקים של מד"א העניקו טיפול רפואי ופינו לבית החולים סורוקה פעוטה כבת שנה במצב קשה.
חובש בכיר במד"א ישראל כץ ופראמדיק מד"א עמירם מועלם סיפרו: "היינו בתחנה ולפתע הגיע רכב לכניסה של התחנה. בזרועות האימא הייתה פעוטה כבת שנה, בהכרה, באי שקט עם סימני עקיצה של ככה"נ מעקרב צהוב. הענקנו לה טיפול רפואי ראשוני, העלנו אותה לניידת טיפול נמרץ ותוך כדי הפינוי לבית החולים המשכנו להעניק טיפול רפואי מתקדם  כשהיא מעורפלת הכרה ומצבה מוגדר קשה אך יציב."

בשעה 22:19 התקבל דיווח נוסף במוקד, על פעוטה אחרת, שנעקצה על ידי עקרב צהוב  והובאה ברכב לחבירה עם צוותי מד"א בכביש 40 סמוך לצומת רמת בקע. גם פעוטה זו, בת שנתיים, פונתה לסורוקה במצב קשה.

הבוקר, בשעה 07:25 התקבל דיווח על ילד שנעקץ על ידי עקרב צהוב והובא לתחנת מד"א בערד. הילד, בן 5, פונה במצב בינוני לסורוקה. בשעה 13:04 התקבל דיווח נוסף,  אודות ילד, שנעקץ והובא למרפאה מקומית ברהט. 

עקצן צהוב נחשב מהמסוכנים בעקרבי העולם. הארס שלו מכיל תערובת של רעלנים מסוג נוירוטוקסין.  אף על פי שעקיצת עקצן צהוב מכאיבה באופן יוצא דופן, בדרך כלל עקיצה זו לא תהרוג אדם בוגר ובריא. למרות זאת, ילדים צעירים, מבוגרים וזקנים או חולים (לדוגמה במחלות לב או אלרגיים) יהיו בסיכון גבוה ללקות בתגובה אלרגית לארס המסכנת חיים באופן חמור.

במקרה של עקיצה יש להעביר את הנעקץ בדחיפות לבית החולים תוך מנוחה מקסימלית של הנעקץ כדי למנוע זרימת דם מוגברת. שיעור התמותה מעקיצת עקצן צהוב ירד באופן ניכר בעשורים האחרונים, מה שהוסבר בין השאר על ידי שימוש בנסיוב ספציפי כנגד הארס. אולם המחקר הרפואי היחיד שבדק זאת לא הראה תועלת משמעותית בטיפול בנסיוב. ככל הנראה הירידה בתמותה נובעת משיפור במתן טיפול אינטנסיבי ומשיפור בטיפול בסימפטומים. בשל כך ובשל הסיכון לתופעות אלרגיות כתוצאה ממתן הנסיוב, כיום בבתי החולים שוקלים היטב האם ומתי לטפל בנסיוב במקרה של עקיצת עקרב צהוב מצוי.


כתבות שיעניינו אותך...
תגובות

End of content

No more pages to load